Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Ce pot face pentru a-mi micșora sânii?

Afectiuni ale sanilor
Intrebare postata de Alexandra cu 2 saptamani in urma

Sincer numai pot suporta .Plâng încontinuu pentru ca nu știu ce sa mai fac !Am încercat sa slăbesc am ținut dieta și tot nu merge .... îmi este frica de operație !Ce pot face ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

Pentru a-ti micsora sanii fara o operatie de mamoplastie de reducere, poti incerca urmatoarele metode:

Sustinerea lor cu ajutorul sutienelor potrivite: Un sutien potrivit poate ridica sanii, oferindu-le un aspect mai mic. Asigura-te ca te masori corect pentru a alege marimea potrivita.

Reducerea grasimii corporale: Desi ai mentionat ca deja ai incercat sa slabesti, indiferent de dimensiunea sanilor tai, o pierdere in greutate poate ajuta la reducerea sanilor tai. Asta este deoarece sanii sunt, in mare parte, formati din tesut adipos.

Exercitii fizice: Intensificarea exercitiilor fizice care tintesc pieptul poate ajuta. Astfel de exercitii includ mersul pe jos, joggingul, inotul, ciclismul si exercitii de forta, cum ar fi impingerea greutatilor sau flotarile.

Alimentatie sanatoasa: Alimentele cu continut ridicat de grasimi, zaharuri si calorii pot determina cresterea in greutate, inclusiv cresterea dimensiunii sanilor. Incercati sa consumati mai multe fructe, legume, proteine slabe si cereale integrale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/endocrinologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/operatia-de-reducere-a-sanilor-motivatie-riscuri-si-rezultate-posibile_12206
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/metode-naturale-de-a-reduce-dimensiunea-sanilor_17412
sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/cum-sa-ai-sani-sanatosi-de-a-lungul-anilor_5741

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: