Am insomnii de o luna si jumatate raspuns medic

Tulburari de somn Stimulente insomnie
Intrebare postata de ISABELLE-patricia cu 11 ani in urma

Buna ziua.am 20 de ani si am insomnie de adormire,ma pun in pat pe la ora 11 si un sfert maxim si nu adorm,astept chiar 4 sau 5 ore pana cand imi vine somnul.Nu stiu,pur si simplu,chiar nu mai suport!!!A doua zi sunt epuizata psihic si fizic,nu pot sa ma concentrez la nimic.
Deci,initial insomnia a inceput brusc pe la jumatatea lui martie aprox la vreo 2-3 saptamani dupa ce am terminat sesiunea de la facultate.In sesiunea de examene am invatat atat de mult,noaptea nu dormeam ci invatam.Acum imi pare rau si stiu ca episoadele astea de insomnie se datoreaza(asa cred) de la suprasolicitare psihica si de la cateva momente de stres care le-am avut in perioada lunilor februarie si martie.
Luni,in data de 23 aprilie m-am dus la un medic neurolog m-a consultat si se pare ca nu am nimic,insomnia e pe baza de stres.Mi-a prescris MAGNE-B6 si Remotiv. Pe langa asta mi-am luat un ceai pentru somn si pastile de valeriana.Medicul neurolog mi-a spus ca daca dupa o saptamana simptomele nu se amelioreaza ,sa ma duc la un psihiatru si mi-a recomandat pe cineva ,dar eu nu vreau sa ma duc doarece stiu ca imi va da medicamente care poate imi vor face rau si mai ales la varsta asta.Am dormit zilele trecute cat de cat,nu m-am simtit obosita cand m-am trezit chiar daca adormeam pe la 2 ,dar azi-noapte am adormit la ora 4 dimineata si am dormit 3 ore.
De atatea ori mi-i s-au repetat episoadele astea de insomnii,incat seara cand ma duc la culcare mi-e frica sa ma pun in pat si sa dorm.
Pe langa greseala cu invatatul noaptea,de disperare si lipsa de somn mi-am luat mai demult de mai multe ori Bromazepam care stiu ca da dependenta.Nu am mai luat si nici nu am de gand sa mai iau somnifere.Am incercat atatea feluri de medicamente:Sedatif PC,Persen,Bien Dormir,valeriana si nici una nu a mers.Imi doresc sa pot dormi noaptea cat de cat ...mi-a spus cineva sa fac acupunctura,altii au spus sa incerc medicamente homeopate gen IGNATIA ...credeti ca este ok???mi-ar rezolva insomniile?mai bine as incerca niste metode alternative cum este acupunctura desigur daca este recomandat in insomnii ,decat sa ma "indop"cu medicamente care mi-ar face rau la ficat.Va rog frumos sa-mi dati un sfat ,astept raspuns,va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Psih. Roxana Olaru MPsih. Roxana Olaru este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua,

In primul rand aveti nevoie sa eliminati cauza insomniilor. Pentru a intelege mai bine puteti citi si articolul pe care l-am scis pe aceasta tema: http://www.consiliere-psihologica.ro/ro/insomnia-simptomul-care-afecteaza-viata.html

In sedintele de consiliere psihologica veti putea sa accesati acele componente interioare care favorizeaza intarzierea aparitiei somnului.

Medicamentele pot ajuta, dar daca nu se lucreaza si cu cauzele psihologice simptomele vor reaparea dupa terminarea tratamentului.

Roxana Alina Olaru

psiholog, consilier psihologic, psihoterapeut, psihoterapie de cuplu EFT, educator prenatal

tel. 0728.47.15.06
e-mail: [email protected]
web:  www.consiliere-psihologica.ro

web:  www.roxanaolaru.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

Buna (acum 11 ani)

Se poate remedia usor cu remedii homeopate. Scrie-mi un email la *** pe yahoo (email, nu mess !)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

victoras (acum 11 ani)

Trim.adresa ta e-mail pe 0766-747-284 si iti scriu cam ce am fol. eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

homeopatieclinica (acum 11 ani)

trimiteti pe www.homeopath.ro- sectiunea consiliere(adresa de email) datele de contact pentru a primi o fisa de anamneza homeopata .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

RADU1978 (acum 11 ani)

vai vai cate am incercat. metoda silva, metoda iertarii, terapia respiratiei… cam la toate am inteles ca apar rezultate asa in cateva luni daca practici cum trebuie etc. cand, cum, unde??!? na, intr-un final am dat peste eliminarea stresului http://www.brainsync.ro/magazin/eliminarea-stresului/ ce poate fi mai frumos decat sa-ti pui casti pe urechi, sa stai juma de ora si sa nu trebuiasca sa faci nimic… sa vezi relaxare inca de la prima ascultare… nu am crezut pana nu am simtit-o pe pielea mea. acum, culmea gasesc si cum si unde si cand sa fac diverse pentru mine ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

raluca (acum 9 ani)

radu,sa inteleg ca ti-ai cumparat un cd? ca nu am inteles prea bine...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vitabest.ro (acum 9 ani)

recomand cu drag ,produse MADE IN USA! alternativa sanatoasa pentru insomnii si nu numai!
http://vitabest.ro/211-sanatatea-creierului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa (acum 8 ani)

Buna,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, poate unii dintre voi ati descoerit vreo metoda minune prin care ati scapat de insomnii. Am 34 de ani si de aproximativ 10 ani sufar de insomnie. S-a agravat in ultimii 5 ani, iar acum dorm o nopate (5-7 ore) o data la cateva saptamani. in rest adorm la 5 dimineata si ma trezesc la 7-8, sau adorm la 12 si ma trezesc la 2 si nu mai pot adormi deloc. Am incercat medicatie psihotropica (seroquel), a functionat cat am luat pastile, apoi m-am reintors la probleme. Am facut acupunctura, m-a ajutat pe parcursul sedintelor (cam 35%), dupa 2-3 luni de la terminarea terapiei au revenit insomniile. Am incercat si diverse medicamente/ceaiuri din plante, fara succes. Fac in fiecare seara meditatii (de iertare, de regresie, de relaxare), merg la un psihoterapeut de 2-3 ori pe luna. Am chemat si preotul acasa pentru slujba. In prezent sunt in cea de-a patra zi de nesomn (dorm 2 ore/noapte) si am ajuns sa cedez psihic si sa am ganduri suicidale. Daca cineva a mai trecut prin ceea ce trec eu, va rog ajutati-ma cu un sfat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: