S-a vindecat cineva definitiv de schizofrenie? raspuns medic

Schizofrenie Psihoza alcoolica Disociatie electromecanica
Intrebare postata de corina002 cu 14 ani in urma

Sora mea este internata la spitalul Obregia cu diagnosticul de tulburari psihice, schizofrenie, niciun doctor nu poate sa imi raspunda dace se va vindeca, as vrea sa stiu daca stiti persone care iau tratament si isi pot controla boala sau daca aceste medicamente trebuie luate toata viata? Sunt rezultate cu medicamente? Sincer, nu stiu la ce sa ma astept, este internata de o saptamana si nu vad nicio schimbare, i se adimistreaza Zyprexa 20mg/zi, stiu ca poate este prea devreme sa ma pronunt, dar ceea ce ma macina este incertitudinea medicilor. Stiti cazuri reale in care s-au vindecat? cum anume ajuta medicamentele? Imi este foare greu sa ma gandesc ca va fi asa toata viata, doctora mi-a spus ca tratamentul poate dura 1 an, 5 ani, toata viata, totul depide de cum va reactiona la el. Credeti ca problemele endocrinologice (lipsa ciclului menstrual) au vreo legatura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (242)

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna seara draga Corina002,

Imi pare rau sa aud ca sora ta sufera de acesta tulburare psihotica! Nu este o tulburare usoara si cred ca ii este greu atat ei , cat si familiei ei!
Dna dr de la Obregia, te-a informat corect, in functie de cata vreme va dura episodul ei psihotic de moiment, va putea oferi eventuale pronosticuri mai exacte.
Incertitudinea medicilor este fireasca in astfel de tulburare psihotica, deoarece depinde foarte mult de reactivitatea individului la medicatie.
Sora ta poate avea doar un episod psihotic acum si sa reactioenze bine la medicatie si continuandu-si medicatia sa nu mai aiba decat f rar episoade psihotice sau sa se fi declansat psihoza si schizofrenia sa nu fie doar episodica, ci constanta. Tinuta bine sub tratament, acesta tulburare psihica, ii poate oferi celui care o are o viata relativ normala cu munca, cu casnicie (sunt schizofreni care pot munci si duce o viata relativ fireasca, mai au recaderile lor si e nevoie sa fie din nou internati si tinuti sub supraveghere medicala o perioada).
Iti sugerez sa ai rabdare, pana cand medicii se vor putea pronunta mai precis. Incertitudinea lor nu provine dinrea vointa , ci datorita incertitudinii receptivitatii surorii tale la medicatie.In acesta tulburare psihica, medicatie e necesara si da, poate dura toata viata in unele cazuri dar nu este obligatoriu ca sora ta sa se enumere printre ele.
Imi imaginez ca iti este greu, dar apeleaza la rabdazrae si intelegerea ta, in ceea ce priveste acesta tulburare.

Multa sanatate si succes !
Sa auzim numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

elise (acum 8 ani)

Schizofrenia este un episod in care 20% dintre bolnavi trec odata in viata, 60% se simt bine cu antidepresive (zyprexa) si doar 20% au probleme chiar si cu folosirea antidepresivelor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21629617485 (acum 2 ani)

Aceasta boala nu este vindecabila.
Sotul meu a fost diagnosticat cu aceasta boala la varsta
de 40 ani.,are 65 si desi a luat tratament nu s a vindecat.
Cu cat inainteaza in varsta este si mai rau.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gelu_eu (acum 14 ani)

Un barbat cu schizofrenie poate concepe copii, daca este sub tratament?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziua dle Gelu_eu,

Cu parere de rau, va spun ca, NU este recomandat ca, o persoana cu schizofrenie sa conceapa copii. Sansele ca acesta tulburare psihotica sa fie ereditara, sunt de 10 ori mai mari la persoanele care au printre rudele de gradul 1, pe cineva cu shizofrenie, fata de cei care nu au!
Tratamentul antipsihotic este necesar si ajuta foarte mult pentru a duce o viata relativ normala, sa se casatoreasca, sa aiba un job, dar procreerea nu este indicata.

Sanaatte multa si un inceput de primavara frumos va doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

x (acum 13 ani)

da, dar va transmite gena, ceea ce creste posibilitatea ca si copilul sa fie schizofrenic. schizofrenia se transmite genetic cu caracter recesiv, adica se poate manifesta din doua in doua generatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Oany (acum 11 ani)

Da ar putea concepe copii..dar s-ar putea ca copiii sa aiba si ei probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

madalina (acum 10 ani)

de un an iau tratament ,am stari de somnolenta ,rigiditate,tremur.Nu stiu ce fac

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sonia ioan (acum 7 ani)

Va cer un punct de vedere la situatia urmatoare
Am cunoscut un barbat de 65 ani, vaduv, care mi-a placut mult din punct de vedere fizic, suplu, inalt, ochi albastri. Eu am tot 65 ani, plinuta dar ca profesor de engleza, pensionara acum. am o anumita inclinatie spre eleganta vestimentara si de vocabular spre deosebire de el care a lucrat in tipografie pana la pensionare.Mi-a marturisit de la prima intalnire ca a crescut institutionalizat fiind orfan de la o varsta frageda si acolo a invatat ce inseamna frica de a fi batut cu sau fara motiv, foamea permanenta,faptul de a ti se fura mancarea de catre cei mai mari, etc.Cred ca un copil sensibil poate ramane cu traume psihice serioase dupa aceasta experienta.
Am declarat amandoi ca ne placem si am fost de acord sa incxepem o relatie de cuplu, el mutandu-se la mine dar la scurt timp a inceput sa ma preseze cu intrebari de tipul- cu cine te-ai mai intalnit,ai facut sex cu chiriasii [ eu ac***a apartament cu 4 camere am primit in gazda pensia fiind mica, de regula au raspuns baieti tineri veniti la munca in orasul meu.Fireste ca nu am avut relatii intime cu persoanele respective , m-au respectat, i-am tinut in gazda pe cei cu bun simt pana au plecat fie instrainatate , fie cu prietenele lor.Fara niciun motiv aparent el mi-a reprosat ca am facut sex cu toti chiriasii, cu toti care au venit la mine in ap pentru reparatii de toate felurile caci nu ma pricep sa repar nimic, ba chiar cu fostii elevi, cu vecini, etc.L-am iertat de mai multe ori caci influenta lui asupra mea era mare si eu eram indragostita de el cu adevarat.Urma o perioada de liniste, care era din ce in ce mai scurta, dupa care reincepea calvarul.Presiunile supra psihicului meu pareau din ce in ce mai obositoare caci ma enervam si am inceput sa imi pun intrebari despre normalitatea lui posihica.Am ajuns la concluzia ca e bolnav psihic, schizofrenie sau cum se va fi numund sindromul de care sufera el.L-AM SUSPECTAT ca in astfel de conditii a murit sotia lui, fiica lui spunandu-mi ca el asa a fost toata viatsa.aM INCEPUT SA CRED CA SUNT UN EXPERIMENT PENTRU EL, CA EL VREA SA VADA CAT REZIST,m-a amenintat si cu moartea, aici e foarte mult de spus dar ma limitez la cat e posibil. Acum suntem iar despartiti si se pare ca suport bine de data aceasta , cred ca mi-a ajuns pana peste cap cat am suferit.Am primit de la el cunoscutul mesaj ca putem relua daca doresc sa fiu femeia unui singur barbat, asta spunand ca sa nu para el vinovat de ceva.Am putut sa nu raspund, ma gandesc sa raman cat mai departe de el definitiv.Credeti ca are o boala psihica?Nu stiu daca s-a tratart vreodata dar inclin sa cred ca da.In plus ii place sa bea si are crizele respective sub influenta alcoolului.El imi spune ca e gelozie dar nu poate fi asta, limitele geloiziei firesti, normale sunt depasite mult, el poate improviza scenarii si le sustine cu tarie desi eu cred ca , poate nu in momentul respectiv dar apoi isi da seama ca ceea ce a spus nu era adevarat.Mi-ati putea expliuca cum sa privesc la aceasta situatie,ce sa cred despre comportamentul lui.Mi-a mai spus ca toate femeile lui, inclusiv sotia, l-au inselat dar asta pare incredibil caci este un barbat frumos.
Va multumesc pentru ca ati citit prezenta si pentru eventualul raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21617709760 (acum 3 ani)

Sora mea a fost diagnosticata cu schizofrenie la 20 de ani. Doctorii i-au spus ca nu este bine sa faca un copil. Viata insa, i-a contrazis, soara mea are o fata de toata frumusetea, desteapta, este studenta la drept . Este o boala grea, cu multe probleme, depinde foarte mult de fiecare persoana in parte. Aveti incredere in doctori dar mai ales in Dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Irina (acum un an)

Este Narcisist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denice (acum 10 luni)

Nu neapărat sa fie nebun , ci mai degrabă un mare tâmpit sau prost .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dragos (acum 6 luni)

Bună ce tratament iei?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bety (acum 5 luni)

Mare grija nu va întoarceți la el!Este bolnav sigur!Sunt boli psihice unde puteți fi în pericol!Nu va jucati cu viata dv.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vezi toate raspunsurile
andreea (acum 14 ani)

buna.ma numesc andreea si am 21 de ani.de anul trecut din octombrie am cazut intro stare de depresie cred eu.am citit pe net si mam informat si am aceleasi simptome date.am avut momente foarte grele.nu tot timpu mam simtit asa aveam si stari mai bune sa zic asa,dar nici pana acum nu mam vindecat.am incercat sa ma fac bine singura prin forte proprii,dar nu am reusit.acum am stari mai rele.imi vine sa plang din orice,nu am chef de nimic,ma gandesc ca o sa mor si cat rau o sa le fac parintilor si prietenilor,nu ma mai bucura nimic,si parca mie frica sa nu fac rau cuiva..azi dimineata mam trezit cu frica asta sa nu fac ceva rau.eu dorm cu sora mea care are 23 de ani.am atacuri de panica si momente in care nu pot sa stau singura caci mi-e frica.nu am fost la vreun medic pt ca mi-e frica sa iau medicamente.dar daca trebuie si stiu ca mi-ar face bine le-as lua.ce sa fac?eu sunt din sibiu si nu prea stiu vreun medic psihiatru bun.va rog sa ma ajutati macar cu un raspuns.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Adina Demian MPsihoterapeut Adina Demian este un medic autorizat SFM (acum 14 ani)

Buna ziuu draga Andreea,

Imi pare rau sa aud ca traversezi acesta perioada dificila pentru tine, imi imaginez ca ti-e foarte greu! Tinand cont ca acesta stare dureaza din octombrie, paote fi vorba despre o stare depresiva, cum banuiesti tu.
Medicatia psihiatrica te va ajuta sa te simti mai bine, asa ca, iti recomand sa consulti un psihiatru, si totodata, in paralel sa incepi sedintele de psihoterapie, in urma carora vei invata de unde iti vin aceste stari si ce poti face sa le controlezi. Sedintele de psihoterapie si medicatia psihiatrica te vor ajuta sa depasesti cu bine acesta perioada grea pentru tine.
Fiind din Sibiu si neac***a posibilitatea sa vi la cabinet pentru sedintele de psihoterapie, poti beneficia de acestea online. Ptr cetalii, citeste articolul: http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/psihoterapie-individuala/7-psihoterapie-online.
Totodata, ca sa intelegi mai bine starile depresive, te invit sa citesti articolul http://www.psihosolutii.ro/content/index.php/tulburari-psihice/16-depresia-si-cauzele-ei.

Mult succes si sa auzim numai de bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marian (acum 13 ani)

Daca esti din Sibiu, iti recomand spitalul Dr. Gh. Preda, cel mai mare spital de psihiatrie din sud-estul Europei

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danut (acum 12 ani)

Buna pentru atacuri de panica sa nu apelezi la spital mai bine stai singura intr-o manastire...sau acasa urmand urmatorultratament:baile Khunne,adica 10-15 min intr-o baie(incapere) calda,faci dus rece dar numai zonaunde sunt gruourile de nervi cei mai puternic adunatzi...de la buric pana in spate la scrot(coditza).Trebuie sa simti un calm si o putere de somn .Bineintzeles ca apoi te imbraci repede si la culcare sub o plapuma groasa,si spui o rugaciune ascutzio melodie lenta numai sa nu zici ,vai nu-mi vine somnul...deoarece trebuie sa dormi..eu prsomal am stat in vana o ora jumate ,apa rece si nu m-am racit ...deoarece inainte mi-am curatzat limba de toxine fff. bine ..nici nu stii cate toxine se elimina cu ulei si o perie de dintzi cu zimti pe spate;altemind cu tragerea pe nas de apa cu sare...asta o recomand daca esti sensibila la frig..o sa vezi cata flegma poate sa iasa dintr-um om aparet sanatos .Pentru mine nu exista psiholog sau psihiatru ,astia nu stiu de dumnezeu decat asa vag ,daca!totul e sa nu cartesti si sa te smeresti ..ca ce e usor la om e greu la cel cu ``cornitze``.Sa nu-ti pui nadejdea primadata in un om ,ci in Dumnezeu ca de la el ne vine ajutorul chiar prin oameni...ultimul sfat e sa umblii descultza caat mai mult pe prietre cat mai ascutzite si o ora ,doar sa ai grija sa nu curga singe ;dar prima data ar aparea o rana tip basica lata ...spun asta sa faci deoarece iti antrenezi respiratia fortzat calcand pe astfel de pietre treptat..dar totul treptat ,poate nu o sa potzi umbla o ora,fa cat pozti..nu te lasa incearca sa respiri profund...munai bine danutz.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Una (acum 10 ani)

Eu m-am vindecat COMPLET!!! Cum? În Numele Domnului Isus Hristos!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Paul (acum 10 ani)

salut andreea, daca inca mai ai aceasta problema stiu ce te-ar putea ajuta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 13