Pneumonii foarte dese

Boli respiratorii
Intrebare postata de dani987 cu 12 ani in urma

Buna ziua . Acum un an am avut un tbc p care l am tratat cu succes.Dupa cele 6 luni de tratament am avut 3 pneumonii la acelasi plaman si nu imi pot da seama care este cauza acestor pneumonii foarte dese de ce apar mereu?
Si in acest moment cred ca am iarasi o pneumonie, a 4 la numar . Astept sa vad ce zice medicul cand imi va face radiografia ,a10 la numar in decurs de 13 luni.
Intrebarea mea :
-care este cauza acestor pneumonii dese ,de ce reapar?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 6 zile)

Buna ziua,

Cauzele pot fi diverse. Este posibil ca sistemul tau imunitar sa fie slabit ca urmare a trecutului episod de tbc, ceea ce face mai dificila lupta impotriva bacteriilor si virusurilor care cauzeaza pneumonii. De asemenea, poate exista o problema la nivelul plamanilor care faciliteaza dezvoltarea acestei infectii.

O alta posibilitate ar putea fi o boala autoimuna sau un deficit imunitar. Este de asemenea posibil sa te fi expus la factori de risc specifici care iti pot creste susceptibilitatea la pneumonie, precum fumatul sau expunerea la substante chimice.

In plus, uneori anumite medicamente sau terapii care sunt utilizate pentru a trata alte probleme de sanatate pot creste susceptibilitatea la pneumonie.

Ori, exista posibilitatea ca tu sa fi avut o serie de infectii diferite, si nu reaparitii ale aceleiasi pneumonii.

Totusi, este esential sa discuti aceste probleme cu medicul tau pentru a putea determina cu exactitate cauza acestei serii de pneumonii. Si mai important, o evaluare aprofundata te-ar putea ajuta sa previi viitoarele episoade.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/efectul-pneumoniei-asupra-plamanilor_19151
https://sfatulmedicului.ro/Pneumonii/tipuri-de-pneumonie-simptome-cauze-tratament_15707
https://sfatulmedicului.ro/Pneumonii/prevenirea-si-tratarea-pneumoniei_17442

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: