Noduli la glanda tiroida raspuns medic

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de scorpion11 cu 12 ani in urma

Am nodul de 2,65/4,65/2,6 cm. hipervascularizat Medicul mi-a recomandat sa ma operez. Dumneavoastra ce spune-ti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

ANISOARA (acum 12 ani)

O prietena avea noduli la tiroida, ceea ce-i dadea tot felul de stari neplacute, inclusiv depresie.
A inceput un tratament homeopatic si dupa o luna cel mai mare nodul scazuse de la 9 mm la 6 mm. Nu a mai avut rabdare ca remediile homeopate sa lucreze si s-a operat. Starea nu i s-a imbunatatit mult dupa operatie, a ramas fara tiroida si trebuie sa ia eutirox toata viata!!! Si trece si acum prin stari depresive si alte tulburari fizice, s-a ingrasat.
Alege. La Iasi tratament homeopatic pentru aceasta face dr. Mihai Vieriu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrei MAndrei este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Tratamentele homeopate sunt in linii mari o sarlatanie si nu te poti numi "medic" daca faci o afacere din asa ceva pe spatele unor oameni creduli si disperati.
Revenind la oile noastre - Tratamentul homeopat, ca de altfel orice tratament, are efect 0 asupra dimensiunilor nodulilor tiroidieni. Variatia ba 6, ba 7, ba 9 mm e o chestie dependenta de operator si oricum nodulii ce prezinta asemenea dimensiuni nu se opereaza.
Ghidurile spun ca orice nodul cu diametrul maxim de peste 4cm se scoate. Ar fi totusi nevoie de niste investigatii suplimentare - TSH, punctie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Dezechilibrele hormonale.

scorpion11 (acum 12 ani)

Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 9 ani)

Asa este! Dar sarlatan se numeste asa zisul medic ipocrtit care in necunoasterea si ignoranta lui nu vede decat calea depasita a medicinii alopate care este mai mult decat deficitara.
Mai bine nu spuneati ca sunteti medic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 9 ani)

Asa este! Dar sarlatan se numeste asa zisul medic ipocrtit care in necunoasterea si ignoranta lui nu vede decat calea depasita a medicinii alopate care este mai mult decat deficitara.
Mai bine nu spuneati ca sunteti medic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Homeopatie (acum 11 ani)

De aceea medicina alopata are un asa mare "succes" in vindecarea bolilor...
Va este teama ca oamenii se vor orienta catre o cale neinvaziva si fara aport de substante chimice si vor da faliment farmaciile ?
Cei care fac tratamente homeopate sunt la baza tot medici, specializati in Homeopatie . Deci unde e sarlatania ?????? Se obtine vindecarea definitiva, fara a ingera chimicale, aceasta axandu-se pe rearmonizarea la nivel subtil, reechilibrarea sistemului energetic al omului. Mai cautati dle doctor!!Cititi un Hahnemann! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: