rezultatele la o biopsie , mă poate ajuta cineva să îmi explice ce înseamnă ?

Cancer
Intrebare postata de Utilizator11710367015 cu o luna in urma

MICROSCOPIE:
- Biopsia contine fragmente de limfonodul cu aspecte de hiperplazie paracorticala.
IHC:
CD20 - pozitiv in limfocitele B din foliculi.
CD3 - pozitiv in limfocitele T.
Ki67 - pozitiv intens in celulele din centrii germinali, pozitiv in 5-10% din zonele interfoliculare. bcI2 - pozitiv in celulele din ariile interfoliculare, negativ in centrii germinali.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

(acum o luna)

Buna ziua,

Aceste rezultate sugereaza o hiperplazie paracorticala a limfonodulului, care este o reactie imuna. Iata o interpretare detaliata a fiecarui aspect:

Aspectul hiperplaziei paracorticale indica o crestere a numarului de celule in zona paracorticala a limfonodulului. Hiperplazia paracorticala poate fi cauzata de reactii imune, infectii virale sau alte conditii.

Pe de alta parte, rezultatele IHC (Imunohistochimie):
CD20 pozitiv in limfocitele B din foliculi: CD20 este un marker specific pentru limfocitele B. Rezultatul pozitiv sugereaza prezenta limfocitelor B in foliculi.
CD3 pozitiv in limfocitele T: CD3 este un marker specific pentru limfocitele T. Rezultatul pozitiv indica prezenta limfocitelor T.
Ki67 pozitiv intens in celulele din centrii germinali, pozitiv in 5-10% din zonele interfoliculare: Ki67 este un marker pentru proliferarea celulara. O intensitate crescuta a pozitivitatii Ki67 in celulele din centrii germinali sugereaza o activitate crescuta a acestor regiuni, care sunt implicate in producerea si maturarea limfocitelor B. Pozitivitatea Ki67 in 5-10% din zonele interfoliculare poate indica si o activitate proliferativa crescuta in aceste zone.

bcI2 pozitiv in celulele din ariile interfoliculare, negativ in centrii germinali: bcI2 este un alt marker pentru proliferarea celulara.

In concluzie, rezultatele indica o reactie imuna activa in limfonodul, cu o crestere a celulelor B si T, precum si o activitate proliferativa crescuta in centrii germinali si zonele interfoliculare.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Ghid-de-Anatomie/sistemul-limfatic_9856

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11710367015 (acum o luna)

ar fi cancer sau nu? ce diagnostic ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: