Depresie? raspuns medic

Depresie
Intrebare postata de adrya cu 14 ani in urma

As avea si eu o rugàminte...vreau sà stiu pàrerea unui specialist in legàturà cu starea mea..sau ce ar trebui sà fac. Am 19 ani,in ultimile 6,7 luni mà simt continu foarte tristà si nu am neaparat un motiv anume,dorm putin,sunt agitatà...mà cert cu toatà lumea,ràspund uràt,nu prea ies..stau mai mult inchisà in camera mea. Mà simt pierdutà,am avut si gànduri di suicidere...pur si simplu nu prea imi mai pasà de viata mea. Sunt ingrijoratà pentru-cà cel mai probabil e sà fie vorba de o depresie...nu stiu ce sà fac si cum ar trebui sà mà comport,de aceea as avea nevoie de sfatul dumneavoastrà. Cert este cà sunt tristà,adorm tristà si mà trezesc tristà. astept ràspunsul dumneavoastrà.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

aaaaaaa
ionica (acum 14 ani)

De cata vreme ai starea asta? Ai patit vre-un necaz?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaaaaaa
adrya (acum 14 ani)

Am precizat deja de cànd..de vreo 6,7 luni.
Si nu am pàtit nici un necaz care sà mà afecteze intr-o anumità màsurà.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaaaaaa
Psih. Sorinel Mocanu MPsih. Sorinel Mocanu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Descrierea dv pare sa adune cateva elemente ale tabloului depresiei (fara sa justifice, neaparat, un diagnostic). Varsta si problematica aferenta pot sa justifice - macar in parte - aceste trairi, in cazul in care perspectiva, asa cum o vedeti dv, nu pare una prea placuta, sau nu pare sa existe niciuna. Episoadele depresive sunt uneori necesare (in cazul doliului, chiar daca este vorba de despartirea fata de ceva simbolic - terminarea unei etape din viata, de ex), dar 6-7 luni este o perioada cam mare. Mai degraba pare ca pe dv sunteti suparata, cu dv nu va intelegeti. Puteti apela la cineva care stiti ca va poate intelege, sau - daca nu este posibil - la un psiholog care sa va inteleaga, si (odata cu el) sa va intelegeti si dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Depresie.

aaaaaaa
adrya (acum 14 ani)

Multumesc pentru sfat dat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaaaaaa
madalina p (acum 14 ani)

asi dori ajutor..mam mutat din orasul natal in urma cu aproximativ 2 ani renuntant la familie ,prieteni desi sunt o persoanala sociabila in noul oras in care mam mutat nu am reusit sa leg nici o relatie de prietenie,ma simt singura trista mai tit timpul,dar starea asta sa agravat in ultimile luni !Mu fac altceva decat sa ma izolez si nu imi pasa de nimic iar de o scurta perioada de timp am ganguri legate de un suicid si cel mai stupid cand ma candesc sa fac asta nu ma gandesc la familie sau la mine ci la nimicurile pe care le asi pierde daca asi muri!Menzionez ca in adolescenta am avut o tentative de suicid esuate,dupa o perioada de 1 -2 in care ma taiam pe maine! nu am avut parte de probleme in copilarie sau adolescenta decat ca tatal meu era violent cu mine dar acum sa schimbat si stiu ca a facuto dor ca ca asa credea ca ma educa !am mers la psiholog timp de 2 ani dar acum sunt studenta ,plecata de langa familie fara nici un ajuntor dar mai ales fara prea multi bani care sa imi permita sa merg la medic !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaaaaaa
Psih. Sorinel Mocanu MPsih. Sorinel Mocanu este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Izolarea (si situatia in general) pe care ati reusit sa v-o creati, pare o alta forma de suicid, mult mai rafinata. Lasandu-va in mod deliberat fara nici o resursa de sprijin la care sa apelati, este o alta modalitate prin care incercati sa "pedepsiti" familia care v-a facut sa suferiti. Ati reusit sa plecati, dar ati luat cu dv violenta tatalui dv (singura forma in care acesta a exprimat ceva fata de dv), ca o forma de a fi, totusi, impreuna. Sigur, sinuciderea este o modalitate sigura de-a ucide amintirile chinuitoare, suferinta pe care o traiti, precum si pe cel ce le-a determinat; dar, tocmai in felul acesta va identificati cu cel ce v-a provocat atata durere, in felul acesta deveniti el (provocandu-i la randul dv o durere). Consider ca "nimicurile" pe care le-ati pierde, si care pana acum (cel putin) v-au oprit sa faceti ceva ireparabil, merita mai multa atentie, indiferent ce-ar insemna ele. Deocamdata lor le datorati faptul ca sunteti in viata si ati putut cere ajutor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaaaaaa
draghici rodica (acum 14 ani)

buna seara as dori sa va cer 1 sfat acum 3 ani am avut o tulburare depresiva in urma careia m-am tratat dar si in prezent mai iau 1 pastila de convulex de 300 mg si velaxin de 75 mg la de restul am scapat si as dori sa stiu daca as avea sanse sa obtin de la 1 medic psihiatru 1 document ca sunt apta sa infiez 1 copil sau sunt probleme in cazul asta va rog din suflet sa-mi raspundeti mailul meu este [email protected] va multumesc si toate cele bune

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: