Tulburari severe de somn raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de narcis73 cu 12 ani in urma

Buna ziua,sunt un adult cu virsta de 38 ani de sx masculin,Am o problema cu spasmele inainte sa merg la culcare precum si in timpul somnului.Sunt de o intensitate foerte mare si le am de foarte mult timp.Nu am facut un control medical,dar am intrebat medicul de familie si mi-a zis ca sunt doar foarte agitat,dindu-mi niste picaturi pt calmare,dar tot degeaba.Va rog sa-mi spune-ti ce control ar trebui sa fac,si daca ar putea sa fie o boala grava.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psih. Iuliana Pasarin MPsih. Iuliana Pasarin este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,
Cred ca este important sa mergeti la medicul de familie si sa solicitati sa faceti un set de analize, iar cu rezultatul lor sa va intoarceti la el si poate sa megeti si la un medic specialist, daca medicul dumneavoastra recomanda.
O alta investigatie care se face de obicei in aceste situatii este RMN-ul, dar pentru aceasta trebuie ca medicul dumneavoastra de familie sa va dea o trimitere catre medicul neurolog.
De asemenea, este important de mentionat daca in momentul declansarii acestor spasme, pe care spuneti ca le aveti de foarte mult timp, urmati un tratament medicamentos sau daca acestea au aparut in momente de tensiune, in acest caz un factor declansator putand fi stresul, daca din punct de vedere organic totul este in regula si analizele sunt bune.

Daca totul este in regula, iar din analize si din celelalte investigatii nu reies probleme organice atunci poate fi vorba de anumiti factori de natura psihica sau psihosociala care au declansat aceste spasme. Dintre acesti factori amintesc stresul, anumite tensiuni in relatiile interpersonale din familie sau din grupul de munca. In acest caz, puteti apela la ajutorul de specialitate al unui psihoterapeut pentru identificarea factorilor declansatori si pentru recapatarea echilibrului.

Succes!

Iulia Pasarin

psiholog clinician, psihoterapeut integrativ

[email protected]

http://iuliapasarin.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

Narcis (acum 12 ani)

Va multumesc foarte mult pt raspuns,dar ce fel de R.M.N trebuie sa fac?Deocamdata am cerut medicului de familie examenul neurologic plus T.C abdominal total.Tin sa mentionez ca din cauza acestei stari simt ca organismul meu nu este odihnit niciodata.I-am spus medicului de familie toate aceste probleme,dar crede ca este doar o stare a oboseli psihice si a stresului cotidian,dar voi astepta sa fac aceste controale si dupa aceea voi sti,poate ce diagnostic imi vor da.Va multumesc inca odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 12 ani)

Spasmele pe care spuneti ca le aveti de mult timp si sunt suparatoare pot sugera o lipsa ce calciu si magneziu. Incercati sa folositi cam o luna suplimente de calciu(din alimentatie nu puteti asigura doza zilnica pt. adulti care este de cam 1 gr/zi).Va sugerez sa cititi despre Spasmofilie(tetanie) si sa comparati simptomele!!! Sanatate! Astept vesti!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: