S-ar putea sa sufar de schizofrenie?

Schizofrenie
Intrebare postata de Soldier cu 11 ani in urma

Buna ziua, am 18 ani, acum 5 ani tatal meu a suferit de schizofrenie, fiind foarte incapatanat, s-a mai intamplat odata si un an mai tarziu pentru ca nu a luat medicamentele, problema daca as putea sa spun asa, este ca prima data am fost in casa c el tim pde 1 saptamana simtind si vazand fiecare reactie pe care o face, a doua oara cand s-a intamplat, 3 zile am fost inchis cu el in casa...din fericire acum este bine, dupa 4 ani luand medicamentele, problema pe care o am, daca o am, este ca am zile cand simt ca o iau razna, probabil daca nu as fi trecut prn acele momente as fi lua zilele cu pricina ca fiind unele de plictiseala, singuratate sau poate, chiar normale, problema la mine este ca vreau sa urmez o cariera militara, nu ma gandesc la esec, dar as dori sa schimb unele lucruri din viata de zi cu zi, e problema este ca am zile, uneori mai multe, alteori mai putine la numar, cand imi simt capul incarcat, frica mea fiind sa nu cumva sa izbucnesc in crize de nebunie, nu pot explica asa bine ce simp in aceste zile, dar ideea initiala e ca gandindu-ma la problema care a fost, am senzatia aceasta, este ceva care o sa dureze toata viata, ceva care o sa persiste, inceput de boala sau doar simplu fapt ca am recut prin astfel de reactii ma fac sa ma gandesc instantaneu la acele reactii? Va multumesc si astept un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Liviu (acum 11 ani)

Soldier a scris: "... problema la mine este ca vreau sa urmez o cariera militara..."
____________
Rasp.: Soldat, aceasta asa-zisa "problema" care te preocupa va fi fost deja solutionata din momentul in care vei avea rezultatul testarii psihologice - proba obligatorie, cu caracter eliminatoriu - la intrarea in cadrul Forțelor Armate Române.

Am onoarea sa va salut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Soldier (acum 11 ani)

multumesc pentru raspuns, nu cred ca ma voi inrola in Armata Romana, din pricina antrenamentelor slabe sau chiar deloc, sistemul "plelor" care functioneaza s.a.m.d...merg in Legiune, unde pot face o adevarata cariera daca demonstrez ca sunt capabil si ca-mi doresc asa ceva. Succes in continuare si multumes inca o data!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Soldier a scris: ".../ NU cred ca /.../ DACA demonstrez ca /.../ si ca /..."
_____________

- Soldat, tu crezi SAU (doar) ti se pare?

- Si ce are a face acest "DACA" aici?!

- Soldat, tu esti hotarat??? SAU (poate)

doar mi se pare mie ca eziti indelung?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

EXERCITIU pentru aprecierea gradului de unitate sau disociere a Eului
(adaptat dupa R. Mucchielli)
_____________________
1) a. Aveti un moral puternic, rezistent? Depasiti relativ usor dificultatile, ele nu va afecteaza starea de echilibru psihic?
1) b. Sunteti usor demoralizat? La intampinarea celei mai mici dificultati va pierdeti cu firea?
_____________________
2) a. Inaintea luarii unei decizii, deliberarea dvs. interioara este rapida si clara?
2) b. Deliberarea dvs. se prelungeste intr-o maniera penibila ducand la aparitia unor stari conflictuale si fiind insotita de multiple ezitari?
_____________________
3) a. Dupa ce ati facut o alegere, ati luat o hotarare si v-ati angajat intr-o anumita directie nu regretati nimic, ac***a certitudinea intima ca ati facut cea mai buna alegere?
3) b. Dupa o alegere sau o decizie care va angajeaza intr-o anumita directie, satisfactia dvs. este de scurta durata si in general cadeti prada regretelor?
_____________________
4) a. Credeti ca sentimentele dvs. sunt usor de definit si toate sunt destul de clare?
4) b. Gasiti ca sentimentele dvs. sunt oarecum confuze, contradictorii, complicate?
_____________________
5) a. Sunteti, de obicei, o persoana destinsa (relaxata), care se simte in largul sau? Va purtati natural, firesc, fara sa va temeti de incalcarea constrangerilor exterioare?
5) b. Sunteti, de obicei, tensionat, incordat si nu va simtiti in largul dvs.? De cele mai multe ori jucati un rol care vi se impune, fiind mereu preocupat din cauza cuiva sau a ceva?
_____________________
RASPUNS: Cu cât aveti mai multe raspunsuri de tip (a), gradul de unitate si echilibru al Eului dvs. este mai puternic.
- Numarul mai mare de raspunsuri de tip (b) sunt indicatori ai unei stari de conflict si tensiuni cronice la nivelul Eului.
_______________
Succesuri, soldat! ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandru (acum 11 ani)

Salut!.Tatal meu este schizofrenic.Insa asta nu este demonstrat medical,pentru ca el refuza sa mearga la psihiatru.Am mers eu si am prezentat situatia la doi medici.Ambii mi-au spus acelasi lucru.Unul dintre ei mi-a pomenit de tulburare bipolara.S-a incadrat perfect la caracteristicile tulburarii bipolare.
Cum il pot convinge sa mearga la medic.Boala lui se agraveaza de la o zi la alta,si nu il pot duce la medic.Agreseaza verbal toti membrii familiei,are halucinatii...si nu are tratament!El sustine ca e perfect sanatos si ca el nu are nevoie de medic.Ce pot sa fac sa ajunga la medic si sa i se dea tratamentul de care are nevoie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Alexandru a scris: ".../ Tatal meu /.../ sustine ca /.../ el nu are NEVOIE de medic. Ce pot sa fac sa ajunga la medic si sa i se dea tratamentul de care are NEVOIE?
_____________
Rasp.: Alex, CE NEVOIE AI TU(?) sa vindeci pe cineva care nu doreste sa fie "vindecat" - in felul acesta?
_____________

Alexandru a scris: ".../ Ce pot sa fac..? /..."
_____________
Rasp.: Eu as incepe prin a-mi recunoaste si exprima SENTIMENTUL (de neputinta).
- Ulterior, vei putea sa-ti identifici si NEVOIA din spatele sentimentului.
- Succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

(... Si chiar "nevoia te invata" ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: