Spasme musculare la bebeluși , care e cauza?

Spasme musculare
Intrebare postata de Paula cu un an in urma

Bună ziua, fetița mea de 9 luni are de aprox 3-4 luni niște mișcări involuntare ale picioarelor și câteodată a mâinilor(cred că e vorba de spasme musculare). Acest lucru se întâmplă strict după ce se trezește din somn fie că e vorba de somnul de zi sau de noapte.Aceste tresăriri sunt la interval de aprox 10 secunde și pot dura 3-4 minute maxim. Înt-o zi m-am speriat mai tare deoarece parcă s-a blocat și a repetat aceste tresăriri de vreo 6 ori una după alta . Menționez că am făcut o electroencefalogramă care nu a arătat nimic în neregulă și urmează să mai facem încă una peste o săptămână. În rest este o fetiță foarte activă și normală fără alte probleme de sănătate.
Nu știu cu ce mă confrunt, nu mai am liniște și tot ce citesc pe internet despre acest subiect e înfricoșătoe. Vă rog să mă sfătuiți ce aș putea face pe mai departe... mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Admin SfatulMedicului (acum un an)

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/spasmul-muscular-nocturn-cum-iti-afecteaza-somnuli_18902

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Simona (acum 4 luni)

Bună ziua! Cum mai este copilul dvs? Ați descoperit ce are? Băiețelul meu de 8 luni are aceste spasme. I-am făcut EEG test și nu a aratat nimic. Ma îngrijorează simptomele astea și nu știu ce sa fac mai departe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: