Aerofagie,ameteala?

Ameteala
Intrebare postata de Alina cu 7 luni in urma

Buna ziua, Ma confrunt de mai mult de 10 ani cu aerofagie(ragaiala).Nu stiu din ce cauza apare, daca din cauza starilor emotionale, sau de la mancare ( am renuntat la paine, lapte,legume crude) deoarece apare oricand ( si inainte de masa cand stomacul este gol, si dupa masa, noaptea la culcare).Am fost la medici gastroenterologi care mi-au spus ca am colonul iritabil si mi s-au dat diferite scheme de tratamant( spasmomen,degasil) care nu m-au ajutat. Nu ma ajuta niciun tratament. Am facut analizele si toate sunt in regula, in paramentrii normali, helyobacter nu am, fara paziti intestinali si la ecografie abdominala totul este in reguila, doar ca se vad multe gaze.Aceste stari sau accentuat in ultimul timp, mai frecvente si mai suparatoare in sensul ca simt ca mi se pune un nod in gat,ca nu mai pot respira, imi afecteaza respiratia si bataile inimii. In urma cu 2 luni am avut o suparare in familie, dupa care la cateva zile ,mergand pe strada am simtit un dezechilibru,m-am speriat foarte tare, am crezut ca fac un avc deoarece imi simteam ceafa foarte incordata,ca o presiune foarte mare care se lasa inspre urechi si cap, iar ochii imi tremurau. Am mai patit si in zilele urmatoare,dar stand pe scaun, o senzatie de la ceafa, ca ma duc intr-o parte si ca mi se scurge ceafa. M-am speriat foarte tare si de 2 saptamani am intrat intr-un cerc vicios al emotiilor ca nu stiu ce am, de unde provin aceste stari, daca am ceva neurologic sau la inima, acest lucru afectandu-mi activitatea zilnica ,dificultati de concentrare, ameteaza,fica,tremur la ochi,puls marit si aceasta aerofagie.De mentionat ca am fost si la medicul reumatolog care mi-a spus ca am spondiloza si ca am coloana mai dreapta.
Multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 7 luni)

Buna ziua,

Aerofagia (ragaiala) este o afectiune in care inghiti aer in timpul consumului de alimente sau bauturi, ceea ce poate duce la acumularea excesiva de gaze in stomac si intestin. Cauzele exacte ale aerofagiei nu sunt intotdeauna clare, dar pot fi legate de obiceiuri alimentare nesanatoase, consum excesiv de bauturi carbogazoase, anxietate sau stres.

Din descrierea ta, pare ca ai incercat deja cateva tratamente, dar nu ai obtinut rezultatele dorite. Este important sa continui sa consulti medici specialisti, cum ar fi gastroenterologi si sa soliciti o evaluare mai aprofundata pentru a determina cauza exacta a ragaielii si a starilor tale fizice. In plus fata de tratamentul medicamentos, medicii pot recomanda schimbari ale dietei si stilului de viata care sa te ajute sa reduci formarea de gaze in stomac si intestin.

Referitor la problemele tale neurologice, daca acestea persista sau devin mai severe, ar fi bine sa consulti si un specialist neurolog pentru evaluare si investigatii suplimentare. Spondiloza, o afectiune a coloanei vertebrale, poate cauza simptome cum ar fi dureri de spate si de gat, dar acestea nu explica in mod necesar toate simptomele pe care le-ai descris. Este important ca medicii sa evalueze fiecare simptom in parte si sa determine cauza exacta pentru a putea recomanda tratamentul potrivit.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/de-ce-apar-eructatiilei-afla-principalele-cauze-care-determina-aparitia-_18384

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: