Depresie vindecata fara tratament? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de Cristina68139096 cu 12 ani in urma

Bunaziua; desi sunt o fire puternica si am reusit sa trec peste multe probleme aparent cu zambetul pe buze, din noiembrie pana in februarie am avut o stare de depresie. Acum sunt bine, am iesit din aceasta stare, fara a urma vreun tratament medical. Se recomanda totusi si un consult medical, ac***a in vedere ca aceasta este o afectiune intalnita tot mai des in prezent? Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara,

Depresiile pot fi depasite si fara medicamentatie. Acest lucru se intampla de multe ori atunci cand factorul declansator a disparut sau persoana in cauza a reusit sa isi refaca resursele si a inceput sa priveasca problemele si din alte perspective, astfel, putand iesi din acea gandire specifica depresiei: nu exista nici o solutie, nu se mai poate face nimic.

Daca va simtiti bine nu necesita un control medical. Poate, cel mult, sa faceti cateva sedinte de consiliere psihologica pentru a intelege mai bine experienta prin care ati trecut si sa va clarificati modul in care v-ati accesat propriile resurse.

De multe ori cu clientii care au episoade de depresie tranzitive se poate depasi aceasta stare doar cu ajutorul psihoterapiei. Atunci cand starea este mai grava colaborez cu psihiatrul si apelam si la medicamentatie.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Cu medicamemte este imposibil (acum 12 ani)

Nu cunosc nici un singur caz vindeca cu medicamente. Medicamentele fac mai mult rau decat bine si ce este mai rau este ca anesteziaza mintea si sufletul pacientului astfel ca acesta nu mai apeleaza nici la Dzeu si nici nu reflecta asupra cauzei care i-a declansat depresia. Dupa medicamente apare dependenta si constatarea ca acestea nu au ajutat deloc.
Asa ca evita pe cat poti psihiatrii si medicamentele. Din toata ramura medicala psihiatria si dermatologia aduce pacientilor cele mai mari daune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 12 ani)

Daca ai vreo nesiguranta sau ceva indoieli vizavi de starile tale, eu zic ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un profesionist. Si eu am trecut printr-o deresie subclinica si inafara de unele suplimente pe baza de plante si ceaiuri nu am avut nevoie de medicatie. Insa am avut norocul sa dau peste o echipa de profesionisti, la Clinica Oana Nicolau. Si sedintele de psihoterapie mi-au fost de un real folos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: