Coronavirus Update

Inrosirea pielii

Boli de piele
Intrebare postata de cryss_a cu 11 ani in urma

Imediat dupa epilare cu epilatorul pielea picioarelor se inroseste, se umfla si ma mananca puternic. La inceput in maxim 1 ora se retragea, dar acum persista chiar si 8 ore. Va rog sa imi recomandati un tratament eficient. Va multumesc.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Spam
Categorie gresita
Abuz

Raspunsuri (6)

Iuli (acum 11 ani)

Nu stiu, asa mi se intampla si mie la un moment dat, de la ceara de unica folosinta folosita de cosmeticiana. Apoi a inceput sa mi se intample si cu epilatorul la fel. Dadeam insa cu spirt si imi trecea. Cu timpul aceste reactii au disparut (in vreo 1 an si jumatate -2 ). Nu stiu nici pana azi ce s-a intamplat. Mai luam cate un aerius care e antialergic. Am intrenat si mi s-a spus ca e normal, dar normal sigur nu era...

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
crissss (acum 11 ani)

incercati cu ulei de levantica.eu folosesc unul de la johnsons pt bebelusi.iti lasa si pielea foarte moale si nici nu iti mai apar nici iritatiile alea din perioada care parul se chinuie sa iasa la suprafata pielii.va doresc bafta

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
cryss_a (acum 11 ani)

Multumesc pentru raspunsuri. Problema a aparut acum doi ani. Eruptia apare numai dupa epilare pe picioare si la sprancene dupa ce ma pensez. Efectiv toata pielea gambei se umfla si se inroseste, iar mancarimea este insuportabila. Am incercat cu alcool medicinal, dar nu ajuta. La urmatoarea epilare ..aceeasi problema.
Iuli cand luai aerius mai exact, dupa epilare?
Cum putem primi raspuns din partea unui medic?

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Iuli (acum 11 ani)

Da, dupa.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
andreea (acum 10 ani)

buna.am o mare problema cand ma epilez cu ceara de unica folosinta tip rol-on e ok dar dupa cateva minute mi se inroseste ingrozitor pielea ca si cum m-as fi ars..nu e iritatie...ma gandesc ca nu intind bine pielea sau trag prea tare incat sa mi se faca o asemenea nenorosire de corp?va rog ajutati-ma cu un raspuns poate imi va fi folositor...am uitat sa specific cand merg la salon nu mi se intampla asa ceva doar daca ma fac eu acasa ....va multumesc.

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz
Cristina (acum 9 ani)

Uite eu am fost la bazin imediat dupa epilare si mi-am facut o arsura in zona subratului,medicul mi-a recomandat Bioderma pe baza de zinc...:) acum sunt ok,fara pete sau ceva de genu

×
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
×

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Spam Abuz

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.