Ce as putea face cu mama? raspuns medic

Tulburari psihice
Intrebare postata de Andrei cu 10 luni in urma

Buna ziua. Am 17 ani si in fiecare zi ma confrunt cu mama mea. Ea are 42 de ani si sunt destul de sigur ca sufera de boli psihice.

Ea a fost internata de nenumarate ori la spital si in ciuda comportamentului ei, mereu o externau dupa o saptamana sau doua. Nu inteleg cum si de ce totusi, era clar ca e imposibil sa se faca partial bine daca nu este in supravegherea unui medic specializat in asta. Eu cu tatal meu nu mai suportam comportamentul ei bizar si nu stiu ce sa mai fac.

Fumeaza si bea cafea in exces, vine la mine in camera doar pentru a se certa, daca ii spun ceva revine la mine peste o ora sa ma intrebe ceva legat de acel lucru. Daca nu are tigari sau nu are bani la ea pentru a-si cumpara (eu cu tatal meu fiind plecati de acasa) incepe sa c***aa lucruri din casa, pleaca la un interval de o saptamana la bunica mea spunand ca nu mai vine inapoi ca dupa sa se roage de tata sa vina cu masina pentru a se intoarce acasa si mai multe.

Simt ca explodez de fiecare data cand am cel mai mic contact cu ea si recunosc ca aici poate fi si vina mea dar totusi incerc sa raman calm. Termin liceul in 2 ani si nu stiu cum as putea sa rezist pana merg la facultate. Ma simt atat de linistit atunci cand e la spital si eu imi pot face treburile dar desigur ca spitalul/medicul ii da drumul peste o singura saptamana. Vine la mine, ma insulta, recent am vazut ca nu ma mai loveste dar lipsa de spatiu personal pe care mi-o ofera ma face sa cedez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Mihaela (acum 10 luni)

Buna!, imi pare f rau ca trebuie sa treci prin asa, nu este ok si nici corect fata de tine, ar trebui sa ai alte procupari la varsta asta, DAR primul lucru este sa te impaci oarecum cu ideea, si sa intelegi ca nu poti ajuta pe nimeni, nici chiar pe un membru al familiei, daca acesta nu poate. Inteleg ca este neputincioasa in fata bolii depresive insa merita si trebuie incercat.
Si mama mea este o persoana depresiva, instabila emotional dar nu devine violenta si nu are vicii de genul.
Eu ma lupt cu depresia de ceva ani , am 37 acum. Recomand sa mergi cu mama la spitalul Sf Stelian, personalul de acolo e mult mai bine pregatit si mai intelegator.
Iti doresc sa ai puterea sa faci tot ce tine in puterea voastra, a familiei si sa ai intelegerea necesara sa poti fi detasat cu privire la lucrurile ce nu stau sub controlul tau.
Multa sanatate , ai grija de tine!
Mihaela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Îmi pare rău că treci prin această situație dificilă cu mama ta. Este important să știi că nu ești singur și că există resurse și sprijin disponibile pentru tine. În primul rând, îți recomand să discuți cu un adult de încredere despre situația ta, cum ar fi un consilier școlar sau un alt membru al familiei care te poate sprijini.

De asemenea, ar fi benefic să cauți sprijin din partea unui specialist în sănătate mintală, precum un psiholog sau un psihiatru, pentru a primi sfaturi și orientare în gestionarea acestei situații. Este posibil să existe opțiuni pentru terapie familială sau individuală care să vă ajute pe tine și pe familia ta să gestionați mai bine aceste provocări.

În plus, este important să ai grijă de tine și să găsești modalități să te relaxezi și să te îngrijești, fie că este vorba despre activități pe care le iubești sau despre timp petrecut cu prietenii și alți membri ai familiei care te sprijină.

Nu uita că este în regulă să ceri ajutor și să cauți sprijin atunci când te simți copleșit de situație. Este important să îți prioritizezi sănătatea și bunăstarea ta emoțională.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: