Se cheama infidelitate?

Depresie
Intrebare postata de andrepo cu 10 ani in urma

Buna ziua! desi stiu ca dupa ceea ce am sa va spun ce am de spus, commenturile vor fi ceva de genul "oare ce mai vrei de la viata"? imi asum acest "risc" si ma confesez in fata voastra, fetelor; pentru inceput, eu sunt o tipa la 29 de ani, casatorita de 6 ani jumate, cu un sot de nota 200, si avem impreuna un bebe de nici 2 ani; pana aici toate bune si frumoase, cu mana pe inima va zic ca am o casnicie fericita si sunt multumita de cursul ei; dar sa intram in paine cum s-ar zice.....inainte de al cunoste pe sotul meu si de a ne casatori, am fost cu cineva aproape 2 ani si ceva, cineva care la randul lui s-a casatorit si are si 2 copii; el m-a parasit pentru ea, s-a casatorit si la scurt timp au avut primul bebe; in tot acest timp noi mai vb pe mess, dar doar ca 2 amici, confensandu-ne unul altuia, el mai mult, ca e f nefericit! (tin sa mentionez ca s-a casatorit din interes cu acea persoana, ptr sit financiara si statutul social ce-l avea fata) intre timp ma casatoritsem si eu, dar gandul tot la el imi era, desi imi iubeam sotul si ne intelegeam ff bine; am vb, am vb in toti acesti ani pe mess, intre timp el a divortat, a pierdut si copii, ramanand la ea, iar de 1 an nu mai stiu nimic de el; anul trecut am vb la telef ultima data si a ramas sa ne vedem la o cafea, nevazandu-ne de ani buni; acum vine intrebarea cea mai grea.......cum sa ies din jocul asta al mintii, ma gandesc mereu la el, il visez, depan amintiri, si as vrea sa fiu cu el........credeti-ma nu sunt nebuna, dar mai tin inca la el!! sufar gandindu-ma la sotul meu si la copilul meu,simtind ca-i tradez, ca sentimentele mele ptr sot nu sunt reale zicandu-i in fiecare zi ca-l iubesc, dar ce-as putea sa fac? cum sa scap de gandurile astea??cum??? recunosc ca am ajuns sa ma gandesc pana la a divorta si de a merge la el, dar daca el nu mai are sentimente ptr mine, cum as putea sa-mi risc casnicia? va rog sfatuiti-ma si voi ceva, multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

Liviu (acum 10 ani)

__________________________________

- Oana, (asa cum zicea cineva) TOATE ne-
putintele noastre se reduc
la una singura; si anume, aceea de A IUBI.

Si numai DRAGOSTEA ne poate elibera
de TOATE neputintele noastre. Pt ca ORI-
CINE iubeste poate sa faca TOT ce vrea
fara sa se teama de ceva.

____________________________

:) ----> Oana, si mai spunea cineva
.. ca..
.. una dintre cele mai grave boli pe
lumea asta este
să nu însemni NIMIC pentru nimeni.
l
v /________________________

:) -------> Practic, TOTUL depinde..
l ... de CUM ne IUBIM unii pe alţii.
v /________________________

Un om merge spre cunoaştere
( sau:
INVATAREA EMOTIONALA )
în
acelaşi fel
în
care merge spre război :
cu teamă , cu RESPECT,
cu atenţie şi cu încredere
desăvârşită.
l
v /_________________

Dar , daca NU risti nimic
nu ai nimic; nu esti nimic.
- Asadar si.. prin urmare:

:) ----> Oana, TU chiar te..
l .. RISTI?!.. ACUM, AICI.
l
l [ DA / NU ? ]
v
V/________________________________

http://www.youtube.com/watch?v=7zBpLwLeKTo
_____________________________________

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

Aici , acum : Tu alegi. TU
decizi ( desigur , poti
chiar sa "decizi sa
nu decizi".
l
:) -> Chiar si tu, si Tu, si TU. Si Tu de ce nu!..
l
vedem
deci ca decizia
este omni-
prezenta ; si inevitabila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

Profetul /______________________________________________

Un om umbla de colo colo , spunând că este profet si că poate face
multe minuni.
Enervat de pretentiile acestuia, un negustor îl chemă la el si îi spuse:

------> Deschide această usă încuiată fără să te folosesti de cheie!..

:) -> Da’ ce, am zis eu oare că sunt lăcătus? a răspuns mirat omul.
l
l /________________________________________________
v

ACUM (si) AICI: De observat daca nu cumva e adevarat ceva
ce mie mi se pare evident, si anume ca: sfaturile nu pot
ajuta pe NIMENI ; insa ele nici nu fac rau nimanui.

-> Niciun SFAT nu poseda in sine vreo putere de
influenta asupra cuiva. Si, oricat de convingator
ar putea parea cel ce ofera chiar si cele mai
binevoitoare sfaturi, nimic nu se va schimba.

-> In lipsa unor interactiuni reciproce,
NU e posibila nicio schimbare; nici
in plan psihic si nici in plan social.

-> Si NIMENI nu poate sa ajute pe
cineva care nu-si doreste cu ade-
varat acest lucru.
l
v /_________________________

http://www.youtube.com/watch?v=Y9jL9LhxdIg
____________________________________
Succes!.. .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 10 ani)

O precizare . __________________________
_________/

- Pt mine PSIHOTERAPIA inseamna o filoso-
fie de viata si chiar mai mult decat atat - un
mod de viata . In acelasi sens , Eu cred ca
doar viata traita intr-un anumit spirit merita
traita.

Dar daca nu ai ceva pt. care sa merite sa-
ti dai (= dedici) viata , mi se pare evident
ca nu ai pentru ce sa traiesti..
l
v
.. Da, nici chiar TU care (poate) degeaba
mai.. citesti. Chiar, intelegi Tu ce citesti?

l _______________________________
v

:) -> Cine priveste in exterior viseaza; dar..
l
l /_____________________________
v
.. cine priveste in inima lui se trezeste.
_________________________

INIMA are logica ei pe care
ratiunea NU poate
s-o inteleaga.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luyza3l3na (acum 10 ani)

Parerea mea este ca primul pas pe care trebuie sa il faci este sa mergi la un psiholog.Acolo vei intelege mai multe si cu siguranta te va ajuta sa iti solutionezi aceasta problema mult mai usor.Al doilea pas pe care ar trebuii sa il faci este sa te muti de la sot o perioada pentru a.ti da seama in primul rand de sentimentele tale fata de el.Sfatul meu este ca acel barbat nu merita dragostea ta, deoarece daca te.a lasat o data pentru o femeie cu bani, exista posibilitatea sa te mai lase inca o data. Nu tot timpul iubim pe cine trebuie, iar atunci cand apare un copil trebuie sa ne gandim sa ii fie in primul rand lui bine si apoi noua.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vika (acum 10 ani)

Ai facut o obsesie pentru cel care te-a parasit odata...probabil nici nu e iubire ce simti pentru el...
si eu cred ca ar trebui sa mergi la un psiholog, dar NU si sa pleci de langa sot, asta ii va da de banuit, copilul si relatia ta vor avea de suferit si risti fara nici un motiv sa fii nefericita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vika (acum 10 ani)

Ai facut o obsesie pentru cel care te-a parasit odata...probabil nici nu e iubire ce simti pentru el...
si eu cred ca ar trebui sa mergi la un psiholog, dar NU si sa pleci de langa sot, asta ii va da de banuit, copilul si relatia ta vor avea de suferit si risti fara nici un motiv sa fii nefericita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrepo (acum 10 ani)

va multumesc de sfaturi fetelor; si da, o sa consult si un psiholog!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Estera (acum 10 ani)

Eu cred ca tu ai facut o gresala:Atunci cand ai ales sa te casatoresti,trebuia sa te rupi definitiv de trecut.Ai ales insa,sa continui sa comunici cu fostul.Acest lucru a facut ca amintirile sa revina,sentimentele sa reinvie.Daca te-ar fi iubit nu te-ar fi parasit ! Acum insa nu este tarziu sa rupi legatura,ca sa il poti uita. Sterge-l de pe mess,da ignor,schimba-ti nr de tel si nu-l mai contacta niciodata.Daruieste totul celui care este tatal copilului tau:sotul tau.Gandeste-te la faptul ca nici tie nu ti-ar fi placut ca el sa mai ia legatura cu fosta,sa mai aiba sentimente...te-ar durea.Nu merita pt nimic in lume sa sufere sotul tau,si copilul,din cauza celui care te-a avut candva,dar nu te-a pretuit.Oricat te-ai gandi acum la el,oricat l-ai visa,dupa ce il scoti din viata ta....il ve-i uita !Trebuie doar sa fii ambitioasa,sa te lasi condusa de cap,si nu de inima.Sentimentele sunt inselatoare...si trecatoare.
Lupta pt familia ta,si cand va trece totul ,iti ve-i regasi fericirea .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrepo (acum 10 ani)

estera dureros dar adevarat! asta e cel mai cumplit, ca eu constientizez tot ce fac, de aici si parerile de rau ptr familia mea, sotul si copilasul meu! :((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luyza3l3na (acum 10 ani)

Trebuie sa fii puternica si sa nu cedezi, ce nu te doboara te intareste.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Estera (acum 10 ani)

Este adevarat ca o iubire care a fost candva frumoasa,nu se uita usor....Dar fericirea copilului tau e mult mai importanta decat fericirea ta.Si cine ti-ar putea garanta ca langa el,ve-i fi mai fericita decat langa sotul tau?Fii hotarata si mergi inainte.Dumnezeu iti va da putere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrepo (acum 10 ani)

va multumesc din suflet pentru sustinere, si da, sunt hotarata sa pun punct gandurilor mele spre acel om; ma gandesc incontinuu la fericirea copilului meu alaturi de mine cat si de tatal lui, plus ca sotul meu nu ar merita o "pedeapsa" ca asta din partea mea, ma iubeste prea mult si ma face cat se poate de fericita! pacat insa ca nu pot sa-i intorc sentimentele la fel de puternice ca ale lui, il iubesc dar nu asa cum o face el! inca o data va multumesc din suflet ca mi-ati fost alaturi cu un sfat, face mult ptr mine, si promit sa alung toate aceste ganduri care imi fac mai mult rau decat bine; va pup si va imbratisez cu drag pe toate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Popescu Irina (acum 10 ani)

Formam grupuri pentru a da in judecata Universitatea Spiru Haret diplome
promotia 2009-2010
3 Tipuri de actiuni:
- Recunoastere/eliberare diplome promotia 2009-2010
- Daune morale cerute USH si Min.Educatiei
- Daune-interese cerute USH si Min.Educatiei

Onorariul este de 125 lei(pentru tot procesul,fond si recurs)de persoana
pentru grupuri de minim 10 persoane.

nr. telefon 0765 09 09 11
[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ivan (acum 10 ani)

Are dreptate "Estera", greseala cea mai mare este ca nu ai rupt definitiv relatia cu trecutul. Oricat de greu ar fi, treb acum sa te gandesti numa la FAMILIE, ea e pe primul loc, restul nu conteaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: