Va rog sa ma ajutati!!!!!!! raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de gabriela803 cu 13 ani in urma

Buna ziua...........am o nepotica de 3 ani.pe data de 28 august amurit tatal meu adica strabunicul fetitei.desi nu a vazut nimic pt ca a murit la spital,din acea noapte nu se poate odihni.in jurul orei 1 noaptea incepe sa planga f tare(planset este putin spus .......tipa f tare)da dim maini si din picioare,nu se poate apropia nimeni de ea pt ca tipa si mai tare si repeta intruna ^nu se poate si lasa-ma in pace^asta dureaza cam jumatate de ora pana isi paote deschide ochisorii dupa care se linisteste.tipa asa de tare ca i se racesc si manutele si este tot o transpiratie.daca o intreb cand se trezeste de ce a plans nu stie sa-mi spuna.va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns ........sunt disperata multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (47)

Iuli (acum 13 ani)

Dupa parerea mea cel mai bine ar fi sa va adresati unui psihiatru de copii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Este de preferat ca in primul rand sa fie examinata de un neurolog, ulterior sa va adresati unui psihiatru si unui psiholog. Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

Iuli (acum 13 ani)

Asa este, pentru a exclude cauza neurologica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Mergeti la o farmacie homeopata si cumparati remediul Ignatia C200. Dati la fetita sa o SUGA o SINGURA granula si raportati aici efectul dupa cateva zile. Este exact remediul pt. aceasta cauza si la astfel de reactii isterice la copii si femei si sunt 99% sigur ca o va ajuta. Daca mergeti la un medic homeopat la consultatie va va prescrie cu mare probabilitate acelasi remediu. Remediul costa 6 lei si se gaseste numai la farmaciile und au si remedii homeopate. Copii sufera foarte mult la astfel de pierderi si remediile homeopate adecvate le ia boala cu mana. Daca nu aveti incredere mergeti la un medic homeopat cu experienta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela803 (acum 13 ani)

credeti ca este nevoie sa mai consultam un homeopat ,sau putem sa-i administram medicamentu fara consultatie?multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

da trebuie consultat pt ca subsemnatul "dr ionescu " nu e medic, nu face decat sa promoveze homeopatia pe aici. Nu conteaza de ce boala, afectiune suferiti o sa va recomande remedii homeopate. Ati vazut mai sus cum arata un medic recunoscut de acest site.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Ignatia se potriveste ca o manusa la simptomele copilului si la cauza afectiunii.
Daca doriti puteti consulta si un medic homeopat. Nu va impiedica nimeni.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Consultati un medic specialist pentru a identifica problema si a avea un diagnostic. Fara a nega remediile homeopate, va spun totusi ca medicina dispune de modalitati diagnostice stiintifice care va pot da indicatii certe de urmat pe mai departe. Va sfatuiesc sa nu riscati tratamente ”dupa ureche”, mai ales fiind vorba de un copil! Beneficiati de rezultatele si tratamentele stiintifice oferite de medicina si psihologie si nu faceti experimente pe un copil. Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Si ce analize sa-i faca la un astfel de comportament ?
As vrea sa vad si eu analizele recomandate cat si concluzia analizelor "stiintifice" la aceasta fetita de 3 care sufera numai de pe urma piederii cuiva iubit. Nu cunosc inca aparate si analize care sa analizeze sufletului acelui copil - caci de el este vorba, acolo e defectiunea - si care se manifesta in mod evident pt. orice om cu ceva gandire si care nu are nevoie de nici o analiza.
Si ce medicamente i-ati da ma rog la acel copil dupa analize: antidepresive, somnifere, calmante cu efectele adverse scrise pe ele ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Domnule Ionescu, nu este nevoie sa deveniti agresiv. Nimeni nu v-a contestat dreptul la libera exprimare. Interesant ca in secolul XXI stiinta este contestata de diversele practici empirice si nestandardizate.
Sufletul nu este ”defect” asa cum va exprimati dvs., deoarece nu este un aparat de uz casnic - si asta v-o spun ca ”doctor de suflete”. Dar sa stiti ca si noi, psihologii, solicitam excluderea unei cauze organice inainte de a pune un psihodiagnostic si a trece mai departe la interventiile specifice, precum consilierea sau psihoterapia.
Daca dvs. considerati ca puteti pune diagnostice si recomanda tratamente online, fara macar a consulta pacientul, presupun ca fie sunteti clarvazator, fie sunteti interesat de promovarea unor produse. Sau, pur si simplu, sunteti una dintre persoanele credule care accepta panacee universale, netestate corespunzator (presupun ca nu cunoasteti numeroasele faze de testare a unui medicament pana la scoaterea pe piata si chiar ulterior) si, adesea, dozate aleatoriu.
Daca dvs. va asumati tratarea unui copil online, nu pot decat sa deplang derapajul la care a ajuns societatea noastra.
Numai bine!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Informati-va mai intai la colegii homeapati de aici despre cum functioneaza si ce este homeopatia, o stiinta medicala. Nu este vorba aici nici de "panacee" universale si nici de "produse netestate" ci de remedii homeopate aprobate de stat, c***aute numai in farmacii si prescrise de medici.

Consultatiile homeopate se pot face si online, caci natura homeopatiei permite acest lucru. Un homeopat nu trebuie sa analizeze omul cu stetoscopul - cu atat mai putin la boli sufletesti si evidente.
Mai multi medici din tara ofera SI consultatii online. In homeopatie merge si se practic asa ceva din cauza ca homeopatul lucreaza numai cu informatiile livrate de pacient oral. Alte lucruri nu intereseaza pe un medic homeopat adevarat. Anumite remedii - ca cele de mai sus - se recunosc deja dupa 2 fraze ale pacientului si le cunoaste si orice studentel in homeopatie.

E mai usor de prescris Ignatia in homeopatie decat de prescris Aspirina sau Nurofen pt. alti medici.

Iar daca recomandarea unui produs homeopat de 6 lei, care este mai ieftin decat o cutie de aspirina sau un ceai si care contine de 6 ori mai multe pastile - care sunt si mult mai eficiente decat o armata de doctori si medicamente si care nici macar nu expira in 100 de ani - se poate numi promovare atunci nu stiu cum se numeste ce recomanda altii.

Daca tot vorbiti, macar vorbiti in cunostinta de cauza, altfel mai mult dezinformati pacientii.
Homeopatia e atat de necunoscuta ptr. medicii care nu au invatat-o incat tot ce se spune si crede de ea este absolut gresit. Asa din prejudecati poate vorbi oricine, numai ca astfel de afirmatii nu prea corespund realitatii verificabile. Imi pare rau ca sunteti atat de putin informata cu privire la homeopatie. Insa va puteti informa si scapa de prejudecatile firesti si des intalnite.
Nu trebuie sa comentati neaparat tot ce zic eu, mai ales daca nu va pricepeti in acest domeniu.

Numai bine si dvoastra.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Nu este vorba despre homeopatie, ci despre recomandarea unor produse fara a exista un diagnostic - stiu ca medicii homeopati adevarati cu consulta online si se bazeaza pe examinarea proprie si pe diagnosticele puse, in general, de medici de medicina allopata.
Cu atat mai mult in cazul unui copil, unde diagnosticele diferentiale trebuie realizate cu acuratete si unde tratamentele se aplica diferit fata de adulti.
Si in cazul unui tratament homeopat, la fel ca in cazul unui tratament allopat, acesta trebuie sa se muleze pe diagnostic, pentru a evita efectele adverse, supradozajele si absenta raspunsului terapeutic.
Nu neg rezultatele tratamentului homeopat, dar stiti si dvs. ca sunt suficiente cazuri de ineficienta terapeutica sau de efecte adverse grave. Iar aici, la fel ca in medicina allopata, erorile pot depinde de medic sau de produs.
In cazul de fata, doamna a prezentat simptomele copilului, neac***a inca un diagnostic, care poate tine atat de sfera neurologica, cat si de cea psihologica.
Consider ca un minim de investigatii ar fi reprezentat de EEG.
Nu intentionez sa continui aceasta polemica, dar va rog sa retineti ca nu sunt contra medicinei homeopate (atat timp cat se mentine in cadru stiintific), ci sunt impotriva recomandarilor online fara consult direct, mai ales in cazul copiilor!
Cu stima!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela803 (acum 13 ani)

multumesc pt toate raspunsurile

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

@ Antonia - Carla Isacu
Pai bineinteles ca este vorba de homeopatie. Sa va spun cateva lucruri pe care le puteti memora usor daca vreti sa intelegeti cum se lucreaza cu adevarat in homeopatie:

a) in homeopatie nu exista diagnostic. Nu se da un diagnostic si nici nu este necesar. Acest drum se ocoloste caci se da direct remediul potrivit simptomelor care vindeca pacientul. In alopatie este altfel: ne trebuie un nume de boala caci pacientul va fi trimis la alti specialisti si care trebuie sa stie ce are, ca sa nu mai caute si ei numele la boala iar pacientul va sa ajunga fericit acasa ca are un nume latin de boala.

Un pacient se duce la doctor cu durere de cap in occiput si vine acasa cu diagnosticul de "Cefalee".
Un pacient se duce la un medic homeopat cu durere de ceafa. Medicul il intreba cand apare aceasta durere, unde radiaza, ce face bine si ce face rau si o multime de alte intrebari nelegate de durerea de cap si ii da un anumit remediu care ii vindeca.

Sunt convins ca pacientii nu se duc la medic ca sa primeasca un diagnostic ci ca sa fie vindecati.
Insa acest lucru din urma se intampla foarte rar in ciuda faptului ca majoritatea primesc un diagnostic .

b) in homeopatie nu se prescrie dupa diagnostic ci numai dupa simptomele relatate de pacient cu gura lui (sau la copii, de catre mama copilului)

c) in homeopatie nu avem nevoie de nici un diagnostic alopat si nici de vreun medic alopat.

d) in homeopatie nu se face diferenta intre copii si adulti. Sunt aceleasi remedii, aceleasi dilutii, aceleasi procedee, nici o diferenta.

e) remediile homeopate bine alese nu au efecte adverse si nici nu se poate supradoza ceva. Daca se ia o granula sau 50 de granule simultan au acelasi efect.

f) in homeopatie se poate prescrie la telefon, online, de pe luna si se si practica acest lucru de catre medicii homeopati.

g) in homeopatie se poate prescrie numai pe baza la cateva simptome sau pe baza cunoasterii cauzei afectiunii (lovitura la cap, sifilis, deces in familie, suparare la munca, deceptie sentimentala, vaccin, etc)

Diagnosticul in medicina clasica nu este deloc sinonim cu vindecarea ci este numai o forma ajutatoare de a face cunoscut unui alt medic boala si simptomele prezente in pacient.
Daca mergeti la un medic homeopat cu diagnosticul de epilepsie in mana acel medic tot trebuie
sa puna intrebari pacientului ca sa afle care din cele 40-50 de remedii homeopate diferite care se potrivesc simpomelor in epilepsie - si care difera de la om la om ! - este cel care care se potriveste cel mai bine simptomelor pacientului respectiv.

Pt. migrena sau boli digestive situatia devine si mai complicata caci sunt si mai multe remedii.
Diagnoza alopata ne ajuta in homeopatie tot asa de mult ca pe un politist atunci cand stie ca hotul a fost un barbat.

Daca insa mergeti si spuneti unui homeopat ca v-a murit mama si ca de atunci sunteti isterica, medicul homeopat va va prescrie imediat Ignatia caci este singurul remediu cu aceste simptome la aceasta cauza.

Si cand remediul este clar si evident orice analiza si diagnostic suplimentar este chiar mai mult decat de prispos caci nu exista dubiu despre remediu.

La o alta boala si cauza nu ar fi posibil sa se afle asa de repede remediul, insa in acest caz particular a fost posibil.

Prejudecatile si fricile pe care la aveti (nu sunteti singura) cu privire la homeopatie nu sunt decat in masura de a dezinforma lumea, caci toate lucrurile spuse mai sus nu au nimic cu homeopatia.
In plus va rog sa nu mai folositi termeni gen "panacee" universale si "produse netestate" ca jigniti si Ministerul Sanatatii care le-a atestat cat si toti medici homeopati care folosesc aceste remedii.
Acei medici s-au zbatut sa studieze ceva in plus fata de facultatea de medicina pt. a ajuta omenilor altfel decat cu toxine chimice, insa acest ajutor nu vine asa cum asteptati dvoastra sau altii, ci asa cum se face in homeopatie de aproape 200 de ani in mod neschimbat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Doamna gabriela, drionescu, nu este doctor, doctorii acestui site se autentifica precum doamna doctor Isacu, si dand un simplu clik puteti vedea intreaga activitate si calificare a medicului respectiv, acest om , care nu este medic , de cand a inceput sa scrie pe acest site nu face decat sa faca de rusine atat medicina homeopata cat si medicina alopata si sa discute pe un ton violent si abuziv (inclusiv medicii forumului) cu toti cei care ii contesta "prescriptiile medicale", pe care evident le copiaza de pe alte site-uri, daca nu se ascunde sub nikul drionescu o face sub alte nikuri , in acelasi mod ostentativ, violent , fara prestanta si deontologie medicala. De asemenea cere mailul pacientilor ptr "a-i trata".

Ce este trist este ca cei care apeleaza la acest site o fac in speranta ca un medic al forumului, calificat le va raspunde si eventual PACIENTI CARE AU TRAIT ACELEASI SIMPTOME!

Va rog sa intrati la Discutii pe teme medicale rubrica Afectiuni respiratorii la copii, intrebarea raceala la bebelusi postat de utilizator ani mari, astfel veti vedea intrega "cariera" medicala, calificari, prestanta etc, ale drionescu, care din punctul multor utilizatori ai acestui site este un sarlatan.

Sfatul meu este sa urmati sfatul doamnei doctor Isacu, si daca chiar doriti consultati si un medic homeopat calificat si atestat ( care poate raspunde legal de tratamentele pe care le prescrie), eventual discutati in paralel si cu preotul, dar Consultati si medicul, pt a avea un diagnostic corect. Nu dati unui copil atat de mic tratamente prescrise online, prin telefon sau prin mail, ganditi-va ca poate sa faca o alergie sau sa apara reactii adverse ( indiferent cine ce va spune) si nu veti putea dovedi ca ati administrat copilului un tratament prescris de un medic ( homeopat sau alopat) , veti fi singura vinovata, ptr ca eu bag mana in foc ca cei precum drionescu, nu vor raspunde in fata legii ptr sfaturile lor pe care dvs le-ati urmat.
Va doresc multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21637314153 (acum 2 ani)

Acum ca e pandemie de Covid19, mai susti ca nu se pot da tratamente si nu se pot face consultatii online si prin telefon? Uita-te in oglinda si o sa vezi un om cu gandire obtuza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Domnule ionescu,
am incercat si am reusit pana acum sa nu comentez raspunsurile absurde pe care le-ati dat si altor persoane care au cerut ajutorul pe acest site. Trebuie sa recunosc ca mi-a fost greu, si ca am avut mustrari de constiinta ca nu am spus nimic atunci cand i-ati raspuns unui tanar ca "HIV /SIDA nu se ia asa usor" si ca poate, linistit. sa faca sex neprotejat. Ma intreb daca sunteti incostient sau rau-intentionat?!
Pe de alta parte consider ca este responsabilitatea fiecarui utilizator al acestui forum sa aiba grija de propria lui sanatate. Din punctul meu de vedere, sa urmezi un tratament pe care il primesti de la un individ necunoscut, pe un forum, se numeste inconstienta. Orice persoana care foloseste acest forum are acces la internet, drept urmare are si acces la site-uri precum Ministerul Sanatatii (www.ms.ro), si poate verifica informatiile pe care le afla aici.
Modul in care ne ingrijim si alegerile pe care le facem cu privire la metodele de tratament sunt responsabilitatea fiecaruia dintre noi. Psihologii si medicii care raspund pe acest forum incearca sa va ofere informatii validate stiintific cu privire la unele tulburari, sau sa va indrume catre ajutor specializat - asa cum a explicat si dna Isacu. Fiecare utilizator are dreptul sa verifice aceste informatii si sa aleaga ce tip de tratament doreste sa urmeze.
Domnule ionescu, nu voi continua o discutie cu dvs; consider ca punctele noastre de vedere sunt mult prea diferite.
Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kasho (acum 13 ani)

o mica corectura in primul alineat:
.... ( inclusiv CU medicii forumulul)

sincer drionescu ar trebui sa luati o doza tripla din acel Ignatia, pt ca ati devenit cam..........isteric.............. in discutiile cu utilizatorii site-ului, poate dupa o doza tripla veti fi capabil sa discutati civilizat, nonviolent si non abuziv. Doctorii site-ului merita tot respectul ptr ca isi fac timp sa raspunda civilizat si deontologic pacientilor care posteaza intrebari pe acest site si nu au nici o obligatie sa raspunda mizeriilor pe care le postati, daca o fac, o fac doar pt pacienti , sa nu cada in capcana tuturor sarlatanilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Primar Psihiatru Simionescu Virgil MMedic Primar Psihiatru Simionescu Virgil este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Sunt de-a dreptul ingrozit de faptul ca pe acest site dau sfaturi shi persoane total neautorizate. Sunt coautor al recentei monografii "MEDICINA SOMNULUI" (edit.Medicala, Bucuresti, 2009), carte pe care o mai gasiti, poate, in librarii. Cititi va rog capitolul COSMARURILE si veti intelege stiintific ce se intampla cu neputul dumneavoastra. Veti gasi si remediul pentru aceste tulburari de somn. Numai asa o sa va linistiti sufletul si o sa va calmati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Nu ar fi fost mai simplu sa incercati sa-i explicati care este mecanismul cosmarurilor si sa-i indicati remediul? Nu ar trebui sa fie atat de greu, doar dvs ati scris-o!! Mai bine puneti femeia pe drumuri ...... ca sa VA CUMPERE CARTEA? Va minunati ca pe site dau sfaturi persoane neautorizate, dar,fara dorinta de a jigni, nici ce faceti dvs nu e deontologic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3