Buna ziua,
Am 28 de ani 1,62h,110kg .Am fost diagnosticata cu adenom hipofizar 11mm in urma cu 4 luni.Inainte de diagnostic aveam prolactina in jur de 80-90 si amenoree(aparea odata pe an sau la 7-8 luni).De patru luni iau Dostinex de doua ori pe saptamana, la o luna dupa tratament a aparut si menstruatia care a durat cam trei luni si singura solutie pentru a o stopa dupa multe tratamente a fost chiuretajul am facut si o biopsie iar rezultatul este :Examen microscopic : 102830-831 lambouri de corion infarctizat,cu insulele restante deciduiforme,inflamatie acuta supraadaugata,glande inegale,ca dimensiuni cu epiteliu sporadic papilar ,cateva insule de epitelii cu metaplazie reactiva .Diagnostic histopatologic: endometrita acuta pe endometru dishormonal hiperplazic.Iar prolactina acum este 8,32.Intrebarea mea este sa mai iau dostinex sau nu .La mine in judet nu am niciun medic endocrinolog la care sa pot merge cu incredere.Va multumesc!Astept sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (64)

olariu ramona- tg.mures (acum 13 ani)

Si eu am suferit si probabil inca mai sufar de pacatosul adenaom hipofizar insa la mine s-a manifestat exact invers decat ar fi trebuit,si anume am scazut foarte tare in greutate iar ciclul mesntrual imi venea foarte regulat. Totul a pornit de la ovare polichistice care au generat,bineanteles o dereglare hormonala puternica. Oricum, eu am facut tratament cu Brocriptina, la sfatul medicului meu endocrinolog si bineanteles am reusit ca prin intermediul revistei "AS" sa dau de o doamna doctor din Bucuresti, dna dr. Serac Amalia care mi-a recomandat un tratament naturist care m-a ajutat foarte mult si am reusit sa-mi readuc valorile prolactinei la normal. Din pacate nu am la indemana numarul dansei de telefon insa daca te intereseaza acest mic ajutor din partea mea, eu iti las adresa mea de mail si ma poti contacta pt ati da numarul si datele dnei dr. Oricum, multa sanatate si sa stii ca in primul rand nu trebuie sa ne consideram ca si cum am avea o boala sau ceva de genul, trebuie sa fim optimiste si cu zambateul pe buze si atunci si organismul fiind plin de viata reactioneaza altfel la orice tratament. De fapt e doar o dereglare hormonala si atat.... ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1478285736 (acum 7 ani)

ROG DATE "doamna doctor din Bucuresti, dna dr. Serac Amalia care mi-a recomandat un tratament naturist care m-a ajutat foarte mult si am reusit sa-mi readuc valorile prolactinei la normal."
Am microadenom hipofizar tratat cu brocriptin.multumesc
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona olariu -tg-mures (acum 13 ani)

si luandu-ma cu povestile am uitat totusi esentialul.....adresa mea de mail. Scuze. [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1478285736 (acum 7 ani)

ROG DATE "doamna doctor din Bucuresti, dna dr. Serac Amalia care mi-a recomandat un tratament naturist care m-a ajutat foarte mult si am reusit sa-mi readuc valorile prolactinei la normal."
Am microadenom hipofizar tratat cu brocriptin.multumesc
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 13 ani)

Va sfatuiesc sa consultati medicii din Istitutul de Endocrinologie Parhon,din Bucuresti.
Eu urmez de 5 ani,tretament pentru adenom hipofizar.
daca vreti sa vorbim mai multe adresa mea de e-mail:[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina ilie (acum 13 ani)

am fost si eu diagnosticata cu adenom hipofizar si dupa tratamente indelungate cu Dostinex si altele am intervenit chirurgical si am scapat de aceasta problema. M-a operat o echipa de medici de la Institutul de Boli Neuro... Obregia din Bucuresti (pe soseaua Berceni) sub indrumarea d-lui profesor LEON DANAILA, un om exceptional, fara ajutorul caruia, probabil ca ma-as mai fi chinuit si astazi.
Acolo este o echipa formidabila de neurochirurgi, oameni exceptionali care fac minuni. Mie mi s-a recomandat sa fac operatia la Viena sau la dl. profesor DANAILA, si am optat pentru d-lui din considerente de deplasare si materiale.
va recomand un consult la d-lui (eventual cu un RMN sau CT in prealabil) nu aveti nimic de pierdut, din contra. si nu cred ca adenomul hipofizar este doar o dereglare hormonala. ganditi-va ca hipofiza coordoneaza toate celelalte glande, desi ea este de dimensiunea unui bob de mazare. adenomul poate duce la orbire temporara, de ex, cum am fost si eu suspectata, pentru ca apasa pe chiasma optica.

va doresc sanatate si sa luati cea mai buna decizie pentru a va vindeca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorica Dan (acum 13 ani)

Cristina draga, cand ai fost depistata cu adenom ce simptome ai avut ?Eu am facut un RMN pentru alta afectiune si cand am aflat ca este un adenom de 16/14 mm,m-am ingrozit. Am 52 ani, nu am avut probleme endocrine niciodata, ciclu regulat, sunt slabuta (am 1.67 si 56 kg).Imi este tare frica de operatie. Adenomul meu nu secreta nimic, am facu analize si sunt in limite normale, sunt la menopauza din 2007.Atat doar ca sunt foarte ametita, ma dezechilibrez, uit,nu ma pot coordona, am campul vizual ingustat.Ai avut aceleasi manifestari?
Sanatate maxima tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moise monica (acum 10 ani)

din pacate si sotul meu s-a operat si anul acesta il operez din nou tot la obregia sper sa nu ajungeti iar in situatia sata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moise monica (acum 10 ani)

din pacate sotul meu la fel a fost si s-a operat nu lasa prea mult timp

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

emil (acum 9 ani)

nu va suparati...cam cat costa operatia la dr Leon Danaila?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina ilie (acum 12 ani)

pentru d-na viorica dan

simptomele erau ca, dupa ce am oprit alaptatul fetitei (la 7 luni) nu mi-a mai revenit menstruatia. si asta a durat timp de circa 1 an, dupa care m-am impacientat, am inceput sa fac investigatii, am mai citi pe internet si am ajuns la d-l doctor Munteanu de la MUNPOSAN (bucuresti) am facut tratament medicamentos cam 1 an de zile, pana cand intr-o zi nu am mai suportat si i-am spus d-lui Munteanu ca vreau sa ma operez. mi-a sugerat sa merg la Viena sau la dl dr. LEON DANAILA . am ales a doua varianta si a fost perfect.pericolul cel mai mare era ca puteam orbi: adenomul imi apasa pe chiasma optica si probabil ca, daca nu mai faceam tratament, adenomul se marea iar eu intram fortat la menopauza. ceea ce la 34 de ani era ingrozitor.

am auzit si de pacienti cu adenom hipofizar barbati. un alt pericol - mai grav- esta ca poate da o crestere excesiva a extremitatilor: palmele, talpile, urechile, un fel de gigantism

eu va recomand sa faceti neaparat un consult la un neurochirurg sa va spuna cat de grava este situatia, iar operatia ramane, bineinteles, la latitudinea Dvs.

Trebuie sa fiti cu un pas inaintea bolii!
Si trebuie sa mai stiti ca adenomul, odata extirpat, nu mai recidiveaza. Nu este considerat tumoare.
Are doar caracter benign, dar poate cauza alte anomalii.

Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 12 ani)

BUNA am fost diagnosticata cu macro adenom hipofizar de 8/8 cm in urma unui rmn facut in ianuarie 2011.Am fost operata desi au fost riscuri foarte mari.Am trecut printr-o perioada foarte grea dar acuma ma simt bine.Am facut un alt rmn in urma cu o luna si din nefericire mia mai ramas ceva acolo,si abia in octombrie o sa aflu daca o sa fac radio terapie sau o alta interventie dar de data aceasta prin nas.Asa ca va dau un sfat SA NU URMATI TRATAMENTE FACUTE DOAR ASA DIN AUZITE SI FACETI UN RMN.Cu cat mai repede cu atat mai bine.Eu as mai fi avut de trait doar 3 luni Si inca ceva va spun eu nu am avut simtome foarte grave sa zic asa decat lipsa ciclului ,putina oboseala si dureri de cap aproape deloc chiar daca tumora mia cuprins parte stanga.Vederea mia fost afectata deorece mia fost prins si nervul optic.Daca aveti intrebari nu ezitati si puneti-le .Va raspund cu mare drag.Am uitat sa va spun ca am 37 ani si o fetita de 14 ani.Va urez multa sanatate si nu lasati sa treca timpul cum am facut eu.Veti avea mai mult de suferit

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aneta pasu (acum 12 ani)

Te rog sa-mi trimiti raspuns unde ai fost operata si de ce medic.
Am si eu probleme cu fiica mea
Iti multumesc
Doamne ajuta
Adresa mea este [email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ursu cristina (acum 11 ani)

te rog sa mi spui si mie unde teai operat [email protected] ms

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 11 ani)

poti sa mi spui te rog si mie unde te ai operat .multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tase (acum 6 ani)

Bună! Sora mea a fost operata de macroadenom hipofizar a doua oara transcranian ( nu mai vede deloc cu ochiul stang , doar cu dreptul in proportie de 30 % ) la spitalul Bagdasar Arseni , vreau sa va intreb in cat timp v-ati revenit cu vederea !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaelaelena (acum 5 ani)

Bună, numele meu este Mihaela, am fost diagnosticata în august
2018 cu adenom hipofizar chistic, sunt în tratament cu Dostinex, prolactina a scăzut
Sunt destul de îngrijorată, nu știu cât va trebui sa fac acest tratament, ma simt foarte rău de la el
Și în plus am dureri zilnice de cap

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miruna (acum 2 luni)

Buna ziua!V-ati operat?Chist are si baietelul meu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11712263603 (acum o saptamana)

Bun sera asa vei și eu trebare ma 37 de Ani acum o luni ma făcut nu rm la hipofiza și mei zi am nu adenom și mei zi trebi sa fac operatie pot zic și Dup operatie Os ma dureri de cap sau lat sitome

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
cristiina (acum 12 ani)

Buna Mihaela, sunt mama unui baiat de 21 ani si a trecut si el printr-o operatie foarte grea, cu acelasi diagnostic ca si al tau, un diagnostic ce-ti taie respiratia, adenom hipofizar de 3,8/4, deci foarte mare. Nu am stiut nimic decat atunci cand campul vizual a avut ceva modificari si am facut un RMN. Atunci am aflat crudul adevar. Nu a vut niciun alt fel de simtom, nici ameteli, nici dureri de cap, a fost un copil perfect sanatos si s-a dezvoltat perfect normal. de altfel el este student la medicina in anul patru si deci, era foarte atent la sanatatea sa si are destule cunostinte acumulate in domeniu si totusi s-a intamplat. As dori sa stiu cum iti este dupa operatie, daca urmezi un tratament hormonal si daca operatia a lasat ceva urmari. La fiul meu neurologic nu are nimic, doar urmeaza un tratament hormonal si a ramas si cu diabet insipid, nu forma foarte severa, care sper cu ajutorul lui Dumnezeu sa se remita. Operatia a fost facuta la Iasi (noi locuim in Iasi) sub indrumarea domnului Profesor Poiata, un om deosebit, un om minunat, as putea spune un miracol pentru multi oameni, care si-a dat tot interesul ca fiul meu sa fie bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4