Furunculul, o consecinta a igienei deficitare

Boli de piele
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Sunt persoane care nu respecta regulile de igiena si nici nu sunt atenti daca au sistemul imunitar bun ( prin hrana adecvata, analize, etc.) si totusi nu fac aceasta furunculoza. Altele sunt atente cu igiena si starea lor de sanatate si totusi....fac furunculoza. Care sa fie cauza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de cateva zile mi-a aparut la subrat ceva de genul asta si deocamdata am pus doar ichtiol (crema neagra) poate cineva sa-mi spuna ce antibiotic ar trebui sa iau?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea54321 (acum 15 ani)

buna , si eu am pb cu furuncule , cred ca cam asa ceva este , daca aflii ceva tratament anuntama si pe mine [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucia (acum 8 ani)

tobramicina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucia (acum 8 ani)

tobramicina

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

ce sa fac mea esit la picior si nu mai pot de durere datimi un sfat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

La perioade neregulate de timp imi aparea cate un furuncul in zona genitala, ceva mai sus de scrot. I-am lasat asa, dezinfectand zona cand puroiau. Problema este ca nu toti au puroiat si s-au format niste chisturi. Sper ca nu s-au inflamat si ganglionii. In ultima perioada apar tot mai multi si din ce in ce mai mari. Medicul care m-a vazut m-a trimis direct la chirurgie, lucru care nu ma incanta. Exista vreun antibiotic general? Mentionez ca furunculi mai mici (sau cosuri) apar cam in aceeasi perioada si pe umarul drept. Apoi luni de zile nu am probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

aceste probleme apar in general la un sistem imunitar slabit,lipsa de vitamina a,e si cat tine de antibiotic eu zic ca oxacilina este buna pe astfel de infectii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vasile (acum 10 ani)

Am constatat de curând că a apărut în zona fesieră un nodul dureros,care mă jenează
când stau pe scaun. Nu cred că este un furuncul, dar zona este puţin înroşită şi mă ustură. Ce poate fi şi care credeţi că este tratamentul adecvat ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

panus daniela (acum 7 ani)

poate fi furunculoza ereditara deoarece mama mea a avut aceeasi problema la virsta pe care o am acum.....deja mam saturat.....imi iese 2-3 iar dupa ce le tratez totul e bine citeva luni dupa care mai apar si tot asa ma departe.....nu am probleme cu igiena si nici cu alimentatia deci poate oare fi furunculoza ereditara???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: