Cum scap de cosurile scalpului? raspuns medic

Boli de piele
Intrebare postata de M@Nu cu 14 ani in urma

Buna ziua! in urma cu un an si ceva dupa ce m-am tuns scurt am observat niste pete rosii pe zona laterala a capului...in prima faza am crezut ca este vorba despre o iritatie dupa tuns dar dupa acea am observat ca nu mai trec si mi-am dat seama ca de fapt erau cosuri... nu stiu ce sa fac ca sa scap de ele...va rog ajutati-ma cu un sfat despre un produs care sa ma ajute! multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (72)

Dr. Dermato MDr. Dermato este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Daca sunt intr-adevar cosuri puteti utiliza un uncuent antubiotic de tipul Fucidin H, sau o lotiune de tipul Eryfluid cu eritromicina. Pentru un diagnostic de certitudine este indicat sa efectuati si un consult dermatologic. Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Boli de piele.

maria sidonia (acum 14 ani)

Exista o solutie cu mai multe plante pe baza de aloe (aloe first) - pt.detalii trimite mail la: [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cineva (acum 14 ani)

poti sa te duci la un medic dermatolog

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Laura (acum 13 ani)

Incearca Eryfluid. La mine functioneaza si calmeaza si mancarimea, daca exista.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 12 ani)

nu cred ca estista ceva care te poate ajuta
si eu ma chinui de mult tim dar fara succes,chiar daca nu renunt niciodata akm RENUNT !!! nu mai pot

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 11 ani)

salut.....spune-mi daca ai gasit vre-un remediu pt aceasta problema.......si eu detin aceeasi problema de la tuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 11 ani)

salut.....spune-mi daca ai gasit vre-un remediu pt aceasta problema.......si eu detin aceeasi problema de la tuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciprian (acum 11 ani)

salut.sieu ma aflu in aceeasi situatie......Amcitit un comentariu mai sus in care zice ca nu exista remediu.Eu zic ca daca alte boli mai grave se pot trata si pentru aceasta exista un remediu...Cred cu tarie chestia asta....VA ROG AJUTATI-MA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

craiova (acum 10 ani)

exista un vaccin care costa 80 de lei cand o sa apara in craiova,,iti zic cum se numeste,,dar la bucuresti exista sigur,,e ceva pt stafilococ,,intreaba un medic el o sa-ti zica mai bine numele

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ciprian (acum 11 ani)

salut.sieu ma aflu in aceeasi situatie......Amcitit un comentariu mai sus in care zice ca nu exista remediu.Eu zic ca daca alte boli mai grave se pot trata si pentru aceasta exista un remediu...Cred cu tarie chestia asta....VA ROG AJUTATI-MA.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 10 ani)

Salut ! Si eu am acceasi problema . Ce tratamente faci sa scapi de boala asta.eu am fost la dermatolog am luat pastile dar tot nu imi trece . E careva pe aici la care ia trecut ?? Va salut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1513802802 (acum 6 ani)

Salut ..nu stiu daca ai gasit un tratament sau ai scapat pur si simplu de problema,dar am gasit eu..dupa ani buni de incercari..isogalen 10mg sau 20mg, depinde de cat de grav este.in germania am primit tratamentul asta si functioneaza de 2 ani..partea p***a este ca trebuie sa iei in fiecare zi sau la doua zile cate o pastila si tot la a doua cutie trebuie sa fac analizele la sange..dar ma bucur de numai ca am gasit in sfarsit un tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei (acum 10 ani)

Salut ! Eu am cosuri in cap de vreo 4-5 ani , in primii 2 ani nu am facut nimic , gandindu-ma ca vor trece de la sine , dar cand am observat ca ele tot persista , am hotarat sa merg la un dermatolog .
Doctorul destul de batran , cand s-a uitat la ele mi-a spus ca este vorba de un stafilococ auriu si ca imi prescrie : Crema cu antibiotic Fucidin , un antibiotic pe cale orala , si in cazul in care tot imi mai apar , mi-a dat el denumirea unei solutii care se prepara la farmacii pe loc , dar care arde destul de tare.... ce sa va zic , cred ca sunt multi in situatia mea , REZULTATELE AU FOST DECAT PE PERIOADA TRATAMENTULUI ! Chiar sunt dezamagit de medicina din Romania , sunt convins ca daca eram in alta tara , problema ar fi fost demult rezolvata , dar ce sa facem , am avut ghinionul sa ne nastem intr-o tara unde este plin de spagari si multi oameni care fac treburi superficiale ! Vreau sa incep un nou tratament deoarece vreau sa scap de aceste cosuri , pur si simplu este stanjenitor sa te tunzi scurt vara si sa vezi privirile oamenilor asupra scalpului tau ... Astept si eu niste sfaturi de la persoane care s-au tratat si cosurile nu au mai revenit !!! Multumesc .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurel1990 (acum 10 ani)

Salut Andrei,
Aceeasi problema o am si eu, de vreo 2 ani imi ies cosuri in cap si nu pot scapa de ele, am ajuns sa disper din cauza asta.
Am urmat mai multe tratamente prescrise de medic, printre care si cele mentionate de tine, dar la fel: REZULTATE DOAR PE DURATA TRATAMENTULUI, la putin timp dupa terminare incep sa-mi apara din nou.
Daca ai gasit vreo solutie, te rog lasa-mi o adresa de-a ta sa te contactez.
Multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

craiova (acum 10 ani)

exista un vaccin impotriva acestui stafilococ,,la bucuresti a aparut la Cantacuzino mi se pare si costa 80 de lei, si scapi definitiv,,mi l-a recomandat un medic dermatolog f bun din craiova,,dar numai au in stoc la farmaciile de aici.,probabil o sa ma duc la bucuresti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefan (acum 10 ani)

Sunt enervat de comentariile: "Mergi la un dermatolog". Serios? Nu m-as fi gandit... Am fost la dermatolog. De-aia sunt aici. Noi intrebam daca exista remediu; daca stiti spunei-ne, daca nu, mai bine nu mai comentati. Stiam si singur sa merg la dermatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1513802802 (acum 6 ani)

Salut ..nu stiu daca ai gasit un tratament sau ai scapat pur si simplu de problema,dar am gasit eu..dupa ani buni de incercari..isogalen 10mg sau 20mg, depinde de cat de grav este.in germania am primit tratamentul asta si functioneaza de 2 ani..partea p***a este ca trebuie sa iei in fiecare zi sau la doua zile cate o pastila si tot la a doua cutie trebuie sa fac analizele la sange..dar ma bucur de numai ca am gasit in sfarsit un tratament

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sergiu (acum 10 ani)

salutare, si eu am cosuri in cap de vreo 2 ani.. am incercat detoate deja incep sa chelesc.. :(( la 24 de ani. Andrei eu sunt in Danemarca, ca sa ajung la un dermatolog trebe sa imi fac programare cu 3 luni inainte!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maryus slatina (acum 10 ani)

dragii mei si eu am cosuri capilare dar numai in zona cefei ,le am de vreo 2 ani ,am fost si la dermatolog si mi-a spus k sunt pe baza de stres .....vrajeala .am observat k daca iau 3 zile un antibiotic imi dispar dar dupa ce trece efectul antibioticului imi apar din nou.nu stiu ce as mai putea face k dor foarte tare si sunt foarte enervante..stie cineva vreun tratament ??????????va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

eduard (acum 10 ani)

va salut pe toti..
citind cele scrise aici, ce sa mai spun... "parca ti-e mai bine stiind ca nu esti singurul intr-o astfel de problema", si totusi, avem probleme si rezultate aproape deloc.. uneori consider ca ne-am pricopsit cu una dintre cele mai stupide afectiuni la nivelul scalpului.. bineteles, la fel si la mine, similar cu cei care au postat.. ba pete rosiatice, ba mici cosuri, etc..etc.. dermatolog? din pacate, si spun asta fara sa incerc sa demoralizez pe cineva, parca-s degeaba.. eu as prefera un tratament care sa rezolve problema, si nu doar sa o atenueze.. mi-as dori un raspuns de specialist mult mai aprofundat.. ma indoiesc ca nu exista cu adevarat un tratament definitiv... dupa ani de zile in care tot ajungi la dermatolog, si de fiecare data au o abordare similara, gen..incearca asta, afectiunea asta s-ar putea sa se amelioreze cu asta, etc...imi vine sa-i intreb oare dupa atatia ani de studii, si cursuri de specialitate pe domeniul DERMATOLOGIC, asta e raspunsul lor? doar atat pot? poate ar fi mai bine sa-si afiseze pe usa comentariile de pe bloguri, ca oricum, parca mai mult ne ajutam noi, intre noi... pacat ca s-au specializat doar pe ciupercile din talpa si pe eruptiile de pubertate... deci, oameni buni, daca aflati secretul miraculos cu ce ati fost diagnosticati, sa ne scrieti ca poate asa avem mai multe sanse.
va multumesc, in numele..celor multi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4