Amețeala, tremur, tensiune ridicată și puls ridicat, vedere puțin dezorientata? raspuns medic

Ameteala
Intrebare postata de Pacient cu 6 luni in urma

Salut! Am 24 ani și de la un timp in timp ce lucram m-a luat o mică criză de amețeala, tremur, tensiunea 14, pulsul 114, pierdere de vedere. De atunci au trecut 2 sapatamani și am rămas cu următoarele: amețeala ușoară continua ( câteodată mai tare, câteodată mai deloc ) mâinile parca le simt reci ), ușoar tremur câteodată, control asupra corpului mai scăzut. Deci după 2 săptămâni ma luat iar criza asta cu aceleași senzații doar ca mai usoare. Analize medicului sunt bune inafara de colesterol care era sub limita. ( 1.63 și 53 kg). Ceva sugestii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 6 luni)

Buna ziua,

Simptomele pe care le-ai descris pot fi cauzate de mai multe conditii medicale, inclusiv anxietate, hipertensiune arteriala, dereglari ale tensiunii arteriale, dar si alte probleme de sanatate. Este important sa consulti un medic pentru a primi un diagnostic corect si un tratament adecvat. Medicul poate efectua mai multe analize si investigatii pentru a identifica cauza exacta a simptomelor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/8-metode-de-a-scapa-de-anxietate-in-mai-putin-de-5-minute_12446

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pacient (acum 6 luni)

Se poate sa fie de la HDL care este 37.4? Mulțumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Din descrierea simptomelor tale, pare să fie posibilă o reacție la stres sau anxietate. Totuși, este important să consulți un medic pentru a exclude alte posibile cauze medicale. Un medic te poate ghida în direcția corectă și poate recomanda investigații suplimentare sau tratament, dacă este necesar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: