Depresie?fibromialgie?Syringomyelia?autoimune ?ce se intampla?

Depresie
Intrebare postata de Doina_Iasi cu 12 ani in urma

Dec.2010 foarte obosita ma afectat foarte mult viata acasa cat si la munca,inceputul lui ianuarie 2011 nu stiam drumul spre casa la sfarsitul serviciului,sensibilitate la lumina,slabiciune musculara in maini exagerat imi era foarte greu sa duc lingura la gura,colegi de munca spuneau ca nu inteleg ce vb. si ca sunt ciudata,imi tremurau mainele exagerat dimineatza,corpul foarte rigid la ridicatul de pe scaun sau din pat(si revine normal cand incep sa ma misc) sfarsitul lui ianuarie am facut un test de sange totul normal doar vitamina D nu bine si tensiunea mica asta doua leam avut tot timpul de cand ma stiu problema mea e oboseala,nu am energie uneori e exagerat parac nu dorm cu zilele,ma afecteaza foarte mult cum vb.ce fac,cum gandesc ,nu am probleme cu somnul dorm 8-10h pe noapte uneori ziua un pic mai rar dorm de la 7 seara pana la 9-11dimineata,am facut un RMN la coloana >Syringomyelia cca 7 cm. apoi au spus ca e hydromyelia din nastere,am facut RMN la cap totul normal ,mai multe analize de sange ,analiza la lichidul din coloana normal,aici nu poti vedea nimic doar ce spune Dr. am intrebat de unde poate veni oboseala mea : apoi sa uitat mai mult in comp. si mi-a spus :la analiza de la sange ai lipsa de fer, analiza la sange am facuto in ianuare si era septembrie cand mi-a spus,situatia sa agravat simtomele apar dispar nu e la fel in fiecare zi uneori exagerat uneori vag: sa intamplat ca mergeam ca un om beat nu ma simteam ametita parca mergeam in aer sau parchetul se misca (singurul medicament de luni de zile este vitamina D si uneori schimb cu multivitamine),oboseala,confuzie,oameni nu ma inteleg ce vb,slabiciune musculara maini,fata,picioare spate ,gat,uneori nu am putere sa stau in picioare,durere musculara cum e febra musculara.tremut +spasm in musculatura in momentul de repaus,camera se invarte cand ma asej in pat(ca un vartej),vederea dubla,probleme de respiratie cand ma asez in pat,durere in piept ,uneori simt nevoie sa merge la toaleta din 5-10min,durere in articulati,dimineata am un corp foarte rigid, chiar si vocea imi e afectata,de la prima mea vizita la doctor cand am intrebat ce poate fi Dr a spus ca sunt depresiva fara nici o analiza fara nici un test,urmatoarele luni mi-au dat pastile de durere ibofin (nu am luat) nu a fost necesar am oprit munca simtomele mele devin severe dupa (nu in timpul)activitate ,sau sunt mai severe daca nu dorm mai mult sau in timp daca merg la somn la 12noaptea nu ma simt bine,daca merg la somn 9-10 e bun, pt ca Dr nu a gasit nimic am spus ca incerc pastile de depresie Sertal 50mg/1zi(cam 2 saptamani) apoi au schimbat cu oropram 10mg/1zi,(cam 3 saptamani) apoi am oprit nu puteam sa dorm deloc mi-au dat pastile de somn a fost bine 1 saptamana dar apoi nu mai faceau efect dupa 3-5h de somn ma trezam sau nu puteam sa adorm deloc , adormeam pe la 4dimineata, ma afectat foarte mult imi era exagerat de greu sa mestec mancare si inghititul foarte dificil sa intamplat la inghitire o parte din mancare sa dus in nas si restul a ramas pe gat nu am putut respira, apoi mi-au dat propranolol mylan 40mg cate jumatate /2ori pe zi pt. tremur, apoi mi-au dat seloken ZOC 23,75mg/2zi scrie pt migrene (nu am migrene) a spus ca e pt vederea meau dubla ,mentionez ca nu sunt o persoana emotionala deloc ,nu am probleme in casnicie,financiar,viata mea e perfecta :D inca 1 copil si 100%perfect ,ultima mea vizita la doctor Dr a spus ca am poate fibromialgie sau poate o boala auto-imuna eu nu cred nu sunt senzitiva la durere, problema mea e oboseala,slabiciunea musculara,durerea, cu toate aceste simptome de 1 an nu sunt ingrijorata,frica etc, tot timpul cand merg la Dr sper pt o pastila magica :D sa iau si totul sa fie normal sa ma simt bine,va rog daca stiti banuiti ceva sa imi spuneti multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

jiji (acum 9 ani)

hei,

am simptome asemanatoare ... sute de investigatii si nici un rezultat

tu ai mai aflat ceva?

sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Buna am vazut SMS toate ce to se intmpka e o boala care at a muschii so nervii se numeste miastenia gravis. dute repede la medic urgent Mike miau gas it in franta miastenia

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

GuestUser (acum 8 ani)

Sa .vorbim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: