Sinuzita frontala, acuta, sau alt tip ? raspuns medic

Sinuzita Simptome ale sinusurilor Infectie respiratorie
Intrebare postata de MembruMobileApp1499940694 cu 6 ani in urma

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema:

Cand au inceput caldurile din iunie, miercuri pe 21.06 am dat drumul la AC la birou. Nu e in birou ci pe hol. L-am

tinut cam toata ziua. Afara erau peste 35 si aparatul era pe 18 grade.
A doua zi am avut stari febrile, ma durea fruntea si simteam o presiune ( cap greu uneori, doar cand ma doare fruntea

sau cap si urechi infundate cand nu ma doare fruntea).

O zi ma simteam ok, o zi ma durea fruntea si simptomele de mai sus

In trecut am mai avut astfel de probleme, din cauza schimbarilor bruste de temperatura, sau daca stateam in curent,
dar acestea treceau in 2 - 3 zile. Mentionez ca in acest caz se umflau si ganglionii. Acum insa nu este cazul.

Apoi sambata cand fac mai mult efort si e mai cald , mai stau in curent si stau in aburi de la gatit se agraveaza

simptomele.

Ma simt debusolata si aeriana
Nu ma afecteaza la concentrare totusi.

Sambata am avut simptomele de mai sus : cap infundat aeriana si stare febrila .

Duminica si luni am fost ok. O senzatie de presiune doar dar fara durere de cap

Cand stau in curent se declanseaza din nou aceste simptome.

E o senzatie de disconfort si nu imi place.

Seara mai fac inhalatii si dupa ma simt mai ok.

Credeti ca e sinuzita cronica sau acuta?

Si senzatia de nas infundat dar fara mucozitati, iar stare febrila doar de 2 ori am avut, dar usor.
mentionez ca problema persista de aproximativ 2 saptamani.

Simptomele s-au repetat la 2 zile.

S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?Ce ma sfatuiti?

Multumesc pentru orice raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

anonim_330022 M este un medic autorizat SFM (acum 6 ani)

Buna ziua, in primul rand faceti o greseala mare -AC la 18 grade este mult prea putin -AC se seteaza cam la 24 -25 grade pt a fi confortabil pt organism .DA este probabil o sinuzita acuta data de temperatura mult prea joasa a AC -18 grade e muuult prea putin chiar daca AC nu e in aceeasi camera .Trebuie sa luati antiinflamatorii nesteroidiene pt durerile de cap -gen VIMOVO 2 tablete pe zi dimineata si seara si un antialgic -ANTINEVRALGIC SINUS 2 PE ZI -DIMINEATA SI PRANZ si eventual antibiotic daca faceti febra - SI NEAPARAT SETATI AC LA 24-25 GRADE

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sinuzita.

MembruMobileApp1499940694 (acum 6 ani)

Buna ziua d-na doctor,

Va multumesc mult pentru sfaturile de mai sus.
Am folosit aerul conditionat doar doua zile. De atunci nu l-am mai folosit.
Dar simptomele reveneau cand simteam curent, si la 2 saptamani de la acest incident.

Voi tine cont de sfaturile dvs.

O zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: