Am 53 de ani ,si sufar de insomnie de 4-5 ani Am luat toate antidepresivele si anxioliticele posibile+neuroleptice ,dar fara niciun rezultat.Momentan iau valdoxan de o luna si traxene+rivotril,la fel nimic.Daca merg la medic imi da alte si alte medicamente si cred ca organismul nu mai raspunde la nimic Fac crize de fibrilatie din cauza oboselii si a medicamentelor.Va rog incurajati-ma si dati-mi un sfat ,ce ma fac,ca nu mai ies nici din casa!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (185)

Iuli (acum 13 ani)

Poate fi un simptom al menopauzei. Ai incercat sa mergi la un endocrinolog si sa faci niste analize si eventual un tratament hormonal?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sam-sam (acum 13 ani)

sint barbat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valicohai (acum 13 ani)

Cum cred ca nu ai rezolvat problema si imi pare rau sa-ti spun asta,iti recomand sa intram in contact si sa gasim o rezolvare. Asta pana nu te ''aranjezi'' mai grav cu afectiunea ta. Ai in josul paginii un alt comentariu de-al meu si fiind la urma m-am gandit ca n-o sa-l vezi. De aceea scriu si aici incercand sa te ajut sa-l vezi(daca va aparea mai sus...)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Imi cer scuze, am crezut ca e vorba de o femeie. Si totusi, ati facut toate analizele (inclusiv neurologice)? Ati mers la un psiholog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sam-sam (acum 13 ani)

da am mers,dar n-a mers...si e si f.scump

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nicoleta Margagiu - Acupunctura MNicoleta Margagiu - Acupunctura este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Numele meu este Nicoleta Magargiu, sunt managerul centrului de sanatate CASA JAD din Pitesti.
Problema dvs., insomnie si depresie, imi este extrem de cunoscuta. In centrul nostru, am avut vizite de la multe persoane cu insomnii vechi de cativa ani care mai tarziu, din cauza medicamentelor, isi distrusesera stomacul si se simteau in fiecare dimineata ametite din cauza somniferelor.
Aceste persoane au incercat terapiile noastre cu pietre de jad si au simtit efecte de la prima sedinta.
Terapia presupune utilizarea unor aparate cu pietre de jad care se incalzesc (emit raze infrarosii) si creeaza un efect de rezonanta extrem de benefic cu organismul dvs.
Circulatia sangvina se imbunatateste considerabil de la prima sedinta, irigarea extremitatilor - membre si cap - se face foarte foarte bine, de la prima sedinta puteti constata un efect de detoxifiere (urina miroase a medicamente si este mai inchisa la culoare), incepeti sa va curatati organismul de toxinele care ne otravesc zi de zi (medicamente, alimentatie, aer poluat). Cu un plus de ioni negativi (aparatul emite minim 1000 de unitati de ioni negativi pe ora), bazat pe experienta mea, cred ca veti simti o alinare a problemelor dvs. chiar de la prima sedinta.
Aparatele sunt de provenienta asiatica, presupun terapii naturale (prin piatra semipretioasa de jad, bogata in minerale, prin razele infrarosii - soarele si prin ioni negativi - un plus considerabil de oxigen pentru organe si tesuturi), au zero efecte adverse si lucreaza pe principii de MTC (Medicina Traditionala Chineza) - presopunctura, reflexoterapie, moxibustie.
Nu stiu din ce oras sunteti, dar poate reusiti sa veniti pana la Pitesti sa testati aparatul in centrul nostru.
Pentru mai multe informatii, puteti citi mai multe pe site-ul nostru www.casajad.ro
Acolo sunt si unele filmulete cu oameni care si-au rezolvat diverse probleme la rubrica Video.

Sper sa gasiti remediu la problema dvs. Nu pot decat sa incerc sa inteleg cat de greu trebuie sa va fie.
Iar sfatul meu este sa va documentati si sa va orientati spre terapiile complementare (alternative). Din diverse motive, sunt subestimate si lasate la o parte si recomandate doar in ultima instanta, dupa ce pacientul a incercat toate medicamentele, desi terapiile complementare au avantajul ca pot rezolva probleme si pot lucra direct la cauza, la sursa, nu doar la indepartarea simptomelor bolii.

Va recomand sa cititi studiul acesta despre beneficiile razelor infrarosii http://www.casajad.ro/articol/general/infrarosii.html

Mult succes si daca doriti sa vorbim mai mult, adresa mea de email este nicoleta [at] casajad.ro.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

sam-sam (acum 13 ani)

Sant din Ploiest,exista si la noi asemenea centre,ce sa zic poate am sa incerc,dar mie imi este teama sa ies si din casa,oare tratemente naturiste eficace exista?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucian Lazarut (acum 13 ani)

bullshit...Asta e tot ce pot comenta la reclama mascata facuta de casanustiucum.
Ce studii stiintifice stau la baza afirmatiilor facute??
Ce licenta profesionala aveti? A fi manager nu inseamna ca tratati bolnavi sau ca dati sfaturi medicale. Aparatura este omologata?Ce stiti despre efectele secundare pe termen lung?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ar trebui intai sa va dati seama de unde vin aceste insomnii. Au aparut din senin, sau ca urmare a unui eveniment? Pentru ca ceea ce cred ca vi se intampla dvs (corectati-ma daca gresesc) este ca ati avut insomnie o perioada sau la un moment dat dintr-un motiv sau altul iar apoi ati facut un blocaj psihic iar acum nu puteti adormi tocmai din cauza fricii ca nu adormiti. Cercul vicios trebuie rupt si psihoterapia ar fi trebuit sa va ajute, cu un pic de vointa din partea dvs.
Nu inteleg totusi de ce nu iesiti din casa... Puteti incerca orice credeti dvs ca va ajuta. Cred ca problema dvs nu mai este de ordin fizic, ci doar psihic. Cand nu va veti mai gandi la ea, la faptul ca nu puteti adormi (desi stiu, este greu), atunci se va remedia. Ati incercat sa nu mai luati medicamente insa sa beti un pic de alcool seara? Ma gandesc ca poate ar avea efect. Aveti nevoie de ceva care sa va dea incredere ca puteti adormi singur, fara medicamente, si ca nu mai aveti nici o problema.
Daca am gresit cu ce am scris, imi cer scuze.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ela (acum 3 luni)

Aveți dreptate perfecta cu aceste explicații!ați găsit cumva o soluție pt aceasta insomnie!mulțumesc frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, vreau doar sa relatez un caz cat se poate de real. Acum,cativa ani ,am cunoscut o doamna care pe la varsta de 40 de ani, din anumite motive[ nu le-am aflat nicodata] a inceput sa sufere de insomnie. Pentru a putea dormi,a inceput sa consume alcool.Cand am cunoscut-o era deja alcoolica. La varsta de 57 de ani a decedat de ciroza. O detoxifiere a organismului,facuta cu seriozitate,cred ca ar fi punctul de plecare in rezolvarea problemei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sam-sam (acum 13 ani)

Daca stiti mai multe despre detoxifierea organismului,in cazul meu cred ca este necesar caci aceste medicamente ataca ficatul, mai rau ca alcoolul va rog sa-mi spuneti.Dna Iuli s-a referit la o doza de alcool mica ,dar nu e cazul la mine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Chiar nu stiu daca este bine sa incep aceasta discutie. De cand am intrat pe acest forum,mi-am impartasit multe lucruri din experienta personala,dar sunt sigura ca nimeni nu a tinut cont de ele. Oamenii asteapta retete sau medicamente miraculoase,care peste noapte sa-i faca bine. Ac***a in vedere durata mare de timp in care ne agresam organismul, normal ar fi sa intelegem ca, ne trebuie ceva timp pentru a repara cat de cat, cate ceva. Detoxifierea organismului se poate face pe cale digestiva[ atunci cand sunt probleme de acest fel] cat si cu ajutorul multor suplimente naturiste. Eu am inceput o detoxifiere cu Colon Cleanse, apoi am trecut pe un regim excusiv pe baza de fructe si salata de legume crude, care a durat un an de zile. Acum folosesc doar Suc de Aloe Vera si extract de Suc de Orz verde. Am avut problemele despre care vorbesti, o insomnie de o viata intreaga, acum este f. bine. Dar, totul se face cu seriozitate ,in timp si din convingere. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

Punctul 1: Insomnia poate fi de mai multe feluri: unii oameni nu reusesc sa adoarma, altii adorm dar se trezesc noaptea si raman trezi, etc.
Va rog sa precizati ce inseamna pentru dvs insomnie si cat ore dormiti pe noapte (luati, in medie, ultima saptamana). Dormiti in timpul zilei sau atipiti?

Punctul 2: ati mentionat faptul ca nu puteti iesi din casa, de teama. Ne puteti spune, va rog, care este teama dvs? Este legata de insomnie sau de altceva (ex: "ca mi se face rau")? Ar fi important de stiut daca suferiti si de o alta tulburare (de exemplu de o tulburare de anxietate) si sa mentionati care este diagnosticul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viopop (acum 7 ani)

si eu sufar de insomnie de toate cele trei feluri dorm cu benzodiazepine 5.6 h in trei patru reprize! acest lucru ma deranjaza cel mai mult trezirea repetata si administrarea de medicamente de mai mute ori pe noapte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sam-sam (acum 13 ani)

punctul1:0 ore pe noapte,de la medicamentele pe care le iau ma relaxez ca sa zic asa,asta ma mai tine in viata,e greu de crezut dar asta e adevarul
punctul2:eu sufar de depresie majora cu anxietate generalizata,care se manifesta printre altele la mine si prin crize de fibrilatie si alte simptome specifice pe care dv le stiti mai bine decit mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Buna ziua. Pentru insomnie si starile depresive va recomand cu incredere un tratament naturist cu bautura bioactiva Tahitian Noni, regleaza nivelul de Serotonina si Melatonina ("hormonii de fericire"). Nu are contraindicatii, nu creaza dependenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sam-sam (acum 13 ani)

trebuie sa vad daca le pot lua comcomitent cu antidepresive pt. ca nu pot renunta la ele asa brusc,am am auzit de noni

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Da, se poate consuma impreuna cu tratament medicamentuos, desigur nu trebuie sa renuntati imediat la medicamente.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Ca sa scap de insomnie, eram si eu ca o beata ziua, nu eram buna de nimic, abia ma tineam pe pricioare, am fost si la psiholog, si ma m-ai ajutat, dar apoi am intrat pe net si am cautat metodele naturiste.Am aplicat urmatoarele
- am cumparat o jucarie de plus, am umplut-o cu plante ce erau scrise net ca sunt bune,printre care si busuioc, rozmarin, cauta si vei gasi, si cand vine seara o iau in brate si ii miros toate aromele, care imi induc o stare de somn si de liniste. Jucaria este foarte frumoasa, destul de mare si imi da si o anumita siguranta cand o imbratisez, sunt foarte bucuroasa cu ea. o cheama MIKI.Apoi seara trebuie sa fie intuneric complet in acea camera, pune-ti perdele, sa nu intra lumina din nici o parte. cannd este intuneric si liniste, corpul incepe sa secrete substantele necesare declansarii somnului.Un lapte caldut, inainte de culcare este un adevarat remediu, creste cantitatea de calciu, care te va linisti.
Mi-e mi-a trecut, dar cauta si alte metode. Mai exista si Qigong-medicina traditionala chineza, care prezinta astfel de remedii, Eu le-am aplicat, fara bani si usor de facut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 10