Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Este marecolesterolul 260??

Colesterol
Intrebare postata de Utilizator11715700649 cu 3 saptamani in urma

Bună ziua. Am colesterolul total 260. Nu știu cît este fiecare în parte HDL(colesterol bun)LDL (colesterol rău)pentru că nu scrie în analize despre fiecare în parte ci scrie doar colesterol total. În urma acestei valori am primit de la medicul de familie tablete:sortis de 10 mg.1 pe zi timp de 3 luni, 10 zile pe lună,și mia zis să nu mai mănânc mezeluri și sa repet analize peste 3 luni. Acuma întrebarea este mea doar atit ar trebui să fac să nu mai mănânc mezeluri și să iau tratamentul primit sau ar mai trebui și un alt regim?Mi se pare prea puține indicați primite de la medicul de familie. Eu am 41 de ani nu sînt supraponderală nici fumatoare!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 3 saptamani)

Buna ziua,

Colesterolul total de 260 este considerat marit. Totusi, este important de stiut ca nivelul colesterolului total este format din colesterolul "bun" (HDL) si cel "rau" (LDL). Colesterolul "bun" ajuta la eliminarea colesterolului in exces din organism, in timp ce cel "rau" poate duce la acumularea de placi de colesterol pe artere, crescand riscul de boli de inima si accident vascular cerebral.

Medicul dumneavoastra v-a recomandat deja sa incepeti un tratament cu Sortis, medicament care ajuta la reducerea nivelului de colesterol "rau" din sange, si sa renuntati la consumul de mezeluri, care sunt bogate in grasimi saturate (responsabile de cresterea colesterolului "rau"). Este, de asemenea, recomandat sa adoptati o dieta echilibrata, bogata in fructe, legume, cereale integrale si acizi grasi omega 3 (gasiti in peste gras, nuci, seminte de in).

In plus, miscarea regulata poate ajuta la cresterea nivelului de colesterol "bun" si la scaderea celui "rau". Se recomanda cel putin 30 de minute de exercitii moderate pe zi (cum ar fi mersul pe jos, inotul, mersul cu bicicleta).

Ac***a in vedere varsta dumneavoastra si faptul ca nu sunteti supraponderala sau fumatoare, riscul de a dezvolta boli cardiovasculare datorate colesterolului inalt este probabil mai scazut. Totusi, este important sa urmati recomandarile medicale si sa va monitorizati regulat nivelul de colesterol.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/ce-inseamna-de-fapt-nivelul-ridicat-de-colesterol_12439
sfatulmedicului.ro/Colesterolul-si-trigliceridele/colesterol-marit-cum-il-mentii-la-valori-normale_16418

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: