Probleme cu somnul raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de zavoiu1991 cu 11 ani in urma

Buna ziua,am o problema cu somnul,nu pot dormi noaptea decat foarte tarziu,pe langa asta mai am urmatoarele sintome:imi tremura mainile,picioarele mi se racesc foarte redepe indiferent cat de cald este in casa mie imi este frig la picioare cu 2 perechi de sosete in picioare,ameteli,lipsa de concentrare,dureri frecvente ale capului suportabile in frunte si sunt in permanenta obosit indiferent cat de mult as dormi.ma puteti ajuta cu un sfat,se leaga aceste simtome intre ele ? Va multumesc mult!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

colnago (acum 11 ani)

Buna ziua.
In primul rind trebuie sa consultati medicul.
Un ajutor in reglarea somnului si a starii generale poate fi bautura bioactiva Tahitian Noni, cel original. Continutul mare de serotonina si melatonina din noni va poate ajuta cu siguranta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zavoiu1991 (acum 11 ani)

Nu consum bauturi de nici un fel,nici alcool,beau doar cafea.Am consultat medicul am facut analize si mia spus ca nu este nimic in neregula cu mine,ce sa mai fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 11 ani)

Ciudat, ca a zis medicul ca nu aveti nimic...la asemenea simptome...
Cafeaua, dupa cite stiu, cauzeaza insomnie, si dereglari ale tensiunii arteriale - eu nu consum cafea niciodata...
Eu m-am rerit la "bautura" din fructul Noni, ca tratament complementar. Este un fruct tropical care are multiple beneficii asupra organismului. Nu o recomandam ca medicament, ci doar ca adjuvant, supliment alimentar.
http://www.youtube.com/watch?v=VrKjAnfvES4&feature=relmfu
O scurta descriere:

Juice-ul NONI este catalogat ca un supliment de hrana, care are efecte de-a dreptul miraculoase asupra organismului uman. Efectele fructului noni, care creste in Polinezia Franceza, au fost descoperite de acum 2000 de ani de catre bastinasii de pe insule, si l-au folosit instinctual pentru vindecari. datorita efectelor sale minunate l-au numit marul ucigator de boli, iar planta au denumit-o Regina Plantelor.
Si in BIBLIE se face referire la aceasta planta minunata.
Astazi, datorita unor cercetari stiintifice medicale, care au inceput de
prin 1950 si continua si astazi, se stie cu precizie cum anume
actioneaza asupra organismului si la ce afectiuni are efecte de
vindecare/ameliorare.
Iata cateva din ele:
-dureri acute si cronice;
-ocrotirea sanatatii prin tinerea in echilibru a sistemului imunitar;
-mentinerea starii de vigurozitate a organismului,asigurand vitalitatea sa, stimuland si capacitatea intelectuala;
-tulburari menstruale;
-obezitate;
-astm bronsic si alte afectiuni ale sistemului respirator;
-imbolnaviri ale sistemului osos: reumatism, dureri articulare, artrita;
-osteoporoza;
-tulburari ale sistemului nervos:stari depresive, insomnii,etc.;
-hipertensiune arteriala;
-diabet zaharat de grad2, adica cel care se afla in faza in care se administreaza tratament medical cu tablete, nu cu insulina injectata;
-boli ale pielii, parului;
-scleroza multipla;
-diferite alergii; imbolnaviri ale rinichiului;
-comotie cerebrala, etc.;
-tumori canceroase.

Pe langa acestea, Noni confera o stare generala de prospetime fizica si intelectuala, imbunatateste conditia fizica, capacitatea de gandire, vederea. Asigura un somn linistit si trezire odihnita, chiar dupa un nr. mai redus de ore de somn.
Nefiind un drog, este admisa folosirea sa si de catre sportivii de performanta. Sunt multi campioni olimpici consumatori de noni, membrii TNI! Noni intareste, ajuta la dezvoltarea si intretinerea musculaturii, mentine vigoarea organismului.
Juiceul Noni, nu are nici un efect secundar, poate fi consumat la orice varsta, de la 0 la 100 de ani. se recomanda a se da chiar bebelusilor, pentru intarirea capacitatii de aparare a organismului si prevenirea imbolnavirilor/ administrarii de medicamente, antibiotice. s-a dovedit prin cercetari medicale, ca poate fi consumat de catre lauze, gravide, persoane varstnice, sportivi de performanta,practic de catre oricine, Nu este un drog,(de aceea il consuma multi dintre campionii olimpici ai lumii), nu contine conservanti, este doar pasteurizat. se poate consuma simultan cu orice medicament prescris de medic, dupa o perioada insa bolnavul va constata ca starea lui s-a ameliorat mult, astfel ca doza zilnica de medicament se poate reduce/elimina ( de ex. la hipertensivi, etc.)
Produsul se vinde la sticle de un litru, are o concentratie de 90% suc de fruct NONI,si 10% suc de alt fruct rosu(afine, coacaze), acesta din urma ac***a rolul de-ai conferi un gust placut,deoarece sucul curat de noni miroase urat si are un gust f. neplacut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 11 ani)

Desigur, trebuie spus mereu ca Noni nu inlocuieste tratamentul prescris de medic, este doar "tratament complementar"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Ar fi bine sa consultati un psihoterapeut si chiar un medic psihiatru care sa va prescrie , pe o perioada limitata de timp, un tratament.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

Dr. Adina Anghelea MDr. Adina Anghelea este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Programati-va la o consultatie medicala , pentru o analiza a starii generale a organismului , si pentru a descoperi cauza acestui dezechilibru. Puteti lua si tratament natural dar numai dupa ce stiti cauza bolii si ce anume va trebuie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

zavoiu1991 (acum 11 ani)

Lam facut si doctorul imi spune sa iau osteocare,iar eu iau acest medicament de o luna jumatate si nici o schimbare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 11 ani)

Incearca sa schimbi ceva in viata ta, regimul de viata, alimentatia, poate sa practici si vreun sport, gimnastica medicala, ar fi foarte benefic.Mancarea sa fie gatitata casa, proaspata, din legume din piata, de la tarani, salate din plante crude, verzi, in fiecare zi.Totul ti se trage de la ficat, el este responsabil cu majoritatea problemelor tale.Seara la culcare, pune mainile si picioarele in apa calda , cu sare grunjoasa, si stai pana se te simti confortabil, apoi nu le stergi, le zvanti in aer si pui sosete groase de bumbac sau lana si te culci, nu mai faci nimic altceva. Intr-o fata de perina pune sare grunjoasa la incalzit, si la culcare pui in zona abdomenului sau a ficatului, zona dreapta sub coaste, si te vei ajuta astfel f mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Corina (acum 11 ani)

Insomnia este tratabilă, iar acest lucru nu înseamnă doar urmarea unui regim de viaţă şi urmarea unor măsuri şi tratamente specifice, dar şi individualizarea factorilor psihologici care stau la baza insomniei. La Centrul MoreOfYou gasiti un program audio, ale carui beneficii sunt:
- Calmarea minţii şi exersarea relaxării fizice şi mentale înainte de culcare
- Rescrierea unor programe mentale pentru a te ajuta să ai un somn regulat, relaxant şi odihnitor
- Creşterea nivelului de energie, a concentrării şi a randamentului în timpul zilei
- Cultivarea unei atitudini pozitive care să te menţină înviorat şi alert în timpul zilei
Netratarea insomniei poate avea efecte grave asupra sănătăţii fizice şi mentale. Acest program audio te va ajuta să te relaxezi fizic şi mental şi să îndepărtezi factorii care îţi cauzează insomnia, atunci când ea nu este asociată cu alte boli psihice sau organice.

Detalii la: http://www.moreofyou.ro/magazin/insomnie/

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elf (acum 11 ani)

Incearca sa ai o alimentatie echilibrata, adica sa consumi din toate in anumite proportii, sa faci miscare in aer liber cit mai mult, sau cel putin mersul pe jos, sa nu te culci mai tirziu de ora 22, sa consumi cafea in concentratie mica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai Andronache (acum 11 ani)

Tinctura Somn Linistit

Tinctura Somn Linistit a fost special creeata pentru persoanele care sufera de insomnie. Insomnia reprezinta o tulburare a somnului, care se manifesta fie prin imposibilitatea de a adormi, fie prin trezirea dupa o scurta perioada de somn (1-2 ore de la adormire).

Tinctura are in compozitie extract de Valeriana, Hamei si Scullcap care actioneaza sinergic. Sunt administrate pentru echilibrarea ritmului somn - veghe. Este eficienta pentru calmarea starilor de nervozitate si agitatie; contracturi musculare, tulburari digestive pe fond nervos, anxietate, agresivitate. De asemeni, contribuie la instalarea echilibrului nervos, sustinand organismul in perioadele de stres. Produsul favorizeaza aparitia unui somn reconfortant, regenerator, are rezultate deosebite in insomnii.

Aceasta tinctura te va ajuta sa iti reglezi somnul. O poti gasi pe situl web www.***

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 11 ani)

Cauta sa cumperi de la naturisti ulei de canepa, gasesti pe net tot ce doresti sa stii despre el,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: