Acneea..

Boli de piele
Intrebare postata de ciubuca152141 cu 14 ani in urma

Buna..
am o mare problema...ma lupt cu acneea d 5 ani de zile..si nu mai scap de ea.
am folosit o gramada de tratamene...care nu au dat nici-un rezultat complect.
prima data am inceput cu AVONUL...o gramada de tratament...nu a dat rezultat..
apoi am mers la dermatologie...mi s-a preparat o crema,p baza de plante...nici aia nu a dat rezultat complect..
apoi am inceput sa comand de p net..acestea au dat cat de cat rezultat..dar nu in totalitate..tot nu am scapat definitiv...toate tratamentele care le-am urmat au avut putzin rezultat la inceput..apoi deloc.
stiu k trebuie sa iti cureti fata in fiecare zi...folosesc clean&clear, sau mai foloseam alcool medicinal...dar tot am cosuri, cosuri albe :(..nu mai stiu ce sa fac..
va rog ajutati-ma cu un sfat.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Andra43153831 (acum 14 ani)

Iti recomand MIBAZON. Si eu am avut aceeasi problema. Dar garantez pentru acest unguent. (Il gasesti la farmaciile veterinare-vorbesc foarte serios)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra43153831 (acum 14 ani)

Citat:
buna..
am o mare problema...ma lupt cu acneea d 5 ani de zile..si nu mai scap de ea.
am folosit o gramada de tratamene...care nu au dat nici-un rezultat complect.
prima data am inceput cu AVONUL...o gramada de tratament...nu a dat rezultat..
apoi am mers la dermatologie...mi s-a preparat o crema,p baza de plante...nici aia nu a dat rezultat complect..
apoi am inceput sa comand de p net..acestea au dat cat de cat rezultat..dar nu in totalitate..tot nu am scapat definitiv...toate tratamentele care le-am urmat au avut putzin rezultat la inceput..apoi deloc.
stiu k trebuie sa iti cureti fata in fiecare zi...folosesc clean&clear, sau mai foloseam alcool medicinal...dar tot am cosuri, cosuri albe :(..nu mai stiu ce sa fac..
va rog ajutati-ma cu un sfat.....

Iti recomand MIBAZON. Si eu am avut aceeasi problema. Dar garantez pentru acest unguent. (Il gasesti la farmaciile veterinare-vorbesc foarte serios)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Trebuie sa-ti spun ca inainte de toate sa mergi la un medic dermatolog, acesta este in masura sa prescrie un tratament in functie de tipul de ten si de proportiile problemei pe care le ai.
Pentru a trata acneea, trebuie sa incepi cu o dieta sanatoasa, pentru a elimine toxinele din organism.
Daca esti butoare de cafea, daca fumezi sau iti plac alimentele bogate in grasimi si dulciurile afla ca acestea trebuie sa dispara din meniu tau de zi cu zi.
Este recomandat sa se consume: sucuri proaspete de morcovi, telina, sfecla rosie si rosii, peste alb, piept de pui sau curcan, fara piele, fiert sau la gratar. Ar trebui sa nu te mai fardezi ca de obicei, trebuie sa eviti fardurile ca sa lasi porii sa respire.
Iti poti face o masca cu drojdie proaspata, miere si tarate de grau sau faina de orez
Diluezi un bob de drojdie in putina apa fiarta si racita, adaugi mierea si tarate sau faina pana obti o pasta omogena. Intinzi pe piele, iar dupa 30 de minute o indepartezi cu apa calduta. Apoi stropesti fata cu apa rece, stergi prin tamponare si aplici un unguent cu galbenele sau propolis. Trebuie sa stii si este foarte important sa te speli cu sapun cu sulf
Eficiente sunt: infuziile cu musetel, sucul de rosii, sucul de struguri, tinctura de galbenele, ulei de arbore de ceai si cel de cimbru. Incearca asa cum ti-am spus si mai vb. Pe curand si sa ma tii la curent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria C (acum 14 ani)

Citat:
buna..
am o mare problema...ma lupt cu acneea d 5 ani de zile..si nu mai scap de ea.
am folosit o gramada de tratamene...care nu au dat nici-un rezultat complect.
prima data am inceput cu AVONUL...o gramada de tratament...nu a dat rezultat..
apoi am mers la dermatologie...mi s-a preparat o crema,p baza de plante...nici aia nu a dat rezultat complect..
apoi am inceput sa comand de p net..acestea au dat cat de cat rezultat..dar nu in totalitate..tot nu am scapat definitiv...toate tratamentele care le-am urmat au avut putzin rezultat la inceput..apoi deloc.
stiu k trebuie sa iti cureti fata in fiecare zi...folosesc clean&clear, sau mai foloseam alcool medicinal...dar tot am cosuri, cosuri albe :(..nu mai stiu ce sa fac..
va rog ajutati-ma cu un sfat.....

Buna
Din cate stiu, bun pt tratarea acneei este musetelul. Acesta consta in tamponarea fetei cu ceai de musetel de trei ori pe zi. Ceaiul de musetel are proprietati de curatare a fetei de sebum si impuritati, precum si proprietati cicatrizante.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kattalina (acum 14 ani)

musetelul tratament ptr. acnee? acneea e o boala, nu se poate trata cu un simplu ceai, extern.
mergi la un endocrinolog asta inainte de a merge la dermatolog...si-ti zic asta ptr. ca toti sunt superficiali din pacate si nu fac decat sa te indoape cu antibiotice care iti distug ficatul si rinichii , si descopera cauza. e cel mai important lucru. pana atunci poti incerca sa-ti aplici mibazon pe bubite , 5 zile consecutiv,faci pauza 2 saptamani si reiei procedura. asigura-te ca ai fata curata .
si va rog, nu mai folositi produse de genul avon, oriflame sau alte p***ai la care se face reclama.mizati pe cele dermatocosmetice din farmacii, chiar daca sunt mai scumpe nu mai fac atata rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

xadela (acum 14 ani)

Sunt extrem de multe variante pentru a trata acneea, ideea e sa gasesti tratamentul care sa aiba efect la tine fara sa-ti faci acasa un stoc de creme inutile(eu asta am facut :P). Eu iti recomand sa mergi la un control dermatologic. Eu am fost la doamna doctor Luminita Marinescu la Esthera. Variante de tratament, dupa cum spuneam sunt multe, si pe langa cele naturiste si cremele de prin farmacii, poti face un peeling chimic sau un tratament cu laser, autovaccin si probabil mai sunt si altele. Eu am facut peeling chimic si a avut rezultate mai mult decat speram. Este un pic ciudat, pentru ca la cateva zile dupa tratament ti se cojeste toata fata, dar se curata frumos, si se albeste pielea. Am toata increderea in doamna doctor si o recomand cu drag.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kryss (acum 14 ani)

am folosit eu mibazon..este adevarat k iti trece cosurile,dar nu toate...acest unguent este prea gras..nu stiu..iti ingrasa fata foarte tare..as dori si eu o solutie impotriva cosurilor...va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 10 ani)

Harrogate este raspunsul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra Ion (acum 10 ani)

Buna, mama mea e medic iar eu sunt studenta la medicina, sfatul meu este: sa cauti un tratament anti-acnee natural pe baza de ulei 100% pur de arbore de ceai(Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.
E foarte foate bun..prietenul meu avea o eruptie foarte puterinca pe fata si asa a scapat de ea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

corina (acum 9 ani)

Am folosit si eu aceste produse de la Thursday Plantation, o spuma naturala de spalat pe fata, o lotiune tonica, o crema hidratanta si un gel medicinal anti-acnee si chiar functioneaza, eu am fost tare multumita de rezultate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioana (acum 8 ani)

Spalate cu bicarbonat si lamaie in fiecare dimineata si de doua ori pe saptamana hidrateazate cu mierde

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Deea (acum 8 ani)

Eu folosesc gelul de curatare de la avene si crema de galbenele simpla sau cu propolis,la mine functioneaza!:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: