Deget bolnav raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de Julian81 cu 12 ani in urma

Acum ceva vreme am avut o scurgere de substanta vascoasa intre deget si unghia de la piciorul stang ce se intarea si se transforma intr-o coaja. Cred ca am avut o lovitura sau unghia a intepat tesutul de sub unghie si cred ca iesea o substanta pentru vindecarea ranii. Cu timpul s-a intarit dar nu am dat importanta si dupa cateva bai s-a luat. Cred ca a fost prima greseala, poate ca ar fi trebuit sa menti coaja acolo , poate ca se vindeca. Problema era ca scurgerea nu se oprea. Am pus un pansamaent imbibat cu rivanol si apoi pansament cu praf de oxacilina, dar de indata mi-a aparut un fel de carne a carui descriere se aseamana cu ceea ce pe net am inteles ca se cheama granulom. De la farmacia am mai primit un unguient numit Baneocin farmacista probabil ca am panaritiu ... apa de ploaie nu se intampla nimic, nici macar granulomul nu a disparut. Am dat-o pe tratamente "naturiste" si am aplicat niste suc de frunza de aloe verde, care m-a impresionat ce repede a facut granulomul sa dispara. In 2 zile granulomul ... nu stiu ce s-a intamplat cu el, ori a fost dezitegrat de aloe vera ori s-a restras sub piele, lasand in loc o mica suprafata de piele care arata ca si cum ar fi arsa sau rapid cicatrizata. Inainte sa dispara granulomul cred ca am mai facut o p***ae si anume am taiat unghia foarte din carne ... care intre timp crescuse cam mare, crezand ca oi avea vreo rana sub acel colt de unghie din care iese zeama mentionata initial. Acum desi am scapat de granulom mi s-a inrosit si umflat si mai mult in partea laterala dreapta a degetului mare stang, iar in coltul de langa umflatura, repectiv coltul dreapta sus ma doara doar daca apas putin asa de tare de cad pe jos de durere. Binenteles zeama aceea tot continua sa iasa acum am iar o coaja intre unghie si piele de toata frumusetea.. ma gandesc sa pastrez cojita aceea pana poate se vinde rana pe cai naturale.
Am crezut ca este unghie incarnata, dar atunci ce ce acum cand am taiat unchia din carne in coltul acela al unghiei ma doar de lesin... Daca ajung la spital nu o sa mai am nevoie de somnifere... doar o sa ma apas acolo putin si gata intru in coma ... :)) Ce parere aveti???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

parerea ar fi ca ar fi trebuit sa mergeti de la inceput la un medic dermatolog. din descrierea dumneavoastra pare in continuare sa fie vorba despre un panaritiu. dar desi vi se pare un diagnostic banal, netratat corespunzator, acest panaritiu poate duce la complicatii destul de serioase, inclusiv septicemie. de aceea pentru un tratament corect, trebuie sa va prezentati la medicul dermatolog unde in urma diagnosticarii corecte a afectiunii vi se va prescrie un tratament adecvat. din pacate, doar din cautarile pe internet nu veti gasi un tratament corespunzator, si nici un medic nu va va prescrie nimic fara un consult prealabil. intradevar durerea la acel nivel este foarte puternica, tratamentul ar putea presupune niste manevre dureroase, dar in lipsa acestuia va fi mult mai rau, aceasta afectiune in cazul dumneavoastra nu se va vindeca de la sine.
pentru mai multe detalii, puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/panaritiu_1998

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

Julian81 (acum 12 ani)

Dar nu am febra si nici nu curge puroi, in plus nici macar degetul nu prea e cald... uneori e chiar rece.. este acesta semn de panaritiu?? Mai degraba cred ca a fost o rana provocata de vreo lovitura.. o fi intrat unghia in carne...
Am uitat sa spun ca am mai luat si 10 pastile de Augmentin.. si am mai aplicat si putin Betadine. Acum nu-i mai pun nimic... oricum prin cojita aceea nu cred ca trece nimic.. iar pastile nu mai iau pentru ca vad ca nu se intampla nimic... am luat Augmentin pentru o rana si in schimb mi-au disparut cosurile de pe fata :))!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

dumneavoastra ati scris mai sus ca degetul s-a inrosit, s-a umflat si dintre deget si unghie a curs o substanta vascoasa, plus durerea insuportabila. acestea de obicei sunt semne de panaritiu. totusi, in lipsa unui consult, aici putem doar sa facem o presupunere, nu putem pune un diagnostic in nici un caz si cu atat mai putin prescrie un tratament.
recomandarea ramane in continuare sa consultati un medic dermatolog. acesta poate sa examineze rana respectiva, poate sa va faca anumite analize, si in functie de acestea va poate recomanda un tratament curativ. medicamentele luate fara consultul medicului, in special antibioticele, duc la consecinte negative in general.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Julian81 (acum 12 ani)

Mie mi-a facut bine Augmentinu... Dar nu as putea sa ma duc la o clinica la sectia Ortopedie/Traumatologie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

puteti sa mergeti si la acel tip de sectie, ac***a in vedere ca suspectati o lovitura ca si cauza a simptomelor dumneavoastra. cat despre tratament, uneori il puteti nimeri, alteori rana se vindeca de la sine, dar tot timpul ramane o posibilitate mult mai mare de aparitie a unei complicatii, mai mare decat daca ati merge la un consult medical

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Mihai Danut Teodorescu MDr Mihai Danut Teodorescu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

aveti nevoie neaparat sa va consulte un medic dermatolog, insa in prealabil sa nu mai faceti niciun tratament local 5-6 zile pt ca boala sa se evidentieze sub forma ei naturala, ceea ce ii va permite sa va prescrie tratamentul optim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Julian81 (acum 12 ani)

Acum nu ma mai doare aproape deloc in varful degetului pe zona aceea de cativa milimetrii cubi (durerea se simtea in interiorul degetului). In schimb a ramas tot umflat si rosu in partea dreapta si totodata in apropiere de partea dreapta a unghiei mielea a inceput sa se albeasca ca si cum ar vrea sa se transforme in piele moarta ca la calcaie. Cojita aceea formata din secretiile provenite dintre unghie si pielea de pe latura dreapta este tot prezenta dar parca nu mai evolueaza. Sa mai merg la medic sau este pe cale sa se rezolve?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aura (acum 11 ani)

am si eu o problema:( mie mi se incarneaza unghiile mari de la picioare si ma dor atat nu imi curge nimik ce trebuie sa fac???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teka (acum 10 ani)

incearca cu frunze de patlagina,pui pe deget acolo si legi....este f.bun la infectii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ralu (acum 8 ani)

trebuie sa mergi de indata la dermato nu te juca

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: