Schizofrenie

Intrebare postata de Sisi96 cu 9 ani in urma

Buna ziua
Fratele meu sa inbolnavit de o boala psihica in timpul sesiilor si se trateaza deja a treia oara
poate sa fie schizofrenie daca din rudele noastre nimeni nu a avut probleme cu psihica?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Anxi (acum 9 ani)

Problemele psihice nu au nicio legătură cu moștenirea de la rude. E legat de psihicul tău, până la urmă, nu de o boală genetică.
Știu asta, pentru că și eu sufăr de probleme psihice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Numai la psihiatru se poate pune un diagnostic.Ce simptome prezinta de zici ca are schizofrenie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sisi96 (acum 9 ani)

Pur si simplu sint deja confuza unii medici zic ca are psihoza dar altii ne spun ca este schizofrenie
Si deaceea am decis sa aflu daca shizofrenie poate fi fara gene genetice

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Schizofrenia este o psihoza, dar are simptomele ei specifice, si numai un psihiatru o poate diagnostica si diferentia de alte psihoze.Schizofrenia are o doza de mostenire genetica, copiii bolnavilor ac***a sanse mai mari de a dobandi boala fata de alti copii, insa nu mereu e asa.Du-l la un psihiatru bun in Bucuresti de preferat, la o clinica particulara sau la spitalul Obreja, care este special pt asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Si ne poti spune si noua ce sunt acelea "sesii".

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: