O umflaura ciudata!

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de r_vosy cu 14 ani in urma

De cateva zile am observat ca mi-a aparut intre rect si vagin o umflatura de marimea unui bob de mazare (chiar la intrarea in vagin, cam la 3 cm). Daca apas pe ea ma doare, altfel nu. Am fost la doctor si mi-a spus ca nu are ce sa imi dea ca si tratament, iar o interventie chirurgicala ar fi un pic mai complicata, pentru ca e format exact intre rect si vagin. Cum as putea sa scap de aceasta umflatura printr-un tratament naturist??? (sora mea a avut tot asa o umflatura la incheietura mainii si si-a dat cu ben-gay timp fr 2 saptamani si a scapat de operatie pt ca i-a trecut). Eu nu pot saimi dau cu asa ceva acolo, dar poate exista altceva. Va rog daca ma puteti ajuta cu un sfat!!! Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

marialeea (acum 14 ani)

Ai fost la consult la un medic chirurg? Si ti-a spus ca nu se poate opera??? Ma cam mir, pentru ca, daca e cumva vreun abces care colecteaza puroi, trebuie drenat cat mai repede, inainte de a se inflama f.f.tare! Eu am avut ceva de genul asta, se numeste "abces perianal", initial am luat antibiotice "cu carul", s-a retras, apoi a reizbucnit cu si mai mare violenta, era f.f.dureros, groaznic, m-am operat si am regretat ca n-am facut treaba asta de la inceput. Nu-ti spun ca, initial, am fost la consult la doi ginecologi plus un medic generalist, care mi-au spus toti ca e bartholinita si ei mi-au dat antibioticele, insa cand colo era abces perianal si trebuia operat de urgenta. Numai sufletul meu stie ce dureroasa a fost operatia, caci, fiind extrem de inflamat, nu "a prins" anestezia si a durut infiorator. Am avut dren si am fost zilnic la pansat si schimbat drenul o saptamana, cu chinul de rigoare, si asta pentru ca nu l-am extirpat din vreme.
Sfatul meu e sa te mai duci si la alti chirurgi, asta daca ai fost deja la chirurgie, ca sa ai si alte opinii. Nu de alta, dar sa nu patimesti ca mine.
Multa sanatate si un Paste Fericit alaturi de cei dragi!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anisoara142074 (acum 14 ani)

Am patit si eu la fel aici in spania si am fost la medic si mia dat antibiodic, a doua zi sa spart singura. Deci incerca sa iei niste antibiotice, sper sa fi totul ok. Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: