Probleme cu programul de somn raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de babyboom cu 12 ani in urma

Nu imi pot face un program de somn de genul sa dorm pe la 11/12 noaptea sa ma trezesc la 8/9 dimineata .Am problema asta cam de cand am terminat liceul si nu am un program fix pentru ca nu lucrez si tot timpul avanseaza ora la care ma ia somnu de exemplu astazi ma culc la 22:00 ma trezesc la 8 dimineata a doua zi ma ia somnu la 00:00 sau 1 noaptea ma trezesc tarziu si tot asa avanseaza .Citisem undeva pe net nu mai stiu unde ca e un sindrom sau ceva de genul in care tot timpul te culci mai tarziu fata de ziua trecuta sau ceva de genul, eu nu cred asta si cred ca tine mai mult de faptul ca nu am un program fix dar astept indrumari;))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Psih. Marcu Ioana-Corina MPsih. Marcu Ioana-Corina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Buna ziua,

Intr-adevar lipsa stabilirii unui program regulat de somn va poate determina sa intampinati dificultati de adormire. Deasemenea, insomnia de adormire poate fi un simptom al tulburarii de anxietate generalizata. Daca va confruntati si cu alte simtome precum palpitatii, cefalee, tremor, lipsa poftei de mancare, transpiratii etc. va recomand sa apelati la un psiholog.
Daca singurul simptom este insomnia de adormire pentru inceput incercati sa aerisiti camera inainte de culcare, poate faceti chiar si o plimbare, beti un pahar cu lapte, evitati statul la tv si puneti-va in pat cu gandurile linistite. In cazul in care aceste sugestii clasice nu functioneaza mergeti totusi la un psiholog care sa va ajute sa descoperiti cauza insomniei dvs si sa remediati situatia.
Mult succes!

Ioana-Corina MARCU
Consilier Psihologic - copil, adult, cuplu, familie
Nr. tel. - 0754/024.213
Email - [email protected]
Web - ioanacorinamarcu.wordpress.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

babyboom (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns ! nu am nici un alt simptom in afara de faptu ca nu ma lua somnul.
Am perioade de la 1 saptamana pana la maxim 1 luna ,cam asa ceva, in care am problema asta si somnul apare mai mult prin epuizare dupa care revine la normal o perioada si tot asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Camelia (acum 12 ani)

Babyboom,

Probleme similare am avut si eu, poate din cauza stresului.
De catva timp folosesc Melatonia, care este produsa si de glanda epifiza umana, si sta la baza programului somn/veghe. Poti citi mai multe aici: http://www.vitamine-naturiste.com/85_Melatonin.htm
La mine da rezultate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

camelia (acum 12 ani)

Babyboom,

Probleme similare am avut si eu, poate din cauza stresului.
De catva timp folosesc Melatonia, care este produsa si de glanda epifiza umana, si sta la baza programului somn/veghe. Poti citi mai multe aici: http://www.vitamine-naturiste.com/85_Melatonin.htm
La mine da rezultate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: