Psihopat, borderline sau... ?!? raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de Angellina cu 9 ani in urma

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul si sfatul dumneavoastra in aceasta chestiune presanta pentru mine. Numele meu este Cristina, 30 de ani, studii superioare, mama a unui copilas de 6 luni. Si acum incep...

In luna Ian 2013 l-am cunoscut pe tatal copilului, la vremea ceea ac***a 29 de ani, (fara loc de munca, dependent de ruleta) ne-am indragostit nevoie mare la prima vedere, dupa o luna am ramas insarcinata. Si de aici potopul. In perioada de 8 luni si jumatate (Ian2013 Oct 2013) cat am stat la el eu am muncit, el nemuncind, in luna Sept tatal lui spunandu-mi de ce nu platesc ai mei datoriile la intretinere, banii mei, integral, ducandu-se pe mancare si toate celelalte. In secunda aceea nu am plecat desi in forul meu interior am simtit sa fac asta, pentru ca eram in perioada in care hotarasem in capul meu sa ii mai acord o sansa vreme de 3 sapt sa vad daca se trezeste la realitatea curenta, sarcina avansa, el nu muncea, eu il presam sa faca ceva pentru noi, el nimic, dupa care mi-am luat talpasita. Pana sa nasc a castigat la ruleta 2000 dolari care... evident ca s-au reintors acolo, in contextul in care ar fi putut contribui la cheltuielile de nastere si ce mai era de platit, dar nu a facut o.

Mentionez ca in perioada aceea analizele mi-au iesit prost, eram suspecta de hepatita, desi pana la urma s-a dovedit a nu fi nimic, totul de la stress si griji, analize pentru care ai mei au platit. Am nascut in Noiembrie cu ajutorul integral al parintilor mei, el sau ai lui neparticipand cu absolut nimic la nasterea copilului sau cheltuielile de dinainte.

Iarasi pe toata perioada sarcinii numai liniste nu am avut, eram presata sa fac avort de ai mei si ai lui, evident ca nu l-am facut, tatal lui ma sicana, cireasa de pe tort fiind faza cu cerutul bamilor pentru intretinere, in loc sa l determine pe fiul sau sa faca ceva cu viata lui, sa ne casatorim, sa ne pregatim ca familie, sa adune bani. Nu. Nu a fost asa.

Bun... Acum urmeaza partea si mai "frumoasa". Cu o zi inaintea externarii am decis sa ma intorc acasa pentru ca nu aveam nici un suport din partea lui, nu muncea, cu ruleta tot juca, si m am gandit la binele suprem al copilului desi in sufletul meu mi a fost tare greu sa accept acest esec si poate nici acum nu l-am acceptat, acela de a nu avea o familie, a fi maritata, si copilul sa nu aiba tata. In certificatul de nastere nu am vrut sa l trec, poate din orgoliu ca nu ne am casatorit, el in continuare sicanandu ma ca ce "el este un strain?" In momentul de fata munceste, e drept, de o luna, in strainatate.

Ai mei nu il sufera nicicum,din p***a nu il scot, este un pic mai inchis la piele, dar nici el si nici ai lui nu recunosc cum ca ar apartine etniei, eu nu ii sufar pe ai lui si mai nicicum ca urmare a comportamentului din timpul sarcinii. El doreste sa fie tata si in acte si sa ne casatorim, cel putin la nivel verbal, cum au fost de altfel si celelalte vorbe ale lui ca... Verba volant si anume.

Eu una nu mai stiu ce vreau de la el. Toata perioada asta m-a transformat, m a facut sa vad viata altfel, sa nu mai fiu naiva de dinainte. Problema cea mare este ca intr-o zi gandesc intr un fel, in alta in alt fel... Adica intr o zi m-as intoarce la el, in alta nici sa nu aud de el sau ai lui. Parintii mei mi au comunicat ca daca imi da prin cap sa ma impac cu el pot sa uit ca am parinti, vor considera ca am plecat in Alaska definitiv. In fiecare zi maica mea imi spune ca ma distrug daca il aleg pe el, si asta din luna Aug, ca totul va fi negru pentru mine si copil, ca imi va lua copilul, ca asta e de fapt un teatru pt a obinte copilul, ca el azi munceste maine cine stie, ca o sa mi l educe tatal lui, si multe. Stand in casa lor trebuie sa respect ceea ce spun ei, nu vor sa l lase sa si vada copilul, pana acum am facut o pe ascuns, de 4 ori in sase luni de zile. Si... Ii cred in stare pe ai mei sa considere ca daca am plecat ei au murit pt mine. Bunicul meu din partea mamei nu a mai vorbit cu tatal lui vreme de 25 de ani. Tatal meu s-a casatorit cu mama impotriva vointei mamei lui.

Si stau si ma intreb... Ce am de facut acum pentru copilul meu astfel incat sa nu-l traumatizez, sa nu-l privez de un tata, sa nu ma tarasca prin tribunale, caci se pare ca ar putea-o face, sa am o viata implinita, sa ma marit, sa fie bine pentru toata lumea, dar in primul rand pentru copil, apoi pentru mine, si restul pe locul trei.

Va rog mult sa-mi dati o idee, sugestie, cuvant de alinare. Va multumesc.

Chiar si acum cand mai vorbesc cu el desi nu stiu de ce o mai fac, dupa atata rau, el in continuare vede ca restul lumii este de vina, mai putin el, pare a fi ancorat intr o alta realitate. Si ma intreb de ce anume am atras un asemenea individ in viata si sufletul meu? Poate sunt tipul victimei, sau ma simt confortabil aici? Dar prin faptul ca nu isi asuma responsabilitati, ca pare a fi intr o alta lume a lui, ca... a parazitat atatia oameni, a tepuit altii, ce pot intelege?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Buna (acum 9 ani)

Iti scrie cine care stie exact ce lucruri cauzeaza cele mai multe boli fizice si psihice atat la adulti cat mai ales la copii. Contrar credintei proaste a oamenilor copiii nu au nevoie mai deloc de un tata prost ci de fapt NUMAI de LINISTE si PACE sufleteasca. Si asta incepe cu PACEA si linistea sufleteasca a MAMEI.

Copiii au nevoie de continuitate in viata si educatie. Nu trebuie mutati la gradinite si de la un bunic la altul sau de la o casa la alta. Copilul simte toate emotiile mamei si le preia facdn boli. Orice emotie negativa duce la o anumita boala.
Problemele mamei pot deveni problemele copilului si chiar devin des. Mai ales in primii 2 ani. !

Din pacate ai facut o mare p***ae sa te culci atat de usruratica cu acest tembel. Jocurile de noroc sunt mai greu de lasat chiar decat alcoolul. Ca barbat cu experienta si terapeut iti spun si eu ca si ai tai : cu acest barbat poti uita fericirea si viata de cuplu sau un tata cat de cat tata. Omul asta a dovedit deja ca nu merita numit tata si tu inca te mai indoiesti de viitor. Daca deja in primul an cand omul e cat de cat indragostit nu a facut nimic pt. voi, fiind si gravida crezi ca va face mai tarziu cand vei fi mai grasa si mai batrana sau mai nervoasa ? Nu cunosti deloc barbatii !

Asa ca momentan este mai bine sa asculti de ai tai care aici au MARE dreptate caci au si ei experienta vietii pe care tu nu o ai. Daca ai fi ascultat de la inceput nici nu ai fi putut alege un asemenea "barbat" ca partener si cu atat mai putin ca TATA. Insa o greseala se razbuna rau si in urma ei se fac altele. Atat el cat si familia lui nu merita nici o atentie la modul cum s-au purtat cu tine. Fructul nu cade departe de copac, deci nici tatal lui nu poate fi mai bun.

Cunosc sute de femei ca tine care au facut ce au vrut si au ignorat sfatul parintilor cu experienta vietii si care tin la copil, chiar daca sunt mai demodati !

Deja prezenta familiei donatoruluid e sperma si alui te influenteaza negativ, de aceea o zi alegi ca iei si o zi ca tine. Satana doreste sa mai strice un copil ! Pe al tau !

Iti recomand sa mergi la o biserica si sa te rogi ce sa alegi si cat esti in biserica sa te hotarasti sa sa ramai la hotarare. Lipsa unui tata se poate compensa usor la copii printr-un bunic sau ruda sau un partnerer viitor. Insa prezenta unui astfel de debusolat va fi mai rau decat rea atat pt. tine cat si pentru copil.

Vei muri de foame cu el si nici liniste sufelteasca nu vei avea, isi va manca nu numai banii lui dar si pe ai tai . Patima jocului de noroc este purt satanica si greu de eliminat.
Oamenii astia de baga si in datorii ca sa-si satisfaca patima si des ajung sa isi faca datorii la camatari care ii ameninta pe urma cu moartea. Si deja amenintaerea duce la boala lui sau a aprintilor caci frica de moarte pt. viata sa sau a unei rude duce la TBC la plamani pe care medicii des il diagnosticheaza gresit ca fiind cancer la plamani.
Tot asa , cine crede ca nu are bani destui sa-si cumpere de mancare face hepatita asa cum ai facut
si tu de fapt in timpul sarcinii dar ai avut noroc ca nu au descoperit-o medicii caci altfel te tratau inutil. Insa hepatita asta trece ce la sine de indata ce dispare frica ca nu ai ce manca (cand faci rost din nou de bani).
Pt. sanatatea ta si a copilului renunta la acest donator de sperma caci barbat si tata nu-l poti numi si copilului ii va aduce numai necazuri atata vreme cat tu nu vei fi in liniste si pace.
Cunosc multe mame cu copii impecabili crescuti fara tati insa toti copii care au tati alcoolici sau cu patima jocului de noroc sunt vai de ei sarmanii.

Nimic nu este mai important pt. sanatatea si caracterul unui copil decat un mediu de dezvoltare linistit cu o mama linistita.

Nu uita si ca TU esti vinovata de fapt pt. aceasta greseala si tot tu vei suferi mai departe cel mai mult daca continui cu greseli mai departe.
Una din desele greseli ale copiilor este sa nu asculte de sfaturile parintesti. Nu uita ca parintele este
inloctiitorul lui Dzeu pe pamant pt copii si copii au datoria sa asculte de parinti si nu invers.
De aceea exista si porunca din Biblie special pt. asta. Multe copii fac impotriva sfaturilor parintesti cand le merg bine sau rau si pe urma le merge si mai rau.

Daca chibzuiesti ceva iti poti da seama cat de necrestin si deci autodistrugator a fost tot ce ai facut in usurinta ta pana acum. Nu asa se face un copil si se alege un barbat pe viata ! Iar pe urma va plangeti la Dzeu ca de ce aveti ghinion.

Sa dea Dumenzeu sa faci alegerea buna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna,ziua,

Angelina, iti inteleg problemele din relatia de cuplu, influenta acestora asupra ta si a copilului, precum si reactia familiei.
Ai putea fi ajutata sa gasestii solutii adecvate la aceste probleme participind la o serie de sedinte de consiliere psihologica.
Daca ai alte intrebari, poti sa-mi scrii, dar si sa citesti aici:
ttp://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/comunicare/

O zi buna!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail; [email protected]
Site: www.psihoutil.ro
Telefon; 0764 443 184

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

Mihaela Cristina (acum 9 ani)

Buna,
Ante-comentatorii mei vorbeau de cuplu. La voi nu exista cuplu. Nu asa arata un cuplu, nici macar pe hartie.
Deci am un singur sfat pentru tine: asculta-ti parintii! In aceasta viata ei sunt cei mai buni prieteni ai tai, singurii care iti vor vrea cu adevarat binele. Ei va lucrurile obiectiv si mai mult decat atat au reusit sa aiba o casnicie/relatie pe care sa o duca zeci de ani (probabil) chiar daca cu bune si cu rele.
Copilul poate creste sanatos tun si fara tata daca se implica bunicii cu discernamant si daca si tu o sa-ti dai interesul. Mai degraba vei avea un copil cu probleme cu asemenea influenta negativa pe post de tata.
Iti doresc intelepciune in luarea deciziilor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: