´´gurguii´´ in termeni pop**ari

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de lulutzaeu11 cu 12 ani in urma

Am o intrebare. desi am 18 ani, am ´´gurguii´´ destul de mici,cred eu. au circumferinta unei monezi de 50 de bani. iar sanii mei nu sunt nici mari nici mici. oare am vreo problema sau e ceva normal? mai trebuie sa mai specific ca nu port sutien. doar la ocazii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Iuli (acum 12 ani)

Ce inseamna "gurgui"? Puteti folosi un termen mai "normal"?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Iuli, sfarcuri

lulutzeu- este normal, sanii nu au o marime standard, dupa ce vei naste primul copil se vor mari. Nu iti fa probleme ca sunt mici multi barbati considera mai incitante femeile care au sanii mici ( avantajul sanilor mici este ca raman mai mult timp fermi si ridicati ) :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Este PERFECT! :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Eu nu pot sa cred ca in secolul 21, o tanara de 18 ani cu acces la Internet poate folosi astfel de cuvinte si poate pune astfel de intrebari. Probabil aceasta intrebare a fost pusa in gluma, altfel nu imi explic.
Si banuiesc, dupa cate m-am informat, ca nu este vorba despre "sfarcuri", ci despre mameloane.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Eu nu m-am informat, am dedus din context, Nici eu nu am auzit de termenul "gurgui", :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lulutzaeu11 (acum 12 ani)

am folosit acest termen pt a intelege toata lumea despre ce vb, dar se pare ca nu prea stii despre ce vb gurguii=sfarcuri=mamelon, sunt sinonime.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 12 ani)

Nu stiu cine are timp sa caute prin Dex, dar fie! Termenul de "gurgui" se foloseste doar in anumite zone ale tarii, deci nu avea cum sa inteleaga toata lumea ce vrei sa spui. Ideea e ca totusi ti s-a raspuns la intrebare. Cred ca "mersi" era suficient. :)

GURGÚI, gurguie, s. n. 1. Partea din vârf a opincii, strânsă cu nojițe. 2. Partea mai strâmtă, în formă de cioc, de la gura urciorului1. 3. Vârful sânului; sfârc, mamelon. 4. Vârful unui deal sau al unui munte. – Cf. lat. gurgulio „beregată”.

GURGÚI ~ie n. 1) Parte în formă de cioc de la gura unor vase (care înlesnește turnarea unui lichid). 2) Vârf al opincii, strâns cu curelușă. 3) Vârf al mamelei; mamelon; sfârc. 4) Creastă a unui deal sau a unui munte. /cf. lat. gurgulio

MAMELON, mameloane, s. n. 1. Vârful proeminent al mamelei, unde se deschid canalele care secretă laptele; sfârc. 2. Ridicătură de teren izolată, având de obicei vârful rotunjit. – Din fr. mamelon.

SFÂRC, sfârcuri, s. n. 1. Vârful moale, (cartilaginos) și elastic al unor organe; spec. mamelon. ♦ Tendon cartilaginos care leagă între ele diferite oase ale corpului; zgârci. 2. Vârf flexibil (al mustăților, al cozii animalelor, al biciului). – Et. nec.

SFÂRC ~uri n. 1) Vârf flexibil (al unor organe sau obiecte). ~ul urechii. 2) Țesut cartilaginos care îmbracă suprafețele articulare ale oaselor; zgârci. 3) Vârf al mamelei; mamelon;

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: