Exista vreo legatura ? raspuns medic

Colesterol
Intrebare postata de Emilia5991059 cu 12 ani in urma

De curand,cautand cele mai eficiente metode pentru reducerea colesterolului dar si cauzele lui,am primit cea mai...ciudata as spune eu,informatie si anume ca ar exista o legatura foarte directa intre cresterea colesterolului si tensiunii arteriale si o eventuala CANDIDOZA. Poate fi adevarata o astfel de afirmatie ? ( afirmatie apartinand unui medic generalist,sef de clinica)
Va multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine de incercat un regim alimentar ce va include :3 mese principale la ore regulate, de evitat mancatul in graba, privitul la televizor, de evitat consumul de alcool, sosurile cu unt sau smantana, un consum de sare de masa redus (aproximativ 5 g pe zi); se indica consum de carne sp***a (pasare, vita, peste), produse lactate cu continut redus de grasime (branza de vaci, cas, urda, lapte batut),mamaliga, cereale, legume (fasole verde, praz, gulii, varza, conopida, dovlecel, spanac, rosii, castraveti, ardei, andive, vinete, ciuperci, ceapa, morcov, telină, sfecla rosie ; cartofi, fasole uscata, mazare, linte, soia- în cantități moderate), unt (5-10 grame)cu 60% grasimi;ulei vegetal cu mai putin de 40% grăsimi (20-30 de grame); deserturi - budinci, placinte simple, biscuiti ; lichide- apa minerala, ceaiuri, cafea, ness indulcite cu zaharina, suc natural de fructe și din legume.
O cauza frecventa a cresterii colesterolului seric este consumul exagerat de grăsimi saturate provenite din alimente, factorul ereditar este important, afectiuni precum hipotiroidismul (tiroida cu funcție scăzută), diabetul zaharat, activitate fizica scăzută.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Colesterol.

Emilia5991059 (acum 12 ani)

Va multumesc !
In cazul meu,se pare ca cea mai importanta cauza pentru colesterolul crescut este hipotiroidismul intrucat acum 6 ani mi s-a practicat tiroidectomie totala in urma unui carcinom tiroidian.Desi imi iau cu regularitate tratamentul de substitutie si desi regimul meu alimentar este mai mult decat sarac in grasimi de orice fel,fara sa consum alcool si fara sa fiu fumatoare,colesterolul meu se mentine la 265 ( aceasta in situatia in care pana acum am refuzat vreun medicament alopat pentru reducerea lui).Se pare ca totusi metabolismul este deficitar chiar si ajutat de ,,tiroida" din cutiuta de medicamente,insa,risc sa repet,REFUZ sa inteleg ,,amestecul" unei candidoze in acest caz.
Inca o data,va multumesc pentru raspuns !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: