Ajutor! raspuns medic

Infarct
Intrebare postata de mihai-ionut cu 13 ani in urma

Buna ziua,de ceva vreme nu ma simt bine ,simt niste batai in tot corpul imi amortesc degetele mici de la mina in fiecare zi vad puncte negre in fata ochilor,si seara cind sunt aproape adormit am niste stari foarte ciudate.....am facut si holter in italia mi s-a a spus ca intradevar sunt acele batai in corp dar am o inima sanatoasa si sa nu imi fac probleme de acest gen.poate aceste stari sa fie cauzate de la stomac?mi s-a spus ca sunt pe baza de stres si oboseala toate aceste simtome carre le am zilnic.....am facut si o ecografie la inima si e totul ok dar eu nu ma simt bine deloc....as vrea un sfat trebuie sa fac un examen amanuntit la stomac care ar putea fi cauzele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara, daca analizele efectuate sunt bune, examenul cardiologic nu evidentiaza nimic organic sau functional, este posibil ca , intr-adevar aceste manifestari sa fie pe fond psihic ( emotional). Este bine stiut faptul ca intre fizic si psihic exista o stransa legatura, omul functionand ca un tot unitar. De multe ori, dezechilibrele psihice ( emotionale) au efecte la nivel fizic. Ca urmare a unor stari emotionale pozitive sau negative, care pot actiona brusc, sau in timp apar disfunctionalitati la nivelul organismului. Astfel, resimtim la nivelul diferitelor organe ( fizic) tensiunea emotionala, trairile neexteriorizate.

Un psihoterapeut v-ar putea oferi ajutorul de care aveti nevoie.

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Infarct.

mihai-ionut (acum 13 ani)

chiar mai bine de un an am aceste simptome,e adevarat la inceput erau mai agresive cu trecerea timpului au mai scazut dar tot persista......chiar imi fac griji .....e posibil ca din cauza oboseli sa persiste timp indelungat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Poate va aduceti aminte de cand au inceput aceste stari, poate in ce moment au aparut ele, daca le legati de evenimente anume din viata dvs. Ati amintit de niste stari foarte ciudate, seara, cand sunteti aproape adormit.. Ce anume simtiti?

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai-ionut (acum 13 ani)

seara cind sunt aproape adormit simt citeodata,imi vine parca ca o presiune puternica in cap ce ma face sa tresar in general simt dureri in partea stinga a corpului acele batai care le tot simt in corp am si dureri de cap dar de scurta durata dureaza doar citeva secunde....acele batai le simt cel mai des in zona stinga sub coaste si in capul pieptului si tot in partea stinga mai jos la stomac.acele puncte negre ce le vad in fiecare zi in fata ochilor .....si doar am facut un examen la ochii care a iesit foarte bine.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Laura Ciocoiu MPsihoterapeut Laura Ciocoiu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

As tinde sa cred ca acestea sunt niste manifestari psihosomatice, adica organismul dvs somatizeaza( transforma in manifestari fizice, organice, trairile emotionale, psihice). Uneori, persoana poate sa dezvolte tendinta de a produce simptome somatice ( ex. senzatia de greata, dureri de stomac, tahicardie, dureri intercostale, dureri de cap etc)

Va sugerez totusi sa contactati un specialist- psihoterapeut, nu psihiatru. Nu cred ca e nevoie de tartament medicamentos, dar o psihoterapie v-ar putea ajuta sa va cunoasteti mai bine si sa va descoperiti.

Sanatate va doresc !

Laura- Simona Ciocoiu , psiholog supervizor-psihoterapeut- logoped

Centrul de Psihoterapie si Dezvoltare Personala - Laura Ciocoiu
Bucuresti, tel. 0723366515
www.consiliere-psihoterapie.ro

IMPORTANT!
Recomandarile facute au caracter general.
Pentru un consult de specialitate  este necesara programarea la cabinet.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

margo (acum 13 ani)

si eu am trait o astfel de experienta , si am aflat dupa multe investigatii ca aveam magneziul si calciul ionic scazut , precum si potasiulsi si colesterolul marit precum si o vascizitate mai mare a sangelui(timpul de coagulare ft scazut), am luat calciu magneziu si b6 , am baut apa (eu nu consumam apa) si incerc sa mananc fructe , te rog verifica si cum stai cu coloana ca si de acolo pot fi probleme ,

Multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai-ionut (acum 13 ani)

buna,colesterolul il am bun si mi-am facut film si la coloana si e ok.....banuiesc ca e lipsa de magneziu -sau calciu....orcum e mult mai bine acuma si mi s-a recomandat sa iau si magnerot s-au magne b6.cit timp au tinut la tine acele simptome si cum ai reusit sa scapi in final...multumesc orcum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

margo (acum 13 ani)

eu avem o spsmofile de care uitasem , iar in urma unei probleme grave de sanatate cu copilul nu am dormit aproape 4 luni si nu m-am hranit corespunzator ce sa mai zic de stesul si toate prin cate am trecut si atunci dupa ce baiatul a ft bine eu am clacat , am lesinat
si de atunci calvarul mg era 1.3, aveam amortita toata partea stanga (aproape 4 luni , ma intepa inima , tensiune mica , aveam crampe musculare , si capul era amortit, am facut multe analize si am aflat ce ti-am zis mai sus, dar dupa acele tratamente si am mai luat si niste minerale de la supradin am incercat sa ma auto controlez sa nu mai fiu panicoasa (atunci cand ma sperie ceva sau cred ca baitul nu e bine mai am mici senzatii de amirtiri de intepat inima dar ft rar .asa ca sanatate astea au mare legatura cu calciu si mg precum si cu sistemul nervos , tebuie sa fim pozitivi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: