Tata raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de hannah266 cu 13 ani in urma

Buna seara. Am o problema la care dumneavoastra cred ca imi puteti da o solutie. Tatal meu in varsta de 66 de ani are o dispozitie foarte p***a uneori. Sunt episoade asemanatoare depresiei ce dureaza aproximativ doua saptamani si revin cu regularitate. A fost dintotdeauna un barbat gelos, din spusele mamei. Este convins ca a fost inselat in tinerete si cand isi aminteste acest lucru (o data la 2-3 luni) incep si episoade de care va vorbeam - urmareste cu interes toate emisiunile de genul tradati indragoste si se identifica cu toate personajele inselate, este trist, lipsit de interes pentru orice activitate, este agresiv verbal, povesteste diferitelor persoane ca a prins-o pe mama inselindu-l (in realitate a vazut-o pe mama in vartsta de 59 de ani pupandu-l pe obraz pe un coleg de serviciu iesit la pensie de 10-15 ani ). Mentionez ca in familia lui este inntalnit comportamentul acesta si suspiciunea nefondata ( surori, frati, nepoti). Suntem o familie respectabila si nu imi vine sa cred ca am ajuns in situatia asta. Ei au avut o relatie frumoasa la care visam si eu la randul meu. Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Iuli (acum 13 ani)

Nu spuneti ceva esential fara sde care povestea dvs nu se intelege complet: de cand a inceput sa aiba tatal dvs mai acut aceste suspiciuni? Din ce povestiti asa face dintotdeauna...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

hannah266 (acum 13 ani)

Recunosc ca am fost incoerenta. Sunt foarte multe de spus. Acum 5 ani tata a vazut cum mama a pupat pe obraz un fost coleg de serviciu ce iesise la pensie cu multi ani in urma. De atunci "sarbatoresc" in fiecare an ziua in care "a prins-o inselandu-l". Am avut o familie extraordinara. Amandoi au fost dedicati unul altuia. Dar acum imi este foarte mila de el pentru ca nu il pot scoate din starile depresive. Intre aceste episoade se comporta normal, este vesel, asa cum il stiam.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna ziua,
Foarte multe nu se pot spune din punct de vedere medical. Ac***a in vedere varsta dansului ar fi bine ca aceste episoade de tristete sa fie insotite si de o mai atenta urmarire a memoriei si functiilor cognitive ale dansului (cat de bine tine minte ce a facut ieri, cum se descurca cu calculele, cu banii, cu planificarile etc). De asemenea realizarea unei tomografii computerizate nu e de evitat. Majoritatea tulburarilor psihice cu debut dupa 60 de ani sunt datorate unor cauze organice, deteriorative. de multe ori bonavul simte ca e ceva neinregula cu el si ascunde asta in spatele unor gelozii sau alte cauze in exteriorul sau.Dupa eliminarea acestor aspecte sa le spunem organice (nu e nimic in neregula pe tomograf, e perfect neurologic sau cognitiv) ramane sa investigam cum accepta tatl dumneavoastra imbatranirea, poate cu afectarea stimei de sine, a imaginii de "barbat" etc.
Sper ca ideile mele sa va fie de folos. Astept vesti.
Cu simpatie,
Dr Gabriella Bondoc
medic specialist psihiatru
psihoterapeut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

Ionescu (acum 13 ani)

Acest tip de oameni si de probleme (gelozia patologica) sunt cunoscute in medicina homeopata. Este vorba de o afectiune care apare pe un fond constitutional existent (mostenit din familie, dupa cum ati spus). Depresia este secundara.
Exista cateva remedii homeopate care au in profil un comportament identic cu cel descris mai sus.
Un medic homeopat poate alege remediul potrivit daca ii furnizati mai multe date despre tatal dvoastra. Cateva doze din remediul acela luate la 1-2 luni distanta il poate vindeca de acest comportament neobisnuit si care este urmarea unei boli la nivel psihic.
Este cel mai eficient tratament existent.
In caz ca nu vrea sa se trateze ajunge daca mergeti dvoastra la medic si ii explicati simptomele.
Insa trebuie sa dati de un medic bun care face homeopatia clasica si care foloseste si dilutii homeopate inalte.
La tomograf nu se poate descoperi nimic si acest tip de oameni nici nu vor in general sa faca analize si au suspiciune si fata de tratamente, medici, medicamente.
Remediile homeopate se pot da si dizolvate in apa si nu au nici un gust.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elsavia (acum 13 ani)

Si eu am in familie pe cineva care cred ca sufer de o boala psihica. Este vorba despre tatal meu . Tatal meu a suferit un accident inainte de a se casatori : statea regulamentar pe motocicleta langa sosea cand a fost lovit dinspre stanga de o masina condusa de un sofer beat . A avut piciorul in ghips , a fost lovit la cap (probabil a cazut motocicleta peste el ) a stat in coma cateva saptamani ,era in pericol sa-si piarda vocea (acum a ramas cu o voce ragusita). Multi ani a avut un comportament agresiv (mai ales verbal)in care mama era oaia neagra(a si agresat-o fizic de cateva ori dandu-i cu pumnii in cap-dar asta se intampla fara ca noi sa stim) - ea era vinovata de multe fapte, atitudini , fata de de el , -noua ne spunea ca suntem doi blegi ca ea , ca o mostenim, avea idei fixe ex : Ti-am spus de atatea ori sa pui obiectul la loc! ...sa strangi bine capacul...sa pui pantofii in linie oblica sa nu se tranteasca usa de ei ... nu-mi place sa ma repet... si toate astea le spunea pe un ton foarte ridicat de multe ori urla -impactul era foarte mare pentru ca avea vocea ragusita . Pot sa spun ca ne -a c-am traumatizat prin felul lui autoritar de a fi; pe scurt e o persoana f.dezinhibata , are superstitii, se autovictimizeaza , falsifica realitatea - spune ca el a muncit de unul singur cand de fapt nu e asa- se cearta cu majoritatea oamenilor mai ales in locuri publice cu vanzatorii, functionarii, etc. Int-o zi , destul de recent , mi-a spus ca a oservat imediat dupa ce s-a trezit din coma ca el nu mai judeca normal pentru ca a apucat-o si a tras-o m pe asistenta de acolo langa el in pat . Intrbarea mea este in ce masura accidentul l-a afectat d.p.d.v psihic si neurologic si daca comportamentul lui mai agresiv se datoreaza numai acelui eveniment sau nu numai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: