Salutari !

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de nicoleta196113482 cu 14 ani in urma

Cautam un raspuns, dar nu l-am gasit asa ca pun si eu o intrebare. va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns mai clar. am sanii umflati si durerosi exact ca inaintea menstruatiei, doar ca durerea mi-a aparut dupa ciclu. sa fie oare vorba de sarcna dat fiind faptul ca ciclul a durat mai putin decat de obicei si nu a fost abundent???mii de multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (17)

raluca (acum 14 ani)

Buna,
Ca sa fii sigura daca esti insarcinata, mergi si cumpara un test de sarcina de la farmacie si scapi de orice fel de indoiala. Testul consta 100 de mii de lei vechi. Pe curand

Citat:
cautam un raspuns, dar nu l-am gasit asa ca pun si eu o intrebare. va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns mai clar. am sanii umflati si durerosi exact ca inaintea menstruatiei, doar ca durerea mi-a aparut dupa ciclu. sa fie oare vorba de sarcna dat fiind faptul ca ciclul a durat mai putin decat de obicei si nu a fost abundent???mii de multumiri!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta196113482 (acum 14 ani)

bineinteles ca am sa aleg calea cea mai sigura pt. a afla raspunsul, insa o sa merg la medic pt. ca testele dau gres (iti spun din propria experienta ). mai astept pana la urmatorul ciclu, insa pana atunci ma macina nedumerirea si de aceea am cerut parerea cuiva care.multumesc oricum. pupici

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta196113482 (acum 14 ani)

bineinteles ca am sa aleg calea cea mai sigura pt. a afla raspunsul, insa o sa merg la medic pt. ca testele dau gres (iti spun din propria experienta ). mai astept pana la urmatorul ciclu, insa pana atunci ma macina nedumerirea si de aceea am cerut parerea voastra.multumesc oricum. pupici !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aditza38 (acum 14 ani)

si eu am patit la fel si am descoperit ca sunt intradevar insarcinata!sant in 14 saptamani,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina421131378 (acum 14 ani)

buna ziua! mi`a intatziat cm 10 zile dupa aceea mi`a venit 2 zile...si dupa 4 zile am avut o scurgere roz...am fost la ginecolog si mi`sa spus ca e o posibila sarcina si sa ma duc dp 1 saptamana m`am dus si a zis ca nu se vede nimic.dar eu ma trezesc cu stari de voma si am pofte din ce in ce mai mari...va rog spunetimi ce sa faq...am facut un test si nu mi`a iesit nimic...ce sa fac sa mai astept pana la urmatorul cm sau sa mai fac un test?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sheila (acum 14 ani)

un test de sarcina ar trebui sa iasa cam in 10 zile de la contact, poti incerca sa-ti faci o analiza de sange care iti va arata inca din primele zile daca esti insarcinata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mariovlad (acum 14 ani)

Citat:
cautam un raspuns, dar nu l-am gasit asa ca pun si eu o intrebare. va rog daca puteti sa-mi dati un raspuns mai clar. am sanii umflati si durerosi exact ca inaintea menstruatiei, doar ca durerea mi-a aparut dupa ciclu. sa fie oare vorba de sarcna dat fiind faptul ca ciclul a durat mai putin decat de obicei si nu a fost abundent???mii de multumiri!

asa am patit eu la ambele sarcini am avut ciclu foarte putin si sani unflati si durerosi si am acum doi copii cred ca ar trebui sa consulti un medic sa fi sigura eu un nu am incredere in teste de sarcina. sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta196113482 (acum 14 ani)

tocmai m-am intors de la mdicul de familie care mi-a spus ca sigur sunt insarcinta psihologic, ca nu se poate ca o femeie sa fie insarcinata si sa mai aiba ciclu nici macar o picatura. mi-a cam ras in nas, a zis ca ma uit prea mult la filme, voi ce parere aveti ??? eu nu-i dau dreptate.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Fa o analiza de sange si daca rezultatul este pozitiv, mergi cu el la medicul de familie.........ce poti face altceva ? Exista ciclu peste sarcina chiar si 3-4 luni. Bafta ! sa fie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta196113482 (acum 14 ani)

se pare ca nu este vorba de sarcina, m-a venit ciclul a doua oara luna asta. ce dezamagire !!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Evelinne (acum 14 ani)

Buna fetelor. Katy are dreptate, exista si ciclu peste sarcina, cunosc persoane care abea la 4 luni si-au dat seama ca sunt gravide, deoarece ciclul venea regulat. Orice problema ai avea este bine sa te prezinti la medic. Si daca nu esti multumita de raspunsul unuia te duci si afli parerea la al doilea dr. Oricum nu sta...Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta196113482 (acum 14 ani)

se pare ca am avut o tentativa de sarcina insa nu s-a prins dupa spusele medicului, asa se explica hemoragia avuta la 15 zile dupa ciclu. asa sa fie oare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Citat:
se pare ca am avut o tentativa de sarcina insa nu s-a prins dupa spusele medicului, asa se explica hemoragia avuta la 15 zile dupa ciclu. asa sa fie oare?

Buna,
Imi pare rau sa aud ca ai pierdut-o dar mai sunt sanse de reusita. Ti-a dat ceva tratament, povesteste-mi cum a decurs vizita la medic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta196113482 (acum 14 ani)

norocul este (pt ca eu il consider noroc) ca nu sunt in romania . aici pacientii sunt tratati cu foarte mare grija si seriozitate ( nu ma refer la medicii de familie care sunt mai plictisiti pt ca ei dau doar trimiteri la specialisti), este adevarat ca pt o vizita la un specalist daca problema nu este grava trebuie sa astepti putin, nu se poate de pe o zi pe alta, in caz de necesitate imediata te duci la urgente si totul se rezolva (cea ce am facut si eu cand am avut hemoragie). o vizita la ginecolog este foarte complexa ceea ce presupune palpatie mamara amanuntita pt. a descoperii eventualii noduli, ecograf intern, test bacteriologic, test Papa Nicolau. nu mi-a dat niciun tratament pt. ca am uterul curatinsa luna viitoare am programare pt. a face niste teste de fertilitate si poate dupa aceea imi vor da vreun tratament. din punctul de vedere al ginecologului totul este normal. toate aceste consultatii se fac numai in spitale si totul este gratis daca ai asigurare medicala. sper ca mesajul meu sa nu fi suparat pe nimeni, stiu ca si noi avem medici foarte capabili si sufletisti dar probabil ca eu i-am nimerit pe cei mai indiferenti pt. ca conteaza foarte mult atitudinea pe care o are medicul fata de pacient in momentul in care intra la el in cabinet. calde salutari si multumiri acelor de pe acest site care ne asculta si ne sfatuiesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 14 ani)

Ai dreptate cand spui atitudinea pe care o are medicul fata de pacient in momentul in care intra la el in cabinet. Un medic la noi te trateaza doar daca vede banul inainte, rar sunt cazuri in care un medic nu accepta plata. De unde esti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Sincer, imi pare rau ca ati intalnit aici ," in tarisoara noastra " numai asa medici. Eu am intalnit medici profesionisti, competenti, sufletisti,carora le datorez viata si care nu stau cu mana intinsa..........Controlul ginecologic de care vorbeste 113482, nu-mi este nici strain, nici neaccesibil, beneficiez de el [ chiar si mai mult ],de cateva ori pe an.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta196113482 (acum 14 ani)

eu nu am spus ca aceste vizite medicale la noi in tara nu sunt accesibile, numai ca ginecologul doar te consulta, pe urma trebuie sa mergi la alt cabinet sa faci ecograf intern si la endocrinolog sa afli daca ai noduli. iti spun asta din propria experienta am platit 3 vizite medicale pt. ca desi cotizam la c.a.s. era mult prea complicat sa fac aceste vizite gratis, asa ca am platit consultatiile. si cand te duci la un cabinet privat se schimba si atitudinea medicului fata de pacient. acum 8 ani m-a consultat un medic endocrinolog si a considerat ca trebuie sa iau pastile pentru tiroida fara a-mi face niste analize, nu va mai spun ce dereglari hormonale au declansat acele pastile, vreo doi ani am tot facut tratamente sa-mi revin stiti prea bine ce periculoase sunt aceste deraglari. sper sa facem schimb de pareri si in continuare. va pup din spania !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: