Ajutor, nu dorm de 14 ani!

Tulburari de somn
Intrebare postata de ancait cu 9 ani in urma

Buna, ma numesc Anca si locuiesc in Italia. Am fost casatorita cu o bruta de om care mi-a distrus toata tineretea. Ma insela zilnic, ma batea si ma dadea afara din casa.

Am avut o perioada mare de stres din cauza lui plus bataile si picioare in cap si peste tot..am inceput sa am dureri foarte mari de cap ca nu mai puteam sa stau pe picioare...durerile astea le-am avut de cateva ori nu mai stiu in cateva luni dar foarte mari iar intr-o zi m-am trezit obosita apoi a 2 a zi tot mai obosita apoi cand mi-au trecut durerile de cap am inceput sa nu mai dorm deloc... acum 14 ani

Acum sunt 4 zile de cand nu dorm deloc, stau si cate o saptamana fara sa dorm o ora, ma intorc de la munca obosita moarta pentru ca munca mea e stresanta ma pun in pat si stau toata noaptea treaza si dupa cateva zile de nesomn incep sa tremur nu mai pot lucra, cafea nu beau, beau doar capucino decafeinat

Am fost la toti doctorii din toata roma si imprejurimi, ultimu mi-a luat 300 de euro ptr 10 minute. Am luat toate pastilele posibile nu imi trece cu nimic, in prezent iau Mutabon Mite. Nici nu mai stiu unde sa merg si ce sa fac.

Stie cineva o cale sau un doctor care poate rezolva problema asta?

A auzit cineva de persoane care s-au vindecat de asa ceva? Sunt disperata, eu nu mai vreau sa traiesc daca nu rezolv aceasta problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Liviu (acum 9 ani)

- Anca, daca vrei intr-adevar sa te faci sanatoasa, iti propun sa reformulezi aceasta preocupare a ta. si sa o postezi/adresezi la sectiunea "Depresia, tristetea patologica"; acolo unde prefer sa scriu eu. Iti multumesc pt intelegere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 9 ani)

Sfatul acesta pentru insomnie mi l-a dat un preot cu mult har: cand vrei sa dormi, seara, spune Doamne miluieste! fara fortare, lasand rugaciunea sa curga, sau Doamne miluieste leganat, asa cum s-a exprimat parintele. Cu rugaciunea aceasta, ingerul pazitor vine si sta cu tine toata noaptea iar a doua zi vei fi odihnita. Deci: Doamne miluieste!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PO VICTOR (acum 9 ani)

As dori ca sfatul meu sa incurajeze pe cei descurajati finca si eu sint intr-o situatie asemanatoare ma confrunt cu insomnia la fel ca vo totii mie insomnia mia aparut din cauza unei neintelegeri chiar putina cearta cu ceva persoane ce ma contraziceau macar ca nu aveau dreptate asa ca ma afectat incit nu mi puteam sa dorm ,ba mai aveam un dusman zgomotul mare din sala de masini find timplar mecanic toata viata plus acasa vecini ma deranjau cu muzica,boxe cu rezonanta tare,apoi ce sa mai vorbesc de o vecina ce televizorul il folosea toata noaptea foarte tare ,as mai aminti si faptul ca vecini la bloc au gaurit pereti din beton pentru conwectoare ba pentru microcentrale,bamulte alte modificari si toate astea au contribuit la insomnie deci ceata oboseala acumulata din cauza zgomotului stres,nervi ba am primit si hirnia de disk care ma durea tare incit trebuia sa ma scol chiar de doua ori pe noapte cite o jumate de ora si sa ma plimb pina ce mai se ingaduia durerea. Iata ce am facut am folosit NITRAZEPAM 0,50 mg una seara inainte de culcare cu 1ora dar mam ferit sa nu beau seara lapte sau mincare gatita cu lactate care poate reduce efectul medicamentului deci atentie ce maninci inainte de culcare caci conteaza si influinteaza efectul medicamentului ,am obsevat ca dupa citiva ani ca dorm toata noaptea dar cind ma trezesc eram obosit mai tare decum veneam de la serviciu, asa ca miam zis ce ar fi sa mai iau un XANAX CATRE NITRAZEPAM finca am avut doua fetite ce medicul de familie ia indicat sal foloseasca pentru liniste si acest medicament se ia o data pe zi dimineata dar din esperientele mele personale pot sa spun ca este fffbun inpreuna cu nitrazepam si constat de multi ani de cind il folosesc ma scol dimineata foarte bine odihnit este adevarat ca medicul de familie imi zice mereu ca ma otravesc singur sint constient de asta dar tot mai binei decit sa fiu mereu obosit si sami doresc moartea care cu siguranta tot va veni o data ca asa este rinduit de DUMNEZEU dar moartea va fi pentru un timp casi un somn si iar vaveni invierea asa este hotarit tot de DUMNEZEU fie ca uni nu vor sa creada asta necredinta nu va inpiedica CREDINTEI A LUI DUMNEZEU de asi inplini promisiunile sale,As vrea sa mai amintesc ca insomnia poate fi si ca o pedeapsa de la DUMNEZEU pentru ca am gresit in fata unor semeni deai nostri ne iertindule greselile lor ce leau facut fata de noi ,bine ar fi sa ne verificam propria viata si sa o analizam si vom constata ca avem datorie fata de cineva ca sal iertam chiar daca nu noi sintem devina la situatia ce sa ivit intre mine si o alta persoana,chiar daca cu acea persoana in care sintem in conflict este deja moarta mai este o sansa sa ne rugam lui DUMNEZEU si sai spunem ca o iertam de tot ce nea facut uneori e ffoarte greu ba chiar inposibil sa iertam pe cinrva sau chiar nici prin minte nu ne trece de a intelege inportanta iertari ce trebuie sa o acordam ca o conditie ISUS HRISTOS A ZIS in evanghelia lui Matei C 6 v 15,16 Daca iertam greselile oamenilor ,Si TATAL VOSTRU VA VA IERTA GRESELILE VOASTRE, Dar daca nu iertam greselile oamenilor,Nici TATAL VOSTRU NU VA VA IERTA GRESELILE VOASTRE ,Cred ca cauzele bolilor noastre se datoreaza pe faptul ca am resit fata de oameni si fata de DUMNEZEU Acesta este un mare adevar Iar un alt mare adevar este ca pe cine DUMNEZEU IL IUBESTE IL SI PEDEPSESTE DAR NU CU DRAG nici un parinte cind il pedepseste pe copil nu o face cu drag dar nu o face cu ura si nui doreste moartea ci il vra cit mai corect si bun AMIN DOMNUL ISUS HRISTOS sa va dea PACEA LUI si noi sa ascultam de EL si sa inplinim tot ce ne invata altfel nu ne este de folos CUVINTUL LUI ,vom ramine tot noi si cu suferintele noastre Dr ne ajuta si ei cit le este dat de sus dar sint situati ca nu mai au soluti sa ne ajute eventual daca sintem prea nebuni si cu mintea distrusa ne pensioneaza si a scapat de noi dar pentru noi chiar nui suficient ,la ce folos viata traita cu o minte bolnava precum un computer cu un HDD Stricat oricum hai sa zicem cum a zis IOV in suferinta DOMNUL A DAT DOMNUL A LUAT FIEI NUMELE BINECUVINTAT IN VECI AMIN ,POATE ORISICE CUVINT DE LA DUMNEZEU SA NE ADUCA O MINGIIERE BA CHIAR VINDECARE CONDITIA SI MEDICAMENTUL CEL MAI BUN ESTE CREDINTA IN ISUS SI ASCULTAREA DE A LUI CUVINT .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adrian (acum 9 ani)

Dzeu poate ceea ce la oameni e cu neputinta...poate par ironic dar o rugaciune seara inainte de culcare te ar ajuta foarte mult...incearca nu pierzi nimic...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ana (acum 8 luni)

În aceasi situație sunt și eu, nici eu nu am mai dormit de o luna și sunt terminata nici cu pastile nu își face efectul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian (acum 8 luni)

Bună, pai trebuie sa luați quatepina ,asta sigur își face efectul,dacă nu suportați e mai dificil.vb cu dr.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: