Nodul tiroidian

Dezechilibrele hormonale
Intrebare postata de Inge124016 cu 14 ani in urma

Am 34 ani si in urma unei ecografii cervicale mi s-a descoperit un nodul pe lobul drept al tiroidei care este de 2cm si puternic vascularizat.Mentionez ca analizele pt hormonii tiroidieni au iesit in limite normale.Care ar fi solutia?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

lady g (acum 13 ani)

in urma unei echografii mi s a descoperit si mie un nodul de cca 2 cm si mi a zis din start ca trebuie sa ma operez nu am ce tratament sa iau la o asemenea dimensiune cand am auzit am fost putin socata dar cred ca e cea mai buna solutie ma refer la situatia mea fiecare medic endocrinolog trebuie sa recomande pacientului sau care e solutia cea mai buna pentru a i fi bine nu trebuie tratata cu indiferenta aceasta situatie !sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ASISTENTA MEDICALA (acum 13 ani)

Am avut in urma cu 4 zile o tiroidectomie totala la Craiova, inca ma mai doare dar e normal. Nu ma preocupa aspectul fizic. In octombrie am fost diagnosticata obsolut intamplator la o ecografie cu un nodul tiroidian solid de 1,5 cm.Am facut imediat o verificare cu iod 131 radioactiv si s-a dovedit a fi "rece", deloc captant. eram vesela pana mi-a "cazut" fata la indemnul "opereaza-te". Am incaput pe mana unei doamne doctor foarte draguta endocrinolog Dr. Petrisor Iuliana la policlinica Sf. Nicolae din Craiova, fara bani, cu programare si trimitere, adeverinta..., care mi-a explicat cate ceva, am avut medicii mei de cabinet care au stat pe capul meu: "nu e de glumit, opereaza-te, da-l afara". Si cand, dupa toate astea, am zis ca nu vreau sa fac nimic, am avut la cabinet 3 paciente odata operate de tiroida in 3 spitale diferite, cu varii diagnostice, printre care si unul "rau". Am zi ca Doamne -Doamne ma iubeste si nu ma lasa ignoranta si p***a. Am facut operatia, sunt acasa, cu usoare insomnii de la frica de rezultat si de la faptul ca ma mai inec cu propria saliva, dar si cand scoti o masea te doare o saptamana, nu?Lasa frica si ifosele ca nu e de glumit cu sanatatea ta! intreaba 5 medici intr-o saptamana dar in urmatoarea fa operatia. unde vrei!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 11 ani)

ce sa intimplat cu nodulul tau

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: