Cum mă pot realiza în viaţă?

Depresie
Intrebare postata de mihaipop cu 11 ani in urma

Cum mă pot realiza în viaţă dacă sunt impotent şi nu mă pot căsători? Dintotdeauna mi-am dorit să cunosc şi să iubesc o fată bună,sinceră,binevoitoare,iubitoare. Chestia e că nu pot,deoarece sunt impotent,şi ce rost mai are,deoarece nu vreau să-mi bat joc de fiinţa creată de Dumnezeu! Mi-ar place să fiu un bărbat puternic,iubitor şi înţelept,care să-şi aducă un aport benefic şi iubitor în căsnicie,sau o femeie înţeleaptă,iubitoare şi prevăzătoare,care să aduc iubire,linişte,dragoste de viaţă,respect şi dezinvoltură în viaţa mea de familie. Oare ce-ar fi mai bine:să mă împac cu ideea că nu-s un adevărat bărbat,sau să mă lupt să devin cu adevărat femeie? Ce anume mă va ajuta să mă realizez cu adevărat în viaţă? Aştept răspunsul dumneavoastră,şi vă mulţumesc anticipat. Cu stimă şi deosebit respect,Mihai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (60)

Liviu (acum 11 ani)

mihaipop a scris: "Cum mă pot realiza în viaţă /.../ şi ce rost mai are /.../ Ce anume mă va ajuta..?"
_____________
Cu alte cuvinte, va simtiti divizat pentru ca aveti nevoie pe de o parte, de SENS; de a va alege un plan pentru implinirea viselor, obiectivelor, valorilor personale(?) Iar pe de alta parte, aveti nevoie (si) de SPRIJIN(?)
_____________

mihaipop a scris: "/.../ Ce anume mă va ajuta să mă realizez cu adevărat în viaţă?"
_____________
Intreb: Ce anume va face sa credeti (ca realizati cu adevarat) ca aveti nevoie de ajutor(?) Si cum pretindeti ca va doriti cu adevarat acest lucru(?)

(va intreb) intrucat eu cred ca rezultatele bune pretind munca asidua.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fara nume (acum 11 ani)

Ce situatie !
Mai mult tragica decit comica.
Sau invers.
Am ris ( scuze!) pina la lacrimi (la raspuns, evident).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

:) Depinde cum privim situatia

(Poate) ar fi preferabil sa o privim "ca si cum"; nu neaparat (doar) ca pe o chestiune de tipul "ori-ori" (ori tragica, ori comica), ci si ca pe o chestiune de tipul "si-si" (tragi-comica) sau/si psihodramatica, chiar; de ce nu!?
- In acest sens, Psihodrama* poate fi considerata poarta catre tine insuti/insati; privind deopotriva dinauntrul si dinafara ta.

____________
*) Psihodrama - este o metoda terapeutica de actiune prin care individul pune impreuna corpul sau, emotiile sale, gandurile si actiunile sale, se exprima ca intreg, nu numai prin intermediul cuvintelor. In esenta, Psihodrama provoaca persoana sa descopere raspunsuri noi - nu doar prompte, ci si adecvate - la o anume situatie; si sa devina o fiinta autonoma si spontana.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fara nume (acum 11 ani)

Fiinta autonoma si spontana - foarte interesant - sa poti sa
fii tu insuti.
Citi oameni sunt asa?
Sper ca nu am spus o p***ae.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

fara nume a scris: ".../ SA POTI sa fii tu insuti /..."
______________
Rasp.: Eu cred ca, de fapt, nu este vorba atat despre o chestiune de "putinta-neputinta"; si nici de "impotenta-omnipotenta".

- Mai degraba, depinde acum-si-cum privim lucrurile. Si anume, "cum să fim noi înşine, fără a înceta să fim împreună cu ceilalţi", si respectiv, "cum să fim alături de ceilalţi, fără a renunţa să fim noi înşine" (aceasta este preocuparea fundamentala a celor mai multi dintre noi)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ excurs ]

Socotesc ca cititorul avizat va fi capabil sa faca abstractie de informatiile redundante, indiferent de cine ar putea sa fie autorul lor.
- Incolo, "chiar daca (si) papagalul vorbeste, el tot doar o pasare este" :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fara nume (acum 11 ani)

Intr-adevar, fiinta aceasta superioara - OMUL - este o fiinta sociala si se manifesta, raportindu-se la celalalt/ceilalti pentru a se defini pe sine.
Se intimpla sa nu vedem lucrurile simple, evidente tocmai pentru ca sunt simple si evidente si pentru ca exista tendinta aceasta care cred ca deriva dint-un complex de inferioritate, de a le complica ( sau pentru ca suntem prea preocupati ?).
Papagalul este o pasare care imita pe altcineva si spune ceva ce nu are nici o legatura cu subiectul care se discuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

fara nume (acum 11 ani)

O versiune asupra relatiei umane in varianta...
www.youtube.com/watch?v=hqAr8Y9ydV0
O zi buna, Liviu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

fara nume a scris: ".../ Se intimpla sa nu vedem lucrurile simple, evidente /.../ si pentru ca exista tendinta aceasta care cred ca deriva dint-un complex de inferioritate /..."
______________

Rasp.: In opinia mea, SENTIMENTELE DE INFERIORITATE sunt de regula sentimente de calitate inferioara; ceea ce nu constituie doar un joc de cuvinte.
- Si eu cred ca nicio realizare tehnica sau intelectuala din lume nu poate compensa p***a calitate a sentimentelor.

In acelasi sens, de ex., judecatile noastre de valoare sunt, de fapt, expresia tragica a propriilor nevoi (nesatisfacute).
- De ex., cand cineva, oarecare ii spune altei persoane: "esti prost" - aceasta JUDECATA DE VALOARE este o proiectie (inconstienta) a propriului sentiment de inferioritate*.
- Practic, daca eu as spune cuiva "tu esti prost", realitatea ar fi ca, de fapt, eu insumi ma simt prost. Cu alte cuvinte, as arata prin aceasta - unui observator avizat - ca ma simt eu insumi coplesit de sentimente de p***a calitate. Si nu pot sa nu-l dispretuiesc si pe (oricare) altul, din moment ce ma dispretuiesc pe mine insumi.

______________
*) Acest tip de sentimente (de inferioritate) semnaleaza intotdeauna ca anumite nevoi (nevrotice) nu sunt satisfacute.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Un Barbat (acum 11 ani)

Asta e adevarul Liviu.ce a facut pana la 40 de ani?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Eu cred ca se poate sa traim degeaba chiar si pana la 100 de ani.
- Insa, "atata vreme cat pacientul mai sufla, exista speranta", dupa cum spune un proverb latin (cu referire la optimismul clinic :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Un Barbat (acum 11 ani)

Sa isi dezvolte increderea in el ca vad ca "speranta" si-a cam pierdut-o! Trebuie sa avem grija si la ce renuntam in viata...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Eu cred ca singurul lucru care trebuie este ca nimic nu trebuie cu necesitate.
- Motiv pentru care as reformula si as spune mai degraba ca: (poate) ar fi preferabil sa avem grija si la ce renuntam in viata. De ex., renuntand la anumite comportamente inadecvate, ne vom simti mai liberi.
- In schimb, daca vom continua sa facem ce am mai facut si pana acum, vom obtine mereu acelasi rezultat.
- Si mai cred ca exista intotdeauna un deznodamant fericit: pentru noi insine sau/si pentru altii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Un Barbat (acum 11 ani)

Aici te contrazic.viata in 2 eu o consider o necesitate.atunci pt ce as mai trai? Doar sa fiu realizat social,dar sentimental ioc?! nu,traiesc pt familia mea,si copilu meu...nici singur toata viata.si mai ales la 40 de ani,sa fii singur.eu,unul n-as rezista..si cu asta basta...am doar 25 de ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

[ Multi ani cu sanatate, inainte! ]

Insa, eu cred ca (si) "singuratatea in doi" poate fi suportata timp de multi (chiar zeci de) ani - si chiar realitatea o confirma - asa cum se intampla adesea in multe cupluri; chiar daca acest lucru nu este de dorit. Desigur, putem nega acest fapt; ceea ce nu inseamna totusi ca fenomenul respectiv nu exista.
- Pe de alta parte, PRIORITATILE INDIVIDUALE (familie, copii, apropiaţi, mijloace de subzistenţă, salariu, bunăstarea materială, preocuparea de a lăsa după tine rodul mîinilor şi al minţii tale; să laşi amintiri bune despre tine) reprezinta doar unul dintre cele 4 (patru) INTERESE DE BAZA.
- De ex., sunt si indivizi care au - ca interes - in prim plan VOINŢA DE PUTERE: preocuparea pronunţată pentru imaginea publică şi o imagine de sine axată pe (pretenţia de) respectabilitate şi statut social ("ponderea in societate"). In acest sens, nu sunt deloc putini aceia care - in conformitate cu vechiul si tragicul nostru obicei - traiesc relaţia cu ceilalţi ca pe o relaţie de forţă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

In opinia mea, celelalte doua INTERESE DE BAZA au o legatura directa cu subiectul aflat aici in dezbatere si tin mai degraba de:

I. DEZVOLTAREA/OPTIMIZAREA PERSONALĂ: Sănătatea, cunoaşterea de sine, complexele personale, încrederea în sine, autoafirmarea, realizarea ideilor proprii, deprinderi practice; prieteni şi aliaţi de idei

SI

II. DEZVOLTAREA/OPTIMIZAREA INTERPERSONALĂ: Cunoaşterea vieţii, extinderea viziunii despre lume, extinderea posibilitaţilor, contactele (relaţiile interpersonale), comunicarea şi inţelegerea, respectul; preocupări spirituale (satisfacţie morală)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ooaannaa (acum 11 ani)

Incerc sa nu fiu rasista,dar mai lasati-ma cu schimbarile astea de sex!Omul niciodata nu se poate multumi cu ce are?Domnule Mihai Pop,in calitate de femeie, imi permit sa va dau un sfat,chiar daca am doar 28 de ani:daca aveti un suflet bun,indiferent ce altceva va lipseste,va veti gasi jumatatea,numai sa o cautati,ca "Dumnezeu ajuta,dar nu pune si in traista".A fi barbat,in ochii unei femei,nu inseamna sa ai doar"semnul de baiat",caci la fel de bine poti fi cel mai dotat din lume,dar esti considerat un nimic daca iti bati femeia si copii,vorbesti urat sau umbli cu amicii doar beat.O femeie se satisface foarte usor,acum,in magazinele de specialitate sunt tot felul de jucarii daca e mai pretentioasa,daca nu,va descurcati dv si cu celelalte organe ramase.Sunt foarte suparata pe dv ca vi se pare mai usor sa deveniti femeie,in loc sa incercati sa le intelegeti pe femei.Abia asta mi se pare lipsit de barbatie,sa etichetati femeile ca fiind atat de superficiale incat nu au nevoie decat de un organ sexual masculin pentru a sta cu cineva.Daca nu puteti avea copii,sa stiti ca in orfelinate sunt foarte multi copii ce au nevoie de o familie si nu sunt deloc pretentiosi,vor doar sa le spuna cuiva ''''mama'''' si ''''tata''''.Viitoarea dv sotie ar putea face si o inseminare artificiala daca va doriti sa fiti cu adevarat fericiti,cu un bebe in brate.Nu trebuie sa va schimbati pentru nimeni.Trebuie sa aveti curaj sa va acceptati dv mai intai ca sa va poata accepta si restul lumii,caci ceilalti nu va stiu problemele,va vad prin ochii dv.Nu ati observat cat de placut este sa stai de vb cu o femeie care e increzatoare in fortele proprii chiar daca are unele defecte vizibile,fata de una care arata perfect dar se plange tot timpul de cum arata(ca s-a bronzat prea mult la solar,ca nu-i mai place nuanta ei de par,etc).Fiecare meritam sa fim fericiti,dar fericirea ne-o mai facem si singuri. Multa sanatate si sper sa va lumineze Cel de Sus mintea si calea spre alegerea corecta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ooaannaa (acum 11 ani)

Dar oare nu va bateti mai tare joc de creatia lui Dumnezeu daca refuzati cadoul pe care vi L-a facut si anume viata dv asa cum e ?poate ca aceasta e o cale spre mantuire,aceasta e crucea dv ce trebuie sa o purtati pt a fi fericit pe cealalta lume,de ce credeti ca fericirea lumeasca e cea mai mare si mai insemnata?Credeti-ma ca Dumnezeu nu va da mai mult decat puteti duce.Nu-mi imaginez prin ce treceti,dar stiu ca treceti prin asta pentru ca sunteti puternic si puteti fi si un exemplu pentru noi toti,acum dv alegeti daca sunteti un exemplu rau sau unul bun.Am un baietel de 5 ani si pretind ca sunt o mama moderna,nu folosesc violenta pentru a-mi educa baiatul,dar va spun ca daca si el ar trece prin asa ceva,i-as da o mama de bataie daca s-ar gandi sa-si schimbe sexul,atat de revoltata sunt impotriva acestui fapt.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

oanacecilia27 a scris: ".../ mai lasati-ma cu schimbarile astea de sex! /..."

oanacecilia27 a scris: ".../ baiatul /.../ i-as da o mama de bataie daca s-ar gandi sa-si schimbe sexul, atat de revoltata sunt impotriva acestui fapt."
_________________
De fapt, din cat am putut eu sa observ, mi se pare ca, pe parcursul acestei dezbateri de idei, nimeni - in afara de dvs. - nu a pomenit nimic despre vreo "schimbare de sex"(!)

- Realitatea este ca mai degraba, "lumea are culoarea ochelarilor nostri." Este ca si cum am locui intr-o casa ai carei pereti sunt oglinzi si noi credem ca privim in afara.
- Si ne revoltam cand inca suntem prizonierii propriilor dorinte inconstiente (refulate), pe care le "proiectam" asupra/le atribuim celorlalti.
- Dar, indata ce vom fi scos "barna"... vom vedea (mai) clar; si vom avea certitudinea ca am devenit - impreuna - destoinici sa scoatem si... "paiul" ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

oanacecilia27 a scris: ".../ Nu trebuie sa va schimbati pentru nimeni /..."
_________________
(aici suntem de acord)

Schimbarea terapeutica - inseamna sa devenim noi insine, intr-un fel cat se poate de practic. Si eu cred ca fiecare dintre noi poate sa fie el insusi/ea insasi, dar mai bine - indata ce vom fi reusit sa privim (si) altfel lucrurile, oamenii... si, in general, lumea si viata :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3