Tentative sinucidere

Depresie
Intrebare postata de krystann cu 10 ani in urma

Buna ziua am o problema grava.Cineva a facut o tampenie de pe pc-ul meu fara sa ascunda/schimbe ip-ul si acum mie frica sa nu patesc ceva grav sa ma trezesc cumva cu mascatii peste mine noaptea in casa/puscarie etc.E o chestie extrem de mica,foarte foarte mica dar e ilegala si sunt sanse de 0.00000000000000001 sa am probleme.Am dovezi tot prin convorbirile prin cateva mesaje + yahoo.Dovezi as avea sa spun asa ca nu am fost eu.
Nu am nevoie de sfaturi pentru ceea ce a facut ala stiu cam ce e de facut dar nevoie de sfaturi contra urmatoarei probleme

Ideea e ca pe cand am reusit si eu cat de cat sa ma ridic sa fie mantri familia de mine,ma "pregatesam" de facultate vroiam sa ii fac pe toti mandri de mine sa se laude cu mine acum cineva m-a bagat in groapa.
Nu suport gandul puscariiei/anchetelor si astora,am o constiinta foarte mare si gandul ca ii voi dezamagi familia,neamurile,prietenii,vecinii.eu am o reputatie foarte bune si sunt un baiat cuminte am 21 ani pana la 19 ani munceam abia acum invat pentru bac.
Ma omoara gandul ca sunt urmarit si ca acum sunt in drum spre mine(diicot si alte organizatii).Nu mai sunt in stare de nimic,nu mai prea mananc,nu mai invat,am ajuns sa ma duc la biserica pentru a cere sfaturi parintelui,ma gandesc si la un psiholog insa azi cand veneam de la meditatii am vrut sa astept trenul sa ma arunc in fata lui eram hotarat cam 50% sa o fac.
Nu mai dureaza mult si cred ca ma voi sinucide doar ca ii voi dezamagi pe ai mei.Niciodata nu am creat probleme acum ar fii ca o bomba pentru ei si acum am lacirmi in ochi.
Am lasat si o scrisoare azi vreau sa pregatesc dovezile sa le las pe un stick + mai scriu cateva scrisori sa explic ce si cum..de ce am ajuns pana aici.

Nu mai stiu ce sa fac , innebunesc,sunt terminat,praf iar familiei daca ii spun probabil o sa inceapa sa urle la mine sa imi tina predica si asa mai departe.Pur si simplu nu mai pot.Am vorbit cu p[ersoane care fac asta zilnic si au spus ca nu trebuie sa imi fac nici o grija insa pur si simplu nu eu am facut si nu sunt de mine aceste lucruri .Voi dezamagi pe toata lumea eram cel mai bun si in ochii tuturor sunt baiatul perfect m-am straduit mult sa fiu asa nu sunt ca oricare nu fac p***ai,nu imi bat joc de nimeni ..fac tot ce pot sa imprsionez si sa ajut.
Niste sugestii sfaturi ?!Ce sa fac unde sa ma duc dar cat mai repede ca nu stiu daca mai rezist mult ?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Mirna (acum 10 ani)

Eu zic sa te trezesti la realitate, fratioare. Daca din atata lucru, cu sanse nule sa patesti ceva, de unde nebunia asta sa-ti pui capat zilelor? Adica pana la urma tu esti pericolul pentru tine insuti, nu altii. Daca ai si dovezile ca altcineva a facut ce a facut, linisteste-te pentru Dumnezeu. Te-a luat satana in primire in Saptamana Patimilor, chiar inaintea Sfintelor Pasti.

Nu suntem perfecti, nici nu putem fi, si chiar daca faceai tu lucrul ala si afla familia nu era un capat de lume. Intotdeauna avem ocazia de a repara greselile. Altii se tin de infractiuni colosale si nu se gandesc de doua ori la ce fac si tu innebunesti degeaba.

Tine si tu post saptamana asta si du-te sa te spovedesti. Chiar si gandul la sinucidere e pacat mare si trebuie marturisit. Dumnezeu sa te aiba in paza!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: