Nurofen raceala si gripa

Prospect Nurofen raceala si gripa

Ce este Nurofen Raceala si Gripa si pentru ce se utilizeaza

Ameliorarea simptomelor racelii. Nurofen raceala si gripa amelioreaza durerea, reduce inflamatia, scade febra si decongestioneaza sinusurile si caile respiratorii superioare.

Nurofen Raceala si Gripa este folosit pentru tratamentul simptomatic al racelii si gripei (incluzand durere, cefalee, febra, dureri de gat, obstructie nazala si sinusala) asociate cu congestie nazala.

Mod de administrare

Luati intotdeauna Nurofen Raceala si Gripa exact asa curn v-a spus medicul dumneavoastra. Trebuie sa discutati cu medicul dumneavoastra sau cu farmacistul daca nu sunteti sigur.

Adulti si copii peste 15 ani: doza recomandata este de 2 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripa,apoi, daca este necesar, continuati cu 1 sau 2 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripa la fiecare 4-6 ore. Nu depasiti doza de 6 comprimate filmate Nurofen Raceala si Gripain 24 de ore. Nu se recomanda administrarea produsului la copii sub 15 ani.

Varstnici: nu se recomanda un dozaj special pentru pacientii varstnici, cu exceptia cazurilor cu insuficienta renala si hepatica, cand doza trebuie ajustata individual. Daca simptomele persista sau se agraveaza, cereti sfatul medicului dumneavoastra.

Insuficienta renala sau hepatica
Daca aveti insuficienta renala si hepatica adresati-va medicului dumneavoastra pentru recomandari.

Daca ati utilizat mai mult din Nurofen Raceala si Gripa
Daca dumneavoastra (sau altcineva) ati luat accidental prea multe comprimate din Nurofen Raceala si Gripa, adresati-va imediat medicului dumneavoastra sau mergeti la cel mai apropiat spital. Luati acest prospect cu dumneavoastra si cutia pentru ca medicul sa stie ce medicament si cate comprimate filmate ati luat.

Simptomele unei supradozaj pot fi: greata, varsaturi si durere de stomac sau diaree. De asemenea, pot aparea tiuituri in urechi, durere de cap, ameteli, vertij si sangerare la nivelul stomacului sau intestinelor. in cazuri grave poate aparea somnolenta, excitatie, dezorientare, coma, convulsii, crampe (in special la copii), vedere incetosata si probleme de vedere, insuficienta renala, leziuni la nivelul ficatului, tensiune arteriala mica, respiratie redusa, colorarea in albastru a buzelor, a limbii si a degetelor si cresterea tendintei de sangerare. De asemenea, poate apare agravarea astmului bronsic la pacientii cu astm bronsic.

Daca ati uitat sa utilizati Nurofen Raceala si Gripa
Daca ati uitat sa luati o doza, luati-o cat mai repede posibil, cu exceptia cazului in care au ramas mai putin de patru ore pana la urmatoarea doza. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Atentionari si precautii

Nu luati Nurofen Raceala si Gripa daca:

  • sunteti alergic la vreunul dintre componentii mentionati mai sus, la acidul acetilsalicilic sau medicamente asemanatoare
  • daca ati avut sau aveti ulcer (sau o alta afectiune a stomacului)
  • daca ati suferit o inrautatire a astmului bronsic sau ati avut rinita sau urticarie asociate administrarii acidul acetilsalicilic sau altor antiinflamatoare nesteroidiene
  • daca suferiti de: insuficienta hepato-celulara severa, insuficienta renala severa, lupus eritematos sistemic, glaucom cu unghi inchis, afectiuni uretro-prostatice cu risc de retentie urinara, hipertensiune arteriala severa, boala coronariana severa
  • daca faceti tratament concomitent cu iproniazida (inhibitor de monoaminooxidaza non-selectiv) sau daca ati luat inhibitori de monoaminooxidaza in ultimele 14 zile
  • daca sunteti gravida in ultimele trei luni de sarcina
  • daca suferiti de insuficienta cardiaca severa.

Aveti grija deosebita cand utilizati Nurofen Raceala si Gripa

  • in cazul in care aveti lupus eritematos sistemic (LES) sau alte afectiuni autoimune;
  • daca exista in familie o tulburare in producerea pigmentului rosu din sange (porfirie);
  • daca aveti afectiuni intestinale inflamatorii cronice, cum sunt inflamatia colonului cu ulcere (colita ulcerativa), o inflamatie care afecteaza tractul digestiv (boala Crohn) sau alte afectiuni ale stomacului sau intestinului;
  • daca prezentati tulburari de formare a celulelor sanguine;
  • daca aveti probleme legate de mecanismul de coagulare normal al sangelui;
  • atunci cand aveti alergii, febra fanului, astm bronsic, inflamare cronica a mucoasei nazale si a sinusurilor, vegetatii adenoide sau afectiuni obstructive cronice ale tractului respirator, deoarece riscul de ingustare a cailor aeriene cu dificultati in respiratie (bronhospasm) este mai mare;
  • daca aveti probleme de circulatie la nivelul arterelor mainilor sau picioarelor;
  • daca aveti probleme de ficat, rinichi, inima sau tensiune arteriala mare;
  • in cazul in care ati avut recent o interventie chirurgicala majora;
  • daca sunteti in primele sase luni de sarcina;
  • daca alaptati.

Utilizarea Nurofen Raceala si Gripa cu alimente si bauturi
Utilizati Nurofen Raceala si Gripa cu un pahar de apa in timpul mesei sau dupa masa.
Evitati alcoolul etilic, deoarece acesta accentueaza reactiile adverse la Nurofen Raceala si Gripa, in special pe acelea care afecteaza stomacul, intestinele sau creierul.

Unele medicamente care sunt anticoagulante (actioneaza impotriva coagularii sangelui) (de exemplu warfarina sau heparina), unele medicamente care sunt antiagregante plachetare (cum este ticlopidina sau clopidogrelul), unele medicamente care actioneaza impotriva tensiunii arteriale mari (inhibitori ai enzimei de conversie a angiotensinei de exemplu captopril, medicamentele blocante ale beta receptorilor, antagonistii de angiotensina II) si chiar alte medicamente pot afecta sau pot fi afectate de tratamentul cu ibuprofen. Prin urmare cereti sfatul medicului inainte de a utiliza ibuprofen impreuna cu alte medicamente.

Sarcina si alaptarea

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament.

Nu luati Nurofen Raceala si Gripa in timpul ultimelor trei luni de sarcina. Evitati utilizarea Nurofen Raceala si Gripa in primele 6 luni de sarcina, cu exceptia cazului in care medicul va recomanda altfel.

Nurofen Raceala si Gripa trece in laptele matern, dar poate fi utilizat in timpul alaptarii daca este luat in doza recomandata si pentru cea mai scurta perioada posibila.

Nurofen Raceala si Gripa apartine unei grupe de medicamente (AINS) care poate afecta fertilitatea la femei. Acest efect este reversibil la intreruperea administrarii medicamentului.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

In general, Nurofen Raceala si Gripa nu are reactii adverse asupra capacitatii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. Cu toate acestea, este posibil sa fie afectata capacitatea de conduce vehicule sau de a folosi utilaje, intrucat la doze mari, in cazuri individuale, se pot manifesta reactii adverse, cum sunt: oboseala, somnolenta, vertij (raportate ca frecvente) si tulburari de vedere (raportate ca mai putin frecvente). Acest efect este accentuat in cazul consumului concomitent de alcool etilic.

Informatii importante privind unele componente ale Nurofen Raceala si Gripa
Acest medicament contine galben amurg FCF (E 110) care poate provoca reactii alergice.

Reactii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Nurofen Raceala si Gripa poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Reactiile adverse sunt rare si pot include: durei sau disconfort gastric, greata, indigestie, scaun negru sau constipatie, ulcer gastric, transpiratii, ameteli, inrautatirea astmului bronsic, respiratie suieritoare inexplicabila sau dificultati in respiratie, dificultate la mictiune si eruptii cutanate, tulburari de vedere, tulburari hepatice sau renale, dureri de cap, ameteli si tulburari ale auzului, durere in piept, palpitatii, neliniste si insomnie. Mai putin frecvent produsul poate determina slabiciune musculara, tremor, anxietate, halucinatii si trombocitopenie.

Medicamente precum Nurofen Raceala si Gripase pot asocia cu un risc usor crescut de aparitie a atacului de cord ("infarct miocardic") sau a accidentului vascular cerebral.

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Cum se pastreaza Nurofen Raceala si Gripa

A nu se lasa la indemana copiilor.
A se pastra la temperaturi sub 30 grade C, in ambalajul original.
Nu utilizati Nurofen Raceala si Gripa dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj, dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.

Informatii suplimentare

Ce contine Nurofen Raceala si Gripa
Substantele active sunt: ibuprofen si clorhidrat de pseudoefedrina. Un comprimat filmat contine ibuprofen 200 mg si clorhidrat de pseudoefedrina 30 mg.

Celelalte componente sunt:
nucleu- celuloza microcristalina, croscarmeloza sodica, polividona, fosfat de calciu, stearat de magneziu, hipromeloza, talc; film- Mastercote Yellow FA 0156 [care contine alcool industrial metilat, apa purificata, hipromeloza (E464), dioxid de titan (E171), galben de chinolina (E104), galben amurg (E110)]; cerneala de inscriptionare- Opacode S-1-277001 Black[care contine Shellac, oxid negru de fer (E172), propilenglicol]

Cum arata Nurofen Raceala si Gripa si continutul ambalajului
Nurofen Raceala si Gripa se prezinta sub forma de comprimate filmate rotunde biconvexe, de culoare galbena, cu logo de identificare de culoare neagra.

Este ambalat in cutii cu unul, respectiv 2 blistere a 12 comprimate filmate.

Fabricantul
Reckitt Benckiser Healthcare International Limited
Thane Road, Nottingham, Nottinghamshire, NG 90 2DB, Marea Britanie

eficienta
408 voturi
efecte secundare
345 voturi
pret medicament
347 voturi

Atentie

Nu se recomanda administrarea de medicamente fara consult medical.

Cititi online prospectele medicamentelor, pentru a va informa asupra indicatiilor, modului de utilizare sau reactiilor adverse.

Citeste si

Arhiva
  • Ce trebuie sa contina trusa de prim ajutor pentru vacanta Ce trebuie sa contina trusa de prim...

    Generalitati O raceala, o toxiinfectie alimentara, ciupiturile de tantari sau o rana usoara pot sa-ti strice vacanta si la mare, si la munte. Afla cat te costa si ce ar trebui sa contina trusa de prim ajutor pentru vacanta. Orice problema de sanatate ai avea...citeste mai mult

Comunitate

  • Nu stiu daca este gripa sau e altceva mai complicat

    Ma ustura gatul, tusesc cand vorbesc si am frisoane. Febra am avut dar foarte mica. Cand tusesc mai puternic ma doare in capul pieptului si simt aceeasi durere si in spate. Durerea din spate este diametral opusa celei din piept. Am luat nurofen raceala si gripa. Mentionez ca este prima zi cand...

  •  

    Cere sfatul medicului

    afla raspunsurile la problemele tale

    Afla acum

Clasificarea ATC

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici OK