Bube picioare

Boli de piele
Intrebare postata de mariana453 cu 13 ani in urma

Buna ziua.

Ma confrunt cu urmatoarea problema: De cativa ani, am bube pe picioare de la epilat.
Am folosit initial aparatul pentru epilat si multe fire ramaneau sub piele. Am incercat sa le scot cu mana, storcandu-le ca pe niste cosuri. Acum au ramas bube, si se vad f urat. Din aceasta cauza nu pot sa port fusta vara. La sfatul medicului dermatolog, am inceput sa folosesc lama de ras.
Totusi aceste pete nu trec, desi am incercat multe creme.
Poate mai sunt persoane cu aceasta problema si sunt dornice sa impartaseasca cum au reusit sa scape de aceste bube, sau macar o metoda prin care sa fie putin mai evidente.
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (30)

Maria (acum 13 ani)

medicul mi-a prescris o solutie care se prepara in farmacie.dupa folosire primul strat de piele cade.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana453 (acum 13 ani)

A dat rezultate? Daca da, te rog, spune-mi la ce medic ai fost.
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anamaria (acum 10 ani)

Si cum se numeste solutia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabi (acum 10 ani)

Maria te rog spune-mi si mie numele solutiei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luckygirl (acum 13 ani)

Am aceasi problema. Am inteles ca petele acestea trec foarte greu, am incercat toate cremele, aloe vera, argila albastra, epilat cu ceara si inca mai am urme, intadevar arata foarte urat dar deocamdata astept si eu un tratament miraculos. Ar fi super sa ne zica Maria si noua despre acest preparat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariana453 (acum 13 ani)

Mie mi-au trecut intr-un an cand am fost la mare si m-am bronzat. Initial s-au facut negre, dar intr-o saptamana au disparut. Chiar e o metoda eficienta. Problema e ca apoi mi le-am facut din nou.... Trebuie sa nu le mai storci....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 13 ani)

am avut si eu aceeasi problema.acum ma epilez cu crema, si mie mi-au ramas pete..eu am folosit niste creme cicatrizante, ele m-am mai ajutat,cu timpul cred k or sa treaca definitiv...sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ely (acum 13 ani)

helpp me!!!!!!!!!!!buna fetelor! si eu am aceiasi problema:(((vai ce oribil k nu pot purta fustite k se vad acele pete maronii-negre. as vrea s o intreb pe maria ce solutie si cum se numeste??ast ras vostru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 11 ani)

te rog maria zi si mie cum se num solutia miau aparut si mie aku 2 ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 11 ani)

si eu am aceiasi problema cu bibitele se vad super urat...am incercat mai multe creme si nimik :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rocsi (acum 11 ani)

Si eu ma confrunt cu problema asta de ceva vreme si acum ca imediat vine vara ...nu pot purta pantaloni sau fuste mai scurte ! :( Mai ales ca am 17 ani si sunt destul de mica pentru probleme de genul asta ! Va rog din suflet sa`mi spuneti si mie cum sa rezolv aceasta problema :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 10 ani)

Zici ca ai 17 ani, ei bine, eu am doar 14 si am problema asta de 1-2 ani. :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Eu (acum 11 ani)

Rocsi,eu am 13 ani si ma confrunt cu aceasta problema?:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabriela (acum 10 ani)

si eu m-am confruntat cu aceeasi problema: pete care raman dupa ce scoti firele de par crescute in piele!!!solutie gasita, testata si eficienta: folosesc lama de ras, deci nu mai smulg firele de par si pentru petele vehi, bronzat moderat si trec in timp :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Byank (acum 10 ani)

Si eu am aproape 15 ani si de o luna la fel dupa epilatul cu aparatul epilator mi-au aparut pe tibie, sunt inestetice si rusinoase. Pentru inceput fetelor: NU le mai stoarceti! Se fac mai multe si raman semne. Asteptati sa iasa firele singure, ca oricum nu sta cineva sa se uite cu lupa la picioarele voastre. Cat despre vindecare intrebati la farmacii si cumparati-va tratament, spalati cat de des zona si aerisiti-o. La mine dupa toate de mai sus au inceput sa se vindece. Pana se vindeca ca sa nu se mai vada asa urat purtati ciorapi sau fond de ten.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 10 ani)

buna,si eu am 13-14 ani si ma confrunt cu aceasta chestie cam de un an,doi,nu am idee de ce,nu imi storc nici o buba dar se vad foarte urat,nu pot purta nimic scurt decat de la genunchi in sus :(,in casa parca am pielea mai frumoasa dar afara se fac rosii si se fac mai mari,le uraaasc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina (acum 10 ani)

Eu am 13 ani si cam pe la inceputul lunii Martie mi-au aparut si mie aceste bubite. Mama mi-a zis sa incerc crema cu extract de galbenele ( Se gasesc la farmacii) . Si in aproximativ o luna mi-au trecut de tot. Dar trebuie sa te dai in fiecare seara dupa ce faci dus. Mult succes! :*

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Annemarie (acum 10 ani)

Foliculită este. Se face de la epilat. Am avut și eu. Am fost la un medic dermatolog și mi-a dat antibiotice și o cremă care era tot antibiotic. Nu e bine să te dai cu creme grase pe zonele respective și e indicat să te speli cu săpun antibacterian. Și să nu stai la soare. Trec foarte greu. La mine a durut mai bine de două luni. Sper să te fi ajutat cu ceva. :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 10 ani)

Annemarie ce fel de antibiotice ti-a dat si ce crema? ms mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 10 ani)

am auzit ca intr-un paharel cu apa sa se puna 3 linurite/liguri de sare si sa se preseze cu putina vata( cu acea apa), dar pe urma sa nu se spele picioarele, inca nu am incercat, am si eu cateva, eu am auzit ca functioneaza

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2