Noduli tiroidieni vs suplimente iod

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de Marie Jeanne cu 10 ani in urma

Sunt contraindicate suplimentele cu iod (spirulina, kelp, chlorella) in cazul nodulilor tiroidieni (hipotiroidita cronica)? Este posibil ca un exces de iod prin aportul de suplimente sa transforme structura nodulilor si acestia sa devina cancerigeni?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

sare iodata (acum 10 ani)

nu-ti face griji prea mari de iodul din acele suplimente caci noi toti suntem bombardati zilnic cu doze imense de iod din sarea iodata data la oameni si animale. Laptele, carnea si ouale contin deja iod artificial, pe urma se produc mezeluri, branzeturi, diverse produse cu acestea la care se adauga sare iodata.
Deci ai un exces mult mai mare daca consumi lapte, carne, oua cat si toate produsele unde se foloseste ulterior sare iodata. Cantitatile sunt cancergiene...dar taman de aia sa pun...sa nu mai apucam pensia.
Iodarea sarii este obligatorie prin lege in Romania (India si putine alte tari) dar se face in toata lumea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: