Am nevoie de ajutor raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de pista cristina cu 12 ani in urma

Buna seara,sufar de depresie ink din copilarie,datorita vietii ingrozitoare pe care am avuto alaturi de fam mea,acum sunt casatorita si mama a unei fetite minunate.pot sa spun k ea ma scoate din intuneric,numi pot deschide sufletul asa usor,ceea c vreau sa spun e ca am nevoie de ajutor,si nu stiu de unde sal iau,depresia ma face sa cred k nimik nu se mai poate rezolva.sunt stresata si foarte nervoasa,imi iubesc enorm fetita si nu vreau sa o fac sa sufere sa ma vada mereu trista.imi cer scuze dak am deranjat.este prima oara cand intru pe un forum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna seara,

Nu ati specificat in ce fel va doriti sa fiti ajutata.

Este adevarat ca depresia poate dura ani, uneori chiar si intreaga viata. Totusi, nu este obligatoriu sa ramaneti cu ea. In functie de gravitatea ei este sau nu necesar si de medicamentatie.

In foarte multe cazuri cei care sufera de depresie reusesc sa isi gaseasca un echilibru, chiar daca precar, si nu au nevoie si de medicamentatie.

Din experienta pe care o am ca psihoterapeut va pot spune ca prin psihoterapie se pot depasii astfel de stari si viata poate deveni mai luminoasa.

Este alegerea dvs sa faceti sau nu psihoterapie, dar daca alegeti calea aceasta este important sa stiti ca va dura, nu se vor schimba lucrurile doar in cateva sedinte. Ce va garantez este ca merita, poate cel mai mult merita sa va oferiti sansa sa invatati sa va bucurati de dvs si de familia dvs.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

pista cristina (acum 12 ani)

Fiind prima data pe un forum poate ca nu m-am exprimat corect,eu am mai facut tratament pt depresie cam 8 luni mia fost bine apoi am inceput sa ma simt la fel,imi cer scuze k nu stiu cum sa deschid subiectul doar k mie greu sa vb despre lucrurile mele mai personale,sunt plecata de 7 ani din tara,sunt in bacau casatorita,iar acolo nu cunosc mai pe nimeni,iar mama nu ma poate ajuta caci si ea are probleme cu tata.aveam nevoie de o indrumare,stiu k am nevoie de psihoterapie.sunt multe pe care leam adunat in decursul anilor,si simt k am obosit,ma simt pierduta,a nimanui,chiar daca am o familie si am pt cine trai......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Renata (acum 12 ani)

Buna..am si eu o intrbare...si eu sufar de acesta depresie si numai sunt fericita ca si mai demult...am nevoie de ajutor....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Cristina, incearca sa vezi daca in zona in care locuiesti sunt centre care ofera consiliere sau psihoterapie. Stiu ca in strainatate sunt astfel de centre si unele ofera si gratuit sau ceva mai ieftin daca nu ai bani. Cel mai important este sa te duci si sa ceri ajutor. Din pacate, pe internet nu se poate face psihoterapie.

Renata, in functie de orasul in care te afli (daca locuiesti in Romania) poti cauta un psihoterapeut si sa incepi sa iti schimbi viata in bine.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: