Examen Eco Mamar

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de monica-simona cu 12 ani in urma

Azi am primit un diagnostic si sunt destul de ingrijorata.Tare mult as vrea sa-mi explicati mai bine,care sunt pasii care trebuie sa ii urmez.

"Sanul stang,prezinta,in santul mamar,inferior,la ora 6,un nodul patologic,de forma neregulata,aflandu-se in raport direct cu fascia pectorala.
In axila stanga,se evidentiaza,doi ganglioni mariti,atipici cu aspect eco de adenopatie.Unul are 23/12 mm.Celalalt are 12 mm si este situat la varful axilei.
Sanul drept,cu fragmentare omogena al tesutului glandular in toate sectoarele.Rare chisturi,de 2-4 mm,cu perete normal si continut seros.

Concluzie:1.Nodul patologic in santul mamar inferior stang,cu adenopatii axilare,ac***a scor Birads=5.

Va multumesc anticipat si astept cu nerabdare un raspuns.
Cu respect,
Simona Baschir.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dar (acum 12 ani)

Nu cred ca exista denumirea de nodul patologic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 10 ani)

Scor BIRADS 5 inseamna ca nodulul arata suspect (scorul atribuie valori pana la 6, 6 reprezentand leziune dovedita a fi maligna) si principala afectiune care trebuie exclusa este cancerul de san. Aceasta probabil necesita biopsie din nodulul respectiv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: