Urmarile unei casatorii

Schizofrenie
Intrebare postata de Sony HF cu 10 ani in urma

In 1979 m-am casatorit.In toamna anului 1982 cand a fost necesara o internare a sotului am aflat ca acesta este diagnosticat cu schizofrenie din anul 1976.Am hotarat sa-l tratez si sa-l pastrez ca sot mai ales ca deja aveam impreuna doi copii.Acest lucru nu a fost posibil datorita contradictiilor interminabile intre mine si soacra mea si in 1991 a divortat.Apartamentul cu chirie a ramas la mine,copiii mi-au ramas in grija iar ex-sotul a ramas in grija parintilor in apartamentul proprietate personala a acestora.Parintii mei m-au ajutat in permanenta la cresterea copiilor,socrul mi-a dat bani, copii au mers mereu in vizita si la bunicii materni si la bunicii paterni,si-au vizitat tatal in permanenta.Am promis ex-sotului ca vom ramane prieteni ca avem iubirea legamant,chiar am vrut sa-mi pastrez si numele lui (fiind si numele copiilor nostri),acest lucru nu a mai fost posibil pt ca nu-i mai puteam sti nici evolutia bolii psihice nici eventuale boli somatice (secretul pacientului iar eu nu mai aveam nici un drept).Nu am mai finalizat actele privind obligatiile fata de copii.Cu toate acestea ne vedeam impreuna cu copiii,ne vizitam,soacra cand ma rechema,cand ma alunga si totul se incheia cu "acuzatii fel de fel".Ma retrageam iar in probleme legate de copii si servici.Anii au trecut si am ajuns intr-o situatie pt care nu gasesc nici o solutie pentru o viata decenta.
Ex-socrii mei sunt foarte in varsta 85 si 87 de ani.Problemele de sanatate mintala pt ex-sotul s-au agravat.In tratament ambulatoriu nu se poate pt ca bea alcool,cola,cafea,tigara dupa tigara,ia mucuri de pe jos,devine agresiv daca nu obtine toate acestea,este agresiv verbal si fizic,umbla foarte murdar pe strada,are nevoie de pampers dar nu-i suporta si nu-i poarta,nu accepta sa se primeneasca devine iar agresiv,din cauza starilor proaste arunca de la et.8 acte,dosare,carti,sacose,lucruri,etc...Legat de spitalizari in momentul de fata- pot fi 3 pe ani de 50 de zile la un spital (exemplu Gura-Ocnitei Dambovita,Sapunari-Lehliu Calarasi ) iar la pavilioanele din Bucuresti o saptamana,s-au doua.Actualmente este internat la o clinica particulara si ne costa 1800 roni plus cel putin un bax de tigari si cel putin 60 pempersi.Intre spitalizari mai are reveniri la apartamentul parintilor unde dezastru se repeta.Mi s-a recomandat tutelarea ex-sotului pt a beneficia de spitalizare cu plata 80% di pensie si restul pt ce nevoi mai are.Am pornit din 2010 demersurile pentru interdictie si tutela si inca nu s-a finalizat procesul.Din cate am inteles pana la instituirea tutelei parintii lui trebuie sa acopere banii de spitalizare,mai ales ca si pensia ex-sotului ajunge tot la ei ac***a aceeasi adresa.De cand ex-soacra administreaza toate cele trei pensii rezonabile(peste 1000 roni/persoana) la apartamentul lor nu mai este platita intretinerea de 4 luni,s-au adunat 3 facturi la lumina,3 facturi ups si 1800 RONI la romtelecom si refuza sa dea banii pt internari pentru singurul lor fiu.Pana la stabilirea tutelei(care s-ar putea sa mai dureze inca 4 ani deoarece se opune ex-soacra) cum putem rezolva ocrotirea ex-sotului pentru securitatea lui si pentru a celor din jur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

antoneta142936 (acum 10 ani)

te sfatuiesc sa incerci sa pui intrebarea pe www.avocatnet.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: