Alimentatia si tratamentul adjuvant in caz de raceala sau gripa - Medicamente


  • HUMEX RACEALA si GRIPA, comprimate
    Doze si mod de administrare
    Durata maxima este de 4 zile. Se va respecta un interval intre prize de cel putin 4 ore.Doza recomandata este de un comprimat alb de zi dimineata si o capsula albastra seara inainte de culcare. Daca este nevoie se mai pot lua comprimate albe la pranz si seara, dar nu trebuie sa se depaseasca 3 comprimate albe si o capsula albastra pe zi.

    Compozitie
    1 comprimat de zi contine: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 60 mg si exc.
    1 comprimat de...
  • PARACETAMOL EXTRA FORT, comprimate

    Compozitie

    Comprimate ce contin 500 mg paracetamol (acetaminophen).

    Actiune terapeutica

    Analgezic si antipiretic.

    Indicatii

    Nevralgii, dureri de diverse etiologii, febra.

    Doze si mod de administrare

    Adulti: 1-2 comprimate x 3-4 ori pe zi. Doza maxima 24 ore este de 8 comprimate. Este recomandat a nu se depasi 5 zile de tratament fara avizul medicului.

    Contraindicatii

    Insuficienta renala grava, insuficienta hepatobiliara, alergie la paracetamol, prudenta in primul trimestru...

  • Nurofen Raceala si Gripa

    Ce este Nurofen Raceala si Gripa si pentru ce se utilizeaza

    Ameliorarea simptomelor racelii. Nurofen raceala si gripa amelioreaza durerea, reduce inflamatia, scade febra si decongestioneaza sinusurile si caile respiratorii superioare.

    Nurofen Raceala si Gripa este folosit pentru tratamentul simptomatic al racelii si gripei (incluzand durere, cefalee, febra, dureri de gat, obstructie nazala si sinusala) asociate cu congestie nazala.

    Mod de administrare

    Luati intotdeauna Nurofen Raceala si...

  • PANADOL

    Compozitie
    Noul panadol pentru sugari si copii, cu gust de capsuni, a fost special formulat pentru a fi placut la gust si usor de administrat. Fiecare flacon contine 100 ml suspensie orala de paracetamol B.P. Fiecare doza de 5 ml contine 120 mg paracetamol. Panadol pentru sugari si copii nu contine salicilati, zahar sau alcool.
    Fiecare comprimat contine 500 mg paracetamol. Ambalajul contine 12 comprimate.
    Fiecare comprimat contine 500 mg paracetamol, 65 mg cofeina. Ambalajul contine...


Comunitate

  • Răceala sau virus? 2 luni si 19 zile

    Buna ziua! am si eu probleme cu o răceala cel puțin asta cred ca am. a început aseara cu o usturime in gât dar eram...

  • Febra 38,7 care nu cedeaza 3 luni si 0 zile

    Buna ziua .sotul meu are febra intre 38.7 si 38.3 si nu cedeaza de acum sase ore.si mai este insotita de dureri de urechi...

  • Cum pot trata o raceala? 4 luni si 21 zile

    Buna ziua, de cateva zile ma simt molesit, tusesc, dorm cate 10-12 ore pe noapte si ma trezesc tot obosit si imi este...

  • E normal sa-ti pierzi partial gustul d... 5 luni si 24 zile

    Buna ziua, totul a inceput acum 3 luni cand am avut amigdalele inflamate, mi-a fost data o reteta( mi-a fost dat xifia 400...

Toate posturile


Citeste si

Arhiva
  • Raceala si gripa - oamenii de stiinta au separat fictiunea de adevar Raceala si gripa - oamenii de stiinta...

    Generalitati Raceala este cea mai frecventa infectie din lume. In timpul unei perioade medii de viata, fiecare persoane poate suferi de aproximativ 200 de ori de raceala, care se manifesta prin rinoree, tuse, dureri de gat, cefalee, oboseala, congestie nazala,...citeste mai mult

Salveaza articolul pentru mai tarziu
Poti accesa articolul oricand, de pe orice dispozitiv, din contul tau sfatulmedicului.ro sau din aplicatia de mobil SfatulMedicului (iOS, Android)
Sterge articolul
Elimina articolul din lista celor salvate
Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici OK