VA ROG AJUTATI-NE! raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de cme2010 cu 13 ani in urma

Buna ziua ! va voi prezenta situatia in care ma aflu : locuiesc cu iubitul meu si sunt insarcinata in 2 luni!
iubitul meu are un job foarte flexibil cu foarte multe intalniri.am observat ca ceva nu ar fi tocmai ok cu el dar am pus-o pe semnul stresului de la munca si diverse altele.de cand am ramas insarcinata insa situatia a luat o intorsatura drastica..reactii violente la adresa mea , multe vorbe fara sens si fara un motiv real~~sunt foarte multe de spus dar o sa fac un rezumat:
-are impresiat ca toata lumea isi bte joc de el , ca nimeni nu-l intelege , ca toti trag de el din toate partile
-nu poate purta o discutie in contradictoriu, indiferent de subiectul discutiei, fara sa se enerveze , sa-mi spuna ca eu nu inteleg , ca nu vreau sa invat nimic , ca sunt o p***a
...si in final imi multumeste ca am stricat si mometul acesta fericit care era intre noi ( mentionez ca de cele mai multe ori imi cere parerea despre -- si daca nu sunt in asetiment cu el incepe )
-mi-a spus ca cineva m-a trimis pe mine sa-l innebunesc , sa-l faca sa se indragosteasca de mine ca sa obtin informatii secrete de la el si ..eu impreuna cu cei care m-au trimis sa-i facem rau si sa-l distrugem
-ca are afaceri secrete si cunoaste secrete de stat si ca eu nu am nici un drept sa ma bag in intimitatile lui si nu am niciun drept sa stiu nimic despre unde merge ce face ca sunt secrete , juraminte in care nici macar sotie daca ii sunt nu am dreptul sa stiu..
-crede ca are o legatura directa cu Dumnezeu si ca D-zeu l-a trimis pe el pe pamant sa schimbe lumea sa o faca mai buna
-mai nou zice ca acest copil pe care il asteptam va fi un ''''al doilea Iisus'''' si va schimba lumea
-de cele mai multe ori ii spun ceva si intepreteaza cum vrea el dar total opus la ceea ce vreau sa-i spun si oricat as incerca sa-l fac sa inteleaga ce vreau sa spun refuza categoric sau aparent intelege si maine uita si revine la ceea ce intelesese cum vroia el
Ar mai fi multe de spus dar cred ca nu termin pana maine ..Credeti ca e o problema grav aici?am discutat si cu un preot despre el ( preot care a terminat psihologia ) si mi-a sugerat sa-l duc la medic.Dumneavoastra ce parere aveti?
va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (43)

Miki. MMiki. este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,

In primul rand cred ca ati discutat cu un preot intelept, care stie sa faca diferenta intre problemele care tin de suflet si problemele care tin de creier.
Ati incercat sa discutati si cu familia lui (parinti, frati, etc) despre aceasta situatie? Care este parerea lor?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

cme2010 (acum 13 ani)

inca nu am discutat . tatal lui am murit acum 10 ani iar cu mama lui nu cred ca pot purta o astfel de discutie.au fost neintelegeri intre noi tot din cauza ca el a inventat anumite lucruri cum ca eu si fratele lui am avea ''''ceva''''...iar intre noi nu a fost nici macar in gand ceva...fratele lui este un om glumet deschis , o companie placuta e casatori de 14 ani si are 2 copii, chiar si sotia lui a spus ca totul e tampenie ca niciodata nu s-a pus problema de asa ceva si ca eu nu am nici o vina si nici fratele lui singurul ''''vinovat '''' este iubitul meu care inventeaza numai tampenii.Intr-o discutie telefonica dintre frati iubitul meu isi acuza fratele ca ''''s-a dat nu numai la mine ci la toate prietenele lui'''' fapta care l-a socat pe frate si la- facut sa spuna ''''esti nebun sunt fratele tau cum poti macar sa te gandesti la asa ceva''''
Mama lui nu accepta faptul ca vinovat in tot acest scandal este copilul ei drept pt care nu cred ca va accepta ca e posibil sa fie bolnav.De aceea m-a decis sa vorbesc doar cu fratele in zilele urmatoate.
Mama mea in schimb este de parere ca ceva nu e in regula , nasa mea la fel , si cativa dintre cunoscuti care au stat de vorba cu el.
Are o prietena veche cu care am discutat si care este si psiholog...si ea mi-a spus ca ''''se indrepta spre faza a treia in care se instaleaza boala propriu-zis'''' ...zona in care confunda realitatea cu paranormalul ( mi-a explicat mai detailat )
Am vrut si parea unei a treia persoane neutre..care nu ne cunoaste personal si care poate fi 100% obiectiv..va pot scrie mai multe daca e nevoie dar nu stiu exact ce as putea scrie ca sunt foarte multe ''''evenimente'' care m-au determinat sa caut raspunsuri si sa cer ajutor.va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Sorinel Mocanu MPsih. Sorinel Mocanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Din cele descrise de Dv. se contureaza tabloul unei posibile tulburari paranoide, iar o consultatie la medicul psihiatru ar fi cel mai util lucru. Dat fiind ca in asemenea cazuri cel implicat este, de obicei, refractar, probabil ca nu va accepta o asemenea sugestie din partea Dv., si atunci trebuie sa va ganditi la cea mai influenta persoana din viata lui (care ar putea face legatura intre el si realitate, si ar putea lua o hotarare corecta de care sa-l convinga si pe el). Poate fi fratele, sau poate fi chiar mama sa (daca veti reusi s-o convingeti de adevarul lucrurilor care va ingrijoreaza). Oricum, cel mai lipsit de aparare si mai sensibil, in aceasta situatie este viitorul Dv. copil. E un motiv in plus sa ajungeti cu prietenul Dv. la medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cme2010 (acum 13 ani)

Va multumesc din suflet.Am incercat sa vorbesc aseara cu el si nu a avut nici un efect ba mai mult mi-a spus ca ''''a ramas sa ma mai faci si nebun''''.Situatia i-am prezentat-o simplu cum ca nu e normal ce face si sa se gandeaca si el putin daca nu cumva e o problema si sa o rezolvam.In momentele lui de ''''luciditate'''' afirma ca nu e normal ce face si ca undeva e o problema dar cand il apuca crizele nu am cu cine sta de vorba.Oricum ar fi trebuie facut ceva ac***a in vedere ca temerile mi-au fost adeverite si de dumneavoastra!
Va multumec inca o data si va doresc un sfarsit de saptamana placut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Iubitul dvs a facut o criza de schizofrenie. Eu va recomand sa va ganditi foarte bine ce veti face in continuare si daca va doriti sa aduceti pe lume copilul acestui om, impreuna cu acest om care la un moment dat poate ajunge sa va faca rau amandurora. Tin sa mentionez ca schizofrenia se mosteneste.
Apelati URGENT la un medic psihiatru.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pena (acum 13 ani)

o colega de-a mea imi povestea despre ginerele ei cam ceea ce spui despre prietenul tau. Era debutul schizofreniei. Initial au fost numai vorbe, dar dupa un timp a devenit violent. A avut cateva tentative nereusite de a o strange de gat pe nevasta-sa, noaptea, prin somn. Zicea ca ii fura energia, ca are asupra lui efecte negative si alte aberatii. Ai foarte mare grija, convinge-l sa mearga la dr. Vorbeste cu parintii tai, cu medicul de familie, nu astepta prea mult. Colega mea imi spunea ca bolile acestea psihice, netratate, se agraveaza foarte repede. De la debutul schizofreniei si pana la declansarea ei, trec cam 6 luni.Fiica ei a divortat, iar fostul sot a plecat in strainatate la parinti, fiind cetatean strain. Omai suna din cand in cand si o intreaba de copii, dar ei nu au avut copii impreuna. Ii cere sa se intalneasca toti la Paris,...si alte aberatii ale mintii lui bolnave.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cme2010 (acum 13 ani)

Aberatii de acest gen am si eu parte..mie imi spune ca sunt vampir energetic si ma hranesc cu energia lui , ca se stinge pe zi ce trece , ca nu mai are putere si vlaga sa mai faca ceva si toate din cauza mea ..ca l-am supt de toata energia....
Legat de ce mi-a spus ''''Iuli'''' am citit ca acesta boala se mosteneste dar sincer va spun nu vreau sa ma transform intr-o criminala si sa-mi ucid copilul printr-un avort.E garv ce se intampla dar consider ca mai grav ar fi daca as recurge la avort.Cu sau fara el voi pastra acest copil.Este pentru prima data in viata cand raman insarcinata si nu vreau sa am alte probleme mai tarziu.
va multumesc si sa aveti o zi frumoasa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cred ca este mai grav sa nasteti un copil care intr-o zi va strange pe cineva de gat, daca nu chiar pe dumneavoastra, decat sa intrerupeti diviziunea unor celule (practic cam la acest stadiu este acum). O intrerupere ar putea fi periculoasa in luna mare, nu in acest stadiu. Nu stiu daca nu cumva se poate face si medicamentos. Nu stiu daca va dati seama cat de grav este ce se intampla cu iubitul dvs, presupun ca nu. Si nici nu va dati seama unde poate ajunge. Un caz cunoscut mie, un astfel de barbat a aruncat cu benzina si i-a dat foc sotiei intr-o noapte pentru ca avea impresia ca este diavolul...
Este alegerea dumneavoastra, dar consider ca o femeie care aduce pe lume un copil trebuie sa o faca intr-un mod responsabil si sa se gandeasca si la viitorul acelui copil, care poate avea grave probleme psihice, si cu atat mai mult in cazul nefericit in care va creste alaturi de acest om.
Sanatate, putere si o minte luminata va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cme2010 (acum 13 ani)

Nu va contrazic deloc..poate suna a incostienta din partea mea..dar asa cum ati spus si dumneavoastra copilul ''poate'' avea probleme..dar mai exista si acea sansa ca acest copil sa fie sanatos.In familia iubitului meu nu am auzit cazuri de acest gen.
Fiecare avem propria viziune asupra unei intreruperi de sarcina.Sincer va zic ca nu stiu ce sa fac , poate asa cum ati spus , momentan nici nu imi dau seama de gravitatea problemei...tocmai de aceea nu vreau sa fac ceva ce poate voi regreta mai tarziu,de exemplu un avort in urma caruia sa raman cu acea mustrare de constiinta ca''''poate ar fi fost sanatos.Este adevarat ca pot da nastere si acest copil sa aiba probleme si atunci va fi mustrarea ca trebuia sa va ascult.
Nu stiu ce voi face..chestia asta m-a lovit ca un fulger iar deciziile trebuie sa le iau cat mai urgent.Poate trebuie sa merg eu la un psiholog inainte sa-l conving pe el ca are nevoie de tratament.Ma simt foarte dezorientate si nu stiu incotro s-o apuc.Multumesc pt tot sprijinul acordat!Cu voi simt ca nu sunt chiar asa de singura!Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
pare sa fie vorba despre un episod psihotic, care poate sau nu sa fie debutul unei schizofrenii (desi cel mai probabil asa pare sa fie). Schizofrenia este o boala episodica cronica dar TRATABILA, datorata secretiei excesive de dopamina in sistemul limbic (o zona din creier). Nu este nici ''posedare", nici nu se poate rezolva psihoterapeutic. Nu mai suntem acum 100 de ani totusi !Si inca un aspect important: bolnavii suferind de schizofrenie nu au mai multe omoruri la activ decat restul pop**atiei. Ceea ce este sigur este ca e o tulburare grava care trebuie tratata chiar daca el nu vrea. Ca sotie a lui puteti chema politia si Salvarea si mergeti cu el la spitalul Obregia unde este examinat de un medic si internat, chiar impotriva vointei lui, cf legii 482/2002. E un moment dramatic si nu o sa ii placa dar este spre binele lui. Sub tratament, ac***a in vedere ca e primul episod, intr-o luna e din nou in limitele comportamentului si gandirii normale. Va trebui sa ia tratament insa toata viata. Vorbiti si cu parintii lui si convingeti-i sa va ajute sa il internati, e singura solutie. Si spitalul Obregia nu arata ca in filmele despre "nebuni". Legat de copil, sigur predispozitia spre schizofrenie se mosteneste, dar nu este SIGUR ca el va face schizofrenie si e o decizie pe care trebuie sa o luati impreuna cu sotul dupa ce isi revine.
Multa sanatate. ma puteti suna daca aveti nevoie de mai multe detalii.
Cu simpatie,
Dr Gabriella Bondoc
psihiatru
psihoterapie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

NU este sotul, ci doar iubitul. In caz ca are vreo relevanta dpdv legal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cme2010 (acum 13 ani)

Asa e este nu cred ca am nici un drept in fata legii sa fac asta...dupa cum spune Iuli si oricum cred ca o boala de orice fel cand este recunoscuta de catre persoana in cauza este mai usor de suportat si tratat , drept pentru care o sa incerc cat pot(eu sau cei apropiati ) sa-l conving sa mearga de buna voie la medic.Stiu ca va fi greu dar si daca reusesc sunt sanse mai mari sa se tina de tratament .Va fi greu pentru ca el afirma ca te poti trata doar cu puterea gandului si nu are nevoie de medici..totul pleaca din ganduri.Pe undeva are dreptate dar cand e o problema mai grava pe langa ganduri mai avem nevoie si de specialisi in domeniu,zic eu.Va multumesc tuturor pentru raspunsuri! o Seara frumoasa si linistita !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Manolescu (acum 13 ani)

Nu intelegeti. Este o boala psihica. El nu isi da seama ca este bolnav. El crede ca dvs sunteti anormala cand ii spuneti ca nu sunteti un vampir, spre exemplu. El nu isi va da seama niciodata ca este bolnav, decat daca va ajunge sa faca tratamentul necesar. De aceea si prevede legea ca poate fi dus cu forta. Altfel nu ar exista o astfel de prevedere (asa cum nu exista pt alte afectiuni). Tratament cu puterea gandului nu exista, pentru ca aceasta boala reprezinta un dezechilibru chimic. Daca nu va merge la un psihiatru si nu va sta sub tratament nu va putea duce o viata normala pentru ca reprezinta un pericol pt societate. Trebuie sa intelegeti aceste lucruri si va sfatuiesc sa mai cautati informatii pe internet. Este dificil dar aceasta este situatia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Antonia - Carla Isacu MPsih. Antonia - Carla Isacu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Urmati sfatul d-nei dr. Bondoc si internati-l, deoarece, fiind vorba de un delir sistematizat, isi poate face rau siesi sau dvs. in care el vede actual un dusman. Ii faceti mult mai mult rau lasandu-l asa si va faceti rau si dvs.! In ce priveste sarcina, solicitati un sfat genetic pentru a determina predispozitiile copilului. Sanatate!

Psih. Antonia Isacu
@Cabinet Individual de Psihologie
Bd. Nicolae Balcescu nr. 7 et. 2 ap. 6
Bucuresti, sector 1
Mobil: 0723.248.708/0757.075.415
E-mail: [email protected]
Web: http://psicabinet.ucoz.com
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yma (acum 13 ani)

Clar e bolnav!Cunosc o femeie intr-o situatie asemanatoare,doi copii mici,sotul bolnav psihic dar care refuza tratamentul,o drama!Gindeste-te bine,nimeni nu-ti vrea raul,nimeni nu te sfatuieste aiurea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cme2010 (acum 13 ani)

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!O seara placuta si linistita va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ema (acum 13 ani)

Da, e clar. Debut de schizofrenie cu declansare in momentul aflarii despre existenta sarcinii...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cme2010 (acum 13 ani)

Buna dimineata! cu parere de rau trebuie sa va spun ca ieri am aflat si alte ''''antecedente'''' pe care le-a avut...s-a urcat cu camionul pe o masina , a lovit-o pe mama lui si a spart tot din living aplice tablouri ceas pe motiv ca ii arata el mamei ce inseamna depresie ( acesta era foarte suparata si i-a spus ca ''''a cazut in depresie'''' ).
M-a intrebat daca vreau sa merg ( EU ) la psiholog sa ma tratez ca sunt bolnava si cand i-am spus ca m-as bucura sa merg a fost foarte surprins a acceptat sa mergem impreuna , iar a doua zi s-a dus si s-a plans de mine la o prietena si printre altele i-a spus de psiholog dar a mentionat ca EU NU vreau sa merg .
Ar multe de spus.......daca voi scrie o carte despre asta va anunt :) ( glumesc si eu ca nu mi-a mai ramas nimic de facut) .
Va doresc o saptamana frumoasa si linistita!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elsa (acum 13 ani)

Imi pare rau, este foarte grav ce descrieti. Inseamna ca nu a fost un debut de schizofrenie, ci doar o criza declansata de aflarea despre sarcina, si mai inseamna ca schizofrenia nu este tinuta in frau cu medicamente... Nu este normal sa nu fi stiut pana acum toate aceste lucruri. Nu am inteles de cat timp exista relatia. Oricum ceva trebuie sa faceti urgent, atat in legatura cu relatia, cat si cu sarcina. Multa putere sa aveti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 13 ani)

Sfatul meu este sa mergi tu intai la psiholog, sa ai niste sedinte.Urmari-
- tu vei fii linistita, vei stii ce ai de facut cu copilul
- el daca va vedea schimbarea ta in bine-hotarat,calma,sa iei decizii bune, va dori el sa vina cu tine
- stiind ca tu esti supravegheata medical, nu va mai avea curajul sa te agreseze verbal
- vei stii sa il linistesti si sa il duci pe drumul cel bun.
Cauta sa aveti si actiuni placute impreuna, un film , un strand, o iesire in parc, si nu mai incerca sa ii analizezi fiecare miscare, caci si el simte
Am avut colegi de serviciu care au avut aceleasi simptome ca si sotul tau, si erau bine mersi in functiile lor. fara nici o problema. Sunt multi oameni care gandesc ca sotul tau, dar nimeni nu se sinchiseste de ei
Un om perfect sanatos nu gasesti , fiecare avem defectele noastre, depiunde de unghiul din care privesti.Poate ai si tu defectele tale, despre care nu povestesti la nimeni.
Mergi si cauta un psiholog si toate se vor rezolva, si fii mai blanda cu el, caci poate si el iti iarta defectele tale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3