Imi curge singe din nas

Sinuzita
Intrebare postata de dannutza cu 14 ani in urma

Buna seara,am 27 de ani side ceva vreme imi curce sange din nas se intampla cam de 2 ori pe an dar atunci cand se intampla este f abundent (daca stu culcata ma inec cu el si foarte greu se opreste)prima data s a intamplat in ianuarie si acum in iunie si nou,precizez ca nu am avut niciodata pb cu tensiunea .are cineva idee care ar fii cauza?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (29)

Adrienne (acum 14 ani)

Cred ca ar fi necesare niste investigatii,daca nu stii exact in ce imprejurari se produc aceste hemoragii. S-ar putea sa fie o problema de fragilitate a vaselor din mucoasa nazala, sau o problema de coagulare........este bine sa faci macar o hemoleucograma,un VSH si o analiza de coagulare. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra30 (acum 14 ani)

Am citit foarte multe despre sangerari nazale si am si aplicat ceea ce am citit . Pt inceput stiu de la cei carora le curgea sange din nas ca nu se sta cu fata in sus pt ca sangele curge direct in gat . Stiu si un caz in care a fost cauterizat de 2 ori si sangerarea a revenit.

Tratament: Pe un pic de vata se pune putin ulei de catina si se tine in nara din care curge sangele.
Apoi, un leac de pe frontul rusesc. Se tine o cheie, normal de rece, pe spate, (intre umeri, chiar pe coloana). Daca ati gasit locul, sangele se opreste intr-un minut si ati scapat de problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 14 ani)

buna seara.am si eu o problema cate o data imi curge sange din nara stanga,dar nu in cantitate mare si am si sange in gat,dar numai atunci cand imi curge sange,de ex akm am sange in gat.ast si eu rasp cat mai repede.multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catalina (acum 14 ani)

si eu am aceeasi problema.epistaxis anterior stang.de multe ori ma trezesc ca-mi curge sange din nas din senin..mai mult din nara stanga..chipurile de la deviatie de sept..dar mie nu prea imi vine sa cred pt k nu am probleme cu respiratie deloc.am urmat un tratament cu tarosin, vitamina c si vitamina a uleioasa dar tot mi-a curs.in itmpul verii nu prea mai mi-a curs dar acum iarasi a inceput chiar de 2 ori pe saptamana..mai am si dureri de cap, oare se poate sa fie o sinuzita..am mai observat atunci cand sunt foarte agitata sau de multe ori cand imi fac "baie la cap"..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela (acum 14 ani)

buna seara.imi curge sange din nas,am fakut radiografie si nu am sinuzita.poate sa fie o infectie la o masea? mentionez k nu ma doare maseaua.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

valyyyy (acum 14 ani)

Cel mai bine in cazul in care iti da sangele pe nas este sa te prezinti la un medic ORL, unde acesta o sa-ti faca o cauterizare (O operatie ) sau daca nu sa iei vitamina k este de asemenea foarte buna se mai poate lua si vitamina c.Mai exista si alceva se mai poate aplica un unguient direct in nari acesta se face la farmacii pt a ip***a si opi sangerarea din mucoasa.id

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ciprian (acum 14 ani)

Buna seara . Si eu am probelma asta , acum 2 zile s-a intamplat prima data sa ma trezesc ca imi curge sange din nas , azi m-am pus sa dorm o ora , la fel . De ce doar cand dorm si nu si cand sunt treaz ? Ce trebuie sa fac ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teox-emma (acum 13 ani)

Buna am 15 ani si de cativa ani mi se intampla si mie la fel dar de 2,3,4 ori sau kiar zi de zi p saptamana.... nush ce sa fac am luat pastile dar nu au efect puternic ...decat atunci pe moment......daca stiti ceva care e de folos pt asa cv ajutatine....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

blaga rodica (acum 13 ani)

Eu nu stiu dar astazi la amiaza in timp ce mancam am simtit ca-mi curge sange din nas din nara stanga si m-am speriat as vrea sa stiu si eu de ce si ce trebuie sa fac multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iana maria (acum 13 ani)

am fost racita acum trei zile si dupa ai imi curge singe pe nas forte puternic si cheaguri pe zi de trei ori si noapte in somn ma trezesc cu singe pe perna ce trebuie sa fac.

Va multumesc pentru intelegere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ramona (acum 12 ani)

dute repede l doctor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

razvan. bailesti (acum 13 ani)

si eu am probleme mi se antampla si de 3 ori pe zi problema este ca umblam mai dezbracat prin frig si cand intram la caldura ancepea sami curga abundent fara sa ma doara capul sau altceva si anca ami mai curge daca stiti ceva va rog ajutatima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 13 ani)

va rog frumos ajutatima ami curge foarte recent sange din nas nustiu ce as putea sa fac cred ca de 2 ani ami curge sange din nas si nustiu ce sa fac prima oara mam speriat a doua oara mia curs sange cand dormeam sau cand ma trezeam ma sculam cu sange pe fatza mam speriat nustiu ce sa fac va rog frumos ajutatine.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PargheL (acum 13 ani)

Am 15 ani.Si mie de vreo 3 luni , imi curge sange din nare stanga c-am de 3 , 4 / saptamana , am fost la doctor cica nu am nimic. Mi-au dat niste vitaminte , am facut niste injectii , si a incetat o saptamana , dar de 2 zile iara imi curge , ( cand vin de la frig la caldura ,,, cand fac dush cu apa calda , cand fac treaba mare )

Nush ce sa ma mai fac !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 12 ani)

eu stiu k atunci cand iti curge sange din nas...te intinzi si ridici mana dreapta sau stanga[depinde din ce nara iti curge sange: de ex,daca iti curge sange din nara stanga...tii mana stanga...etc].

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

serban (acum 12 ani)

Buna dimineata mie de cateva zile imi curge din nara dreapta si in restul orelor tusesc. nu am mai patit. ce trebuie sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pacient (acum 12 ani)

De mai bine de 10 ani ma confrunt cu aceasta problema, nu stiu daca exista vreo solutie, cand racesc putin, cand ma enervez mai tare, sau cand sunt supus stresului o perioada mai lunga de timp hemoragia nazala isi face aparitia. Uneori imi curge si stand in pat sau la calculator. Acum 7 ani am fost operat de polipi si vreo 2 ani nu am mai avut treaba cu sangele, dar dupa aceasta perioada problemele au reaparut. Iar in urma cu vreo 4 ani am mers in vacanta la bunicii si ma prins hemoragia undeva la tara, din pacate nu se mai oprea, am mers la spital si mi-au pus doua tampoane in nas cu care am stat 7 zile (in ambele nari), si din nou nu am mai avut probleme vreo 2 ani, acum de ceva timp imi curge iar sange din nas, si ce e mai ciudat e ca am probleme mereu doar cu nara stanga, foarte rar imi curge pe ambele nari. Cred ca e o boala mostenita altfel nu-mi explic.(23 ani, nonalcoolic, nefumator)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

catlina (acum 12 ani)

buna seara . am si ew aceiasi problema . de 2 zile im curge sange din nara stanga ma doare capul,inima . nu sunt racita.... nu stiu ce sa fac . ma poate ajuta creva cu un sfat? va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kolaps (acum 12 ani)

O fi din cauza gramaticii!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 12 ani)

Buna!
Si eu m-am confruntat multa vreme cu aceeasi problema. La mine a functionat foarte bine tratamentul cu Tarosin si cu Gelaspon Stip (sunt niste bureti sterili - mai exact: imediat dupa ce se opreste sangerarea/ atunci cand se mai diminueaza din punct de vedere cantitativ, se introduce in nara cu pricina un burete Gelaspon, dar nu de tot; se lasa o mica parte in afara narii; in aprox. cateva minute acesta se topeste; dupa care, se extrage ce ramane din nas si se arunca; si se repeta procedeul de fiecare data cand iti curge sange din nas; la mine, cam dupa 4-5 bureti Gelaspon nu am mai avut probleme). Puteti incerca. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2