Agresivitate in somn

Tulburari de somn
Intrebare postata de Adriana05 cu 12 ani in urma

Buna ziua. ma numesc adriana, si sunt din judetul timis. un membru al familiei mele are o problema care ma ingrijoreaza, si nu stiu cui sa ma adresez. m-am ingrozit cand m-iam dat seama cum se manifesta in somn : desi doarme adanc, urla, tipa, se cearta cu cineva, si loveste in timp ce doarme. scoate sunete ciudate, scancete, si da din maini. dormind, nu se poate controla si daca doarme cineva langa el, il loveste...va rog mult sa mi dati un sfat. incotro sa ne indreptam?! care este problema? persoana respectiva are 65 de ani

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Iuli (acum 12 ani)

As recomanda un control neurologic, unul psihiatric si apoi, in functie de rezultate, poate o psihoterapie daca se considera necesara. Dar cred ca un control neurologic este fundamental. Mai trebuie stiu daca pacientul ia medicamente, ce alte afectiuni mai are etc. Medicul va va ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana05 (acum 12 ani)

multumesc, dar la psihiatrie nu va dori sa mearga vreodata,nici macar pentru un consult. nu, nu ia nici un fel de tratament. are boala basedow

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

In primul rand trebuie vazut de un endocrinolog si tratata boala Basedow. Nu inteleg de ce nu ia nici un tratament, aceasta poate provoca dereglari importante. Apoi un consult neurologic este indicat. Nu inteleg de ce un pacient nu ar dori sa mearga la un medic, oricare ar fi acela. Mi se pare o gandire foarte periculoasa.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana05 (acum 12 ani)

multumesc pentru raspuns si pentru recomnadari..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: